Devlet desteğiyle Aydın’ın ihracatı yukarı çıkacak

Devlet desteğiyle Aydın’ın ihracatı yukarı çıkacak

Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmelere veya yurt dışı pazar payını arttırmak isteyen işletmelere 300 bin TL destek verileceğinin açıklanmasının ardından Yavuz'da açıklama geldi.

A+A-

HABER MERKEZİ- Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmelere veya yurt dışı pazar payını arttırmak isteyen işletmelere 300 bin TL destek verileceğinin açıklanmasının ardından açıklama yapan AK Parti Aydın Milletvekili Metin Yavuz, “Devlet desteği ile Aydın’ın ihracat payını daha yukarı çıkarmayı planlıyoruz” dedi. 

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ile protokol imzalayan KOSGEB, ilk kez yurt dışına çıkacak KOBİ’lere veya yurt dışı pazar payını arttırmak isteyen işletmelere 300 bin TL destek vereceğini açıkladı. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Yavuz, ‘’KOBİ’ler E-Devlet üzerinden veya KOSGEB’in internet sitesinden Yurt Dışı Pazar Destek Programı’na başvuru yapabileceklerdir” diye konuştu. Türkiye’de yaklaşık 3 buçuk milyon işletmenin faaliyet göstermekte olup bunların yüzde 99’unu KOBİ’lerin oluşturduğunu belirten Yavuz, “Türkiye sathına yayılmış 92 müdürlüğü ile KOSGEB, KOBİ’lerin büyümesine ciddi katkılarda bulunuyor. Bu kapsamda; sadece 2019 yılında, KOSGEB vasıtasıyla KOBİ’lere 1,7 milyar lira tutarında destek sağlandı. KOSGEB tarafından sağlanan bu destekler, önümüzdeki aylarda elbette devam edecek” ifadelerini kullandı. 

KOBİ’lerin ihracattaki payını yüzde 60’lara çıkarması gerektiğini söyleyen Milletvekili Yavuz, sözlerine şöyle devam etti:

“KOSGEB tarafından, Yurt Dışı Pazar Destek Programı kapsamında destek miktarı 300 bin lira olarak belirlenmiştir. Bunun yüzde 70’i geri ödemesiz olacak. Yani 300 bin lira destek almaya hak kazanan bir KOBİ, bunun sadece 90 bin lirasını KOSGEB’e sıfır faizle geri ödeyecek. Proje bazlı olarak hayata geçen programın destek süresi, 6 aydan 24 aya kadar. Programdan ilk kez yurt dışına açılacak KOBİ’lerin yanı sıra, yurt dışı pazar payını artırmak isteyen KOBİ’ler de faydalanabilecek. Yurt Dışı Pazar Destek Programı kapsamında işletmelerin 6 farklı harcama kalemindeki giderleri karşılanacak. Personel; yazılım ve donanım; tanıtım; yurt dışı fuar ve seyahat; test analiz ve belgelendirme; hizmet alımı başlıklarındaki giderlere destek verilecek. Her bir gider başlığının destek üst limiti, 100 bin TL olacak. KOBİ’ler bu destekten bir kereye mahsus faydalanabilecek.”

“AYDIN’IN İHRACAT RAKAMINI DAHA DA YUKARILARA TAŞIYALIM”
KOSGEB tarafından desteklenen program ile Aydın’ın ihracat rakamının yükseleceğini ifade eden Yavuz, destekten yararlanmak isteyenlere seslenerek "Büyük düşünen, ihracatı hedefleyen, Aydın’da yer alan KOBİ’leri, bu cömert destek programından faydalanmaları, bu fırsatları değerlendirmeleri, inciri, zeytini, kestaneyi, pamuğu, mısırı, narenciyeyi, sebzeleri, tarım ürünlerini, tarım makinelerini ve çeşitli ürünleri dünyaya  pazarlayarak, Aydın'ın ihracatını arttırmaları için proje seferberliğine davet ediyorum. İhracat projelerinizi hazırlayarak KOSGEB’e, E-devlet şifreniz ile online olarak başvuru yapabilirsiniz. Aydın’ın 750 milyon dolarda takılmış olan ihracat rakamını, inşallah nitelikli ve doğru projeler ile 2020 ve daha sonraki yıllarda daha da yukarılara taşıyacağız. Aydın’da tek gündem katma değerli üretim ve ihracat olur ise Aydın kalkınacak, Aydın üretecek, Aydın dünyaya daha fazla mal ihraç edecek ve Aydın kazanacak” dedi.

demokrasi-dusmanlarini-lanetliyorum-127130-7a93b4f6acd5f4782fa5d7126f7d3649.jpg
 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.