Devlet ceza yağdırdı

Devlet ceza yağdırdı
ABONE OL
Söke’deki prim yolsuzluğuna adı karışan 14 çırçır fabrikasına toplamda 12 milyon liralık cezaları tebliğ edildi. 

(MURAT TAN) AK Parti Aydın Milletvekili ve TBMM Tarım, Orman ve Köy İşleri Komisyonu Üyesi Rıza Posacı’nın geçtiğimiz günlerde kamuoyuna para cezaları kesilmesinin beklendiğini duyurduğu Söke’deki prim yolsuzluğuna adı karışan 14 çırçır fabrikasına toplamda 12 milyon liralık cezaları tebliğ edildi. 

Söke'de bazı çırçır fabrikalarının pamuk üretimini yüksek göstererek devleti dolandırdığıyla ilgili Tarım ve Orman Bakanlığı müfettişlerinin soruşturma açtığı prim vurgunu yolsuzluğuyla ilgili nihai sona gelindi. Soruşturma neticesinde geçtiğimiz gün 14 çırçır fabrikasına toplamda yaklaşık olarak 12 milyon liralık para cezası tebliğinde bulunuldu. 

ERDEM SAVCILIĞI GÖREVE DAVET ETMİŞTİ 
2015 yılı Aralık ayında, dönemin AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) Üyesi ve Aydın Milletvekili Mehmet Erdem’in Söke’deki prim yolsuzluğuyla ilgili bir demecindeki, ‘Devletin kasasından kesesine kim haksız para aktarıyorsa üzerine gideceğiz’ sözleriyle birlikte Söke’deki prim vurgunu için savcılığı göreve davet ettiği sürecin ardından gelişen ve titizlikle sürdürülen soruşturmalar tamamlandı. Söke’de prim yolsuzluğu yapmaları nedeniyle şikayet konusu olan 14 çırçır fabrikasına, Tarım ve Orman Bakanlığı müfettişleri tarafından sürdürülen soruşturma neticesinde, Söke Vergi Dairesi tarafından yaklaşık olarak toplamda 12 milyon lira para cezası tebliğinde bulunuldu. 

CEZALARI SÖKE VERGİ DAİRESİ TEBLİĞ ETTİ
11 Mayıs’ta AK Parti Aydın Milletvekili ve TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Rıza Posacı’nın da pamuk primlerinin 1 dekar alanda 500 kilograma kadar sınırlandırılması uygulamasının yolsuzluklara karşı bir önlem olarak kararlaştırıldığını söylediği açıklamalarında kamuoyuna, “Söke’de şikayet sonrasında 14 çırçır fabrikasına soruşturma açıldı. Yaklaşık 12 milyon liralık ceza kesilmesi bekleniyor. Bu paralar da kendilerinden tahsil edilecek. Amacımız havadan para kazanan, çiftçi üzerinden para kazanan tüccara değil üreticiye destek olmaktır” ifadeleriyle duyurduğu sözlerinin ardından, para cezalarının geçtiğimiz gün itibariyle söz konusu çırçır fabrikalarına tebliğ edilmesi dikkatleri Söke’ye çevirdi. Yaşanan gelişme Söke’deki tarım camiasında büyük yankı uyandırırken, Tarım ve Orman Bakanlığı müfettişlerinin sürdürdüğü soruşturmanın tamamlanmasının ardından Aydın Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nün Söke Vergi Dairesi Müdürlüğü’ne bildirmesiyle e-posta yoluyla tebliğ edilen para cezalarına ilişkin, söz konusu fabrikalarının yargı yoluyla itiraz haklarınınsa açık olduğu öğrenildi. 

FABRİKALAR İTİRAZDA BULUNMAYA HAZIRLANIYOR
Aydın Tarım ve Orman İl Müdürlüğü yetkililerinden edinilen bilgilere göreyse, 14 çırçır fabrikası tebliğ edilen cezaları rızaları dahilinde ödemezlerse cezalar kendilerinden gecikme faiziyle birlikte tahsil edilecek. Bununla birlikte çırçır fabrikaları, yargıya yürütmeyi durdurma ya da para cezasının iptaliyle ilgili de başvuruda bulunabilecekler. Cezalarının tebliğ edilmesiyle birlikte Söke’deki söz konusu çırçır fabrikalarının itiraz için önümüzdeki günlerde yargı yoluna başvuracağı da öğrenilirken, hangi fabrikaların itiraz haklarını kullanmalarına rağmen kesin para cezasına çarptırılacağıysa önümüzdeki süreçte netlik kazanacak.

devlet-ceza-yagdirdi-108225-8a55ad8cb90cbc5823273474b1964e87.jpgdevlet-ceza-yagdirdi-108225-251a44fb175222e480901eb47c9a0039.jpg

 

Kaynak:

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum