Desteklemeler yeni sezonda artırılmalı

Desteklemeler yeni sezonda artırılmalı

Ulusal Pamuk Konseyi Yönetim Kurulu Başkanı Bertan Balçık, 2020 yılındaki pamuk sezonunun değerlendirerek, gelecek sezon beklentilerini açıkladı. Balçık, yeni sezon için pamuk desteklemelerinin artırılmasını istedi.

A+A-

GÖKHAN DÜZYOL - Ulusal Pamuk Konseyi Yönetim Kurulu Başkanı Bertan Balçık, 2019 pamuk sezonunun birçok konuda yaşanan olumsuzluklar nedeniyle zararla geçtiğini söyledi. Pamuk üreticilerinin, gelecek sezon için ümitli olduğunu kaydeden Balçık, kuraklık riskinin üreticiler açısından endişeye yol açtığını kaydetti. Pamuk üretim alanlarının son 30 yıla göre en düşük seviyelerin yaşandığını bildiren Balçık, “İklim değişikliği ve kuraklık riskleri ile üretim maliyetlerindeki artıştan kaynaklı huzursuzluklar mevcut. Bunun yanı sıra küresel salgın koşullarının pamuk tüketimine ve dolayısıyla pamuk fiyatlarına olumsuz yansımasından endişe ediliyor” dedi.

“GELECEK İÇİN ÜMİT VERİYOR”
2020 sezonu için 82 kuruştan 1 lira 10 kuruşa çıkarıldığı açıklanan fark ödemesi desteğinin üreticiye bir nebze dayanak olduğunu belirten Balçık, “Pamuk üretim alanları son 30 yılın en düşük seviyesine geriledi, fakat pamuktaki iyileşmeler gelecek için ümit veriyor. Pamuk desteklerinin sürdürüleceğine ilişkin resmi bir açıklamanın yapılması gerekiyor. Miktarı belirlenmiş olmasa bile, fark ödemesi desteklerinin 2021 yılında da devam edeceği ilanı kafalarda oluşan kararsızlığı ortadan kaldıracaktır. Daha sonra pamuk ekim alanlarının tekrar artma eğilimine girmesi sağlanacaktır. 2021 yılında pamuk desteklemeleri arttırılmalı.” diye konuştu.

KALKINMA PROJESİ GEREKİYOR
Dünya genelinde varlığını hala sürdüren koronavirüs salgınının pamuk için yeni bir fırsat alanı oluşturduğunu vurgulayan Balçık, “Küresel salgın tüketicilerin doğal ürünlere olan eğilimini arttırmış durumda. Bu gelişmeler hem üretim hem de tüketimde dünya genelinde söz sahibi bir pamuk ülkesi olarak Türkiye’ye önemli fırsatlar sunmaktadır. Bu güzel fırsatı faydaya dönüştürmek için sürdürülebilir bir kalkınma projesinin uygulamaya konulması gerekiyor” şeklinde konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.