Destekleme başvuruları başladı

Destekleme başvuruları başladı

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında 14’üncü etap başvuruları başladı.

A+A-

TÜRKER KOCAKAHYA - Başvuru sürelerinin ekonomik yatırımlar için 90, ekonomik alt yapı yatırımları için ise 60 gün olduğu belirtildi. 

Aydın’da yatırımcılar ve üreticilerin merakla beklediği Tarım ve Orman Bakanlığı Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı’nın 14’üncü etabındaki destekler açıklandı. Bakanlığın 2006 yılından bu yana uyguladığı ve Tarımsal Ekonomik Yatırımlara ve Tarımsal Altyapı Yatırımlarına yönelik gerçekleştirilen desteklerin 14’üncü etabı Resmi Gazetede iki ayrı tebliğ ile yayınlandı. Desteklerden faydalanacak sektörlerin yanı sıra tutarlar da açıklandı. Buna göre hibeye esas proje tutarı üst sınırı; yeni tesisler için 3 milyon lira, tamamlama yatırımları için 2 milyon lira ve modernizasyon veya teknoloji yenileme yatırımları için ise 1 milyon 500 bin lira olarak belirlendi.  Hibeye esas proje tutarı alt sınırı da 250 bin lira olarak tespit edildi. Hibe tutarlarının  hibeye esas proje tutarlarının yüzde 50'si şeklinde ödeneceği de bilgiler arasında yer aldı. 


Tarımsal Ekonomik Yatırımlar konu başlığında yatırımcılara farklı alanlarda destekler verilecek. Buna göre tıbbi ve aromatik bitkiler dahil bitkisel ve hayvansal ürünlerin işlenmesi, kurutulması, dondurulması ve paketlenmesine yönelik; yeni tesislerin yapımı, yarım kalmış yatırımların tamamlanması ve faal tesislerin kapasite artırma veya modernizasyonu ile birlikte yeni tesis edilecek çelik silo ve soğuk hava deposu yapımı işlerine hibe desteği verileceği belirtildi. 

HAYVANCILIK SEKTÖRÜ DE YER ALDI 
Destekler kapsamında modern yeni sera yapımı ile mevcut seraların modernizasyonu veya teknoloji yenilenmesi de yer aldı. Program kapsamında büyük ve küçükbaş hayvancılık, kanatlı hayvancılığı, kültür mantarı işletmeciliği gibi sektörler de yer aldı. Bu kapsamda büyük ve küçük baş hayvancılık ile kültür mantarı yetiştiriciliğinde yeni tesis, kısmen yapılmış tesislerin tamamlanması ve mevcut tesislerin teknoloji yenileme veya modernizasyonu, kesimhanelerin faal olanlarına teknoloji yenileme veya modernizasyon, kanatlı kesim haneleri için ise yeni tesis yapımı ile birlikte yarım kalmış tesislerin tamamlanması, mevcut tesislerin modernizasyon ve teknoloji yenilenmesi  konularında yatırımcılara hibe desteği verileceği öğrenildi. 

KOOPERATİFLERE DESTEK VERİLECEK 
Hibe kapsamına, su ürünleri yetiştiriciliği, hayvansal ve bitkisel orjinli gübrelerin işlenmesi, paketlenmesi ve depolanması da alındı. Sulama kooperatifleri ve sulama kooperatifleri üst birliklerinin yönetiminde olan basınçlı sulama amacıyla kullanılan tarımsal sulama tesislerinin enerji ihtiyacının karşılanması için güneş ve rüzgar enerjisi tesisi yapımı da hibe destekler arasında yer aldı. Bunlara ek olarak üç dekardan az olmamak üzere örtü altı tesislerin elektrik ihtiyacının karşılanması için yapılacak güneş, rüzgar, jeotermal ve biyogaz tesisleri için de hibe desteği verileceği bilgiler arasında yer aldı 

BAŞVURU SÜRELERİ BELİRLENDİ 
Ekonomik alt yapı yatırımları konusunda da birçok alanda destekler veriliyor. Bu konu başlığında ise, aile işletmeciliği faaliyetlerinin geliştirilmesi, arıcılık ve arı ürünleri yatırımları, bilişim sistemleri ve eğitimi, el sanatları ve katma değerli ürünler, ipek böceği, su ürünleri, tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği projelerine hibe desteği verilecek. Bunun yanında tarımsal amaçlı kooperatifler ve birlikler için makine parkı oluşturma yatırımlarının da hibe desteği kapsamına alındığı belirtildi. Hibeye esas proje tutarı üst sınırı 500 bin lira, alt sınır ise 20 bin lira olarak belirlendi. Destekler için başvuru süreleri de açıklandı. Buna göre ekonomik yatırımlar için 90 gün, ekonomik alt yapı yatırımları için ise 60 günlük başvuru süresi olduğu paylaşıldı. 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.