"Destekleme olmazsa 2022 yılı çiftçi için  zor geçecek"      

 "Destekleme olmazsa 2022 yılı çiftçi için  zor geçecek"      

Efeler Ziraat Odası Başkanı Mehmet Kendirlioğlu, yaptığı açıklamada, "Destekleme olmazsa 2022 yılı çiftçi için çok zor geçecek” dedi.

A+A-

(Kıymet SARIYILDIZ) -ÖZEL HABER-  Efeler Ziraat Odası Başkanı Mehmet Kendirlioğlu, çiftçinin ve üreticinin son durumuyla ilgili açıklamada bulundu. Son dönemdeki zamların çiftçileri olumsuz etkilediğini belirten Kendirlioğlu, üreticinin yeteri kadar gübre kullanamadığından söz etti. Zirai ilaçların yanında zirai tarım aletlerinin de fiyatlarının arttığını vurgulayan Kendirlioğlu, artışların önüne geçilmesi gerektiğini ifade etti. 
 

“GİRDİLERDE  FAHİŞ FİYAT ARTIŞI VAR”
Zamların devam etmesi halinde telafisi mümkün olmayan durumların yaşanabileceğini  kaydeden Kendirlioğlu, “Son zamanlarda gelen zamlar gerçekten bizi çok zor durumlarda bırakıyor. Sezonun başında Kasım-Aralık ayında buğday ekimi yapıldı. Çiftçimiz gübre ile ilgili çok büyük artışla karşılaştı o dönem. Çok pahalı olmasından dolayı çiftçi ya gübre atmadı ya da daha az gübre atmak zorunda kaldı. Sadece gübre değil, diğer girdilerde de fahiş fiyat artışı var. Olay sadece zirai ilaç, gübre tohum değil, zirai ekipman da bunun içerisinde. Tarımsal ekipmanlarda yüzde 100-200’e  varan artışlar söz konusu. Dünyadaki fiyatların artışı, ülkemizde yaşanan kur problemi nedeniyle girdi maliyetleri yüzde 100 ile 500 arasında artan fiyatlarla karşı karıya kaldık.  Bu bizi çok etkiliyor. Artışların biran önce önüne geçilmesi gerekiyor. Eğer gerçekten fiyatlar bu seviyede ise çiftçinin mutlaka desteklenmesi gerekiyor. Yoksa telafisi mümkün olmayan zararlar söz konusu olabilir” ifadelerini kullandı. 

 

“ZAMLARDAN SONRA DESTEKLEMELER ÇOK CÜZİ KALDI”
Yeteri kadar gübre atılmadığı takdirde verim ve kalitede düşüşler yaşanacağının altını çizen Kendirlioğlu, düşüşlerin ülkeyi olumsuz ekileceğini söyledi. Üreticiye verilen her desteğin vatandaşa verildiğini ifade eden Kendirlioğlu, zamlardan sonra verilen desteklerin çok düşük kaldığını söyledi. Desteklemenin üretici için çok önemli olduğunu anlatan Kendirlioğlu, “Eğer çiftçi aşırı pahalı olmasından dolayı gübre atamaktan sakınır ya da ihtiyacından daha az atarsa gerek verim gerekse kalitede düşüşler yaşanır. Biz bunu ülke olarak istemeyiz. Çiftçilik bir meslek. Biz buradan para kazanıp evimizi geçindiriyoruz. Bizim de kar marjımız olmalı ki sürdürülebilir tarım yapalım. Çiftçiye verilen destek aynı zamanda tüketiciye verilmiş destektir. Bu bir dengedir. Gelişmiş ülkelerde tarım bu şekilde uygulanıyor. Bizde de zamlardan sonra desteklemeler çok cüzi kaldı. Geçen sene aldığımız destek ile bu sene aldığımız destek aynı, hiç artmadı. Ama girdiler arttı. Desteklemeler günümüze göre revize edilmeli. Destekleme bizim için çok önemli. Biz desteklemeler sayesinde üretim yapabiliyoruz. Çiftçiye verilen her destek üretimin artması demektir. Destekleme olmazsa 2022 yılı çok zor geçecek” diye konuştu.  

İLGİLİ HABERLER

destekleme-olmazsa-2022-yili-ciftci-icin-zor-gececek-260113-91b9768daa8d23cf4e566386a7c5a1c8.jpegdestekleme-olmazsa-2022-yili-ciftci-icin-zor-gececek-260113-36848ec0bd4b0b471c4c2db225843674.jpegdestekleme-olmazsa-2022-yili-ciftci-icin-zor-gececek-260113-aceec76fc58c4cabca3fe5f1dc9af356.jpgdestekleme-olmazsa-2022-yili-ciftci-icin-zor-gececek-260113-d9c9d7a5eb6ead84d8ecd7b7a5f36bfb.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.