"Devlet resmen 'üretme' diyor"

"Devlet resmen 'üretme' diyor"

Pamuk primlerinin 1 dekar alanda 500 kilograma kadar sınırlandırılması uygulamasına bir tepki de Nazilli Ziraat Odası'ndan geldi.

A+A-

(SİMGE ATA) Meclis Başkanı Mesut Yörükoğlu, pamuk desteklerinin üretim yılı başında vaat edildiği gibi dekar bazında 650 TL olması gerektiğini vurgulayarak "Devlet resmen çiftçiye 'Üretme. Üretirsen destek vermem' diyor. Devletin görevi verilen desteğe engel olmak değil, desteğin önünü açmaktır" dedi.

Nazilli Ziraat Odası Meclis Başkanı Mesut Yörükoğlu, pamuk primlerinin 1 dekar alanda 500 kilograma kadar verilmesi kararına tepki göstererek, yaşanan durumu "Talihsizlik" olarak nitelendirdi. Geri çekilen desteğin yeniden verilmemesi halinde üreticinin ekili alanları azaltacağını kaydeden Yörükoğlu, devleti çiftçiye destek olmak yerine karşısına almakla suçladı.

"DEVLET, ÜRETİRSEN DESTEK VERMEM' DİYOR"
Üretim yılı başında pamuk primlerinin dekar bazında 600 ila 650 kilogram üzerinden vaat edildiğini söyleyen Yörükoğlu, "Bugün bütün hesaplamalar 500 kilogram üzerinden yapılıyor. Örneğin bir üretici 100 dönüm üzerinde pamuk yetiştiriyor. Dekar bazında 600 ila 650 kilogram verim aldığını varsayarsak 62.5 ton pamuk üretti. Devlet bu durumda diyor ki: "Ben 100 dönümden 50 ton üretilmiş pamuğun 80 kuruş üzerinden primini veririm. Geri kalan 12.5 ton heder oluyor. Buraya destek vermiyor ve çiftçi bunca maliyetin arasında zarara uğruyor. Devlet resmen çiftçiye 'Üretme. Üretirsen destek vermem' diyor" ifadelerini kullandı. 

"SAHTEKARLIK VARSA DENETİM YAPMAK DEVLETİN GÖREVİ"
AK Parti Aydın Milletvekili ve TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Rıza'nın sınırlandırmayla ilgili sözlerini anımsatan Yörükoğlu, Posacı'nın bu sınırlandırmanın sebebi olarak "Yolsuzluklara karşı önlem" açıklaması yapması üzerine de tepki gösterdi. Posacı'nın "500 kilogramın üstü vurgundur" söylemini hatırlatan Yörükoğlu, "Rıza Posacı konunun suistimale müsait olduğunu belirtiyor ama birileri sahtekarlık yapıyorsa bunu denetlemek de devletin görevi. Bir kilogram pamuktan ne kadar mahlaç elde edildiğini bilen denetleme kurumları yok mudur? Devletin kolluk kuvvetleri yok mudur? Buradan yola çıkıp çırçırcıların vurgun yapmasına müsaade etmemeleri gerekir. Bana göre devletin görevi verilen desteğe engel olmak değil, desteğin önünü açmaktır. Türkiye'de pamuk üreticilerinin yaşadığı şu durum tamamen talihsizliktir" dedi.

'FAZLA ÜRET FAZLA KAZAN' SİSTEMİ GELMELİ
Yem sanayinden kağıt sanayine kadar 9 farklı kalemde değer gören pamuğun Nazilli'de de önemli bir yeri olduğunu ifade eden Yörükoğlu, "9 farklı değeri olan pamuk ekonomiye katkı demektir. Öte yandan pamukta kullanılan makine sayısı da bir hayli fazladır. Bu da tarım sanayinin gelişmesini tetiklemektedir. Türkiye ekonomisini doğrudan bu denli etkileyen bir ürünün desteklenmesi gerekir" dedi. 
Beyaz altında desteklerin artırılmadığı takdirde Nazilli'deki ekili alanların azalacağını öne süren Yörükoğlu, "Devlet bir an önce bu sınırlamayı gözden geçirip, 'fazla üret fazla kazan' sisteminin önünü açmalıdır" şeklinde konuştu.

devlet-resmen-uretme-diyor-107088-6e5b27a1b0ac5cc9297ae63257049553.jpeg

devlet-resmen-uretme-diyor-107088-1efbcd2b88cfae11ecbaec3be21b9515.jpg

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.