DEVLET KATKISI ALMAYAN ENGELLİ OLMAYACAK

Aydın Valisi Hüseyin Aksoy, kentteki engellilerin, Engelli Bilgi Bankasına kaydının yapılması ve devlet tarafından sunulan hizmetlerden yararlanmaları için oluşturulan Engelli ve Süreğen Hastalıklar Bilgi Yönetim Sisteminin sunumunu yaptı.

Aksoy, valilik toplantı salonunda yaptığı sunumda, engellilerin tüm verilerinin, tek bir sistemde yer aldığı engelli veri bankasının oluşturulduğunu söyledi. Çalışmalara ocak ayında başladıklarını kaydeden Aksoy, oluşturulan engelli bilgi bankasıyla engelli ve kronik hastalıklarının, bölgelere göre dağılımını ve nedenlerinin araştırılarak, teşhis ve tedaviye yönelik önlemlerin alındığını söyledi.

ÇALIŞMALAR BİR YILDIR SÜRÜYOR

Engelli ve süreğen hastalığı olan vatandaşların, paydaş, diğer kurum ve kuruluşların veri entegrasyonun sağlanarak veri tabanının oluşturulduğunu belirten Aksoy, “Engelli bireylerin engel nedenlerinin tespitinin yapılarak bu bireylere sunulan koruyucu, önleyici ve destekleyici sağlık hizmetlerinin geliştirilmesi ve yaşam kalitesinin artırılmasına katkı sağlamak istedik. Engelli bireylerin sağlık, eğitim ve sosyo-demografik durumlarını tespit ederek elde edilen bu bilgilerin, oluşturulan engelli bilgi bankası aracılığıyla takibi yapılarak başta sağlık olmak üzere sosyal hizmetler, eğitim, istihdam, spor ve diğer alanlarda kamu kurumları ve diğer kurumlar tarafından sunulan hizmetlerin hızlı ve etkin verilmesini sağlamak ve engel durumu henüz raporlanmamış kişilerin sisteme kaydı yapılarak, gerekli kurum ve kuruluşlardan faydalanmasını sağlamayı amaçladık.” dedi.

38 BİN 178 ENGELLİ VAR

Aksoy, kentte, 38 bin 178 kişinin engelli raporu bulunduğunu ifade ederek, “Temel amacımız vatandaşlarımızın tespitinin sağlıklı olarak yapılması, kayıt altına alınmamış engelli olduğu halde devletin sunduğu imkanlardan yararlanmayan vatandaşlar varsa da onları kayıt altına almayı hedefliyoruz.” diye konuştu. Etkinliğe İl Sağlık Müdürü Osman Açıkgöz ile Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Ömer Turan da katıldı.

İzlenme: 549

VİDEOYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Benzer Videolar