Uygulanan zamlar sebebiyle Didim esnafı, 2024 yaz sezonundan umutsuz olduğunu açıkladı. Pandemi sonrası artan fiyatlar ile birlikte geçtiğimiz sezonları değerlendiren Didim esnafı, Mayıs ayında Didim’de doluluğun olmadığını kaydetti. Geçtiğimiz sezonun daha canlı başladığını belirten Altınkum esnafı, turistlerin Didim’de şuan daha az olduğunu ve işlerin durgun ilerlediğini açıkladı. Esnaf için Kurban Bayramı ve aynı dönem okulların kapanacak olması umut oldu.

didim-esnafi-yeni-sezonundan-umutsuz-internet-gazete-ebru-gormez-472330-4675e4d99253af3f21555a1e994fcc49.jpg

“GEÇEN SENE HÜSRANA UĞRADIK”
Altınkum, Yalı Caddesi’nde kiracı olduğu barı işleten Serkan Dumano, sezon değerlendirmesinde bulunarak, 2023 sezonundan çok büyük beklentilerinin olduklarını ancak beklentilerinin tam tersinde ilerlediğini kaydetti. Ekonominin bu durumda etkisi olduğunu belirten işletmeci Dumano, “Ekonomi her gün, gün geçtikçe daha da kötü bir hal almaya başladı. Geçen sene hüsrana uğradık. Bu sene daha da çok hüsrana uğrayacağımızı tahmin ediyorum. Çünkü geçen seneyle bu senenin arasındaki ekonomiyi görmemek elde değil. Geçen sene yabancı ülkelerden gelen insanlar, bu yıl Türkiye'ye gelip, cebindeki paraya göre tatil yapmayı planlarken, ülkemizdeki her şeyin de arttığını görüyor. Tatilini yarıda kesen turistler var, ben bunlara şahit oldum. Ben şunu düşünüyorum, gelecek olan turistler yine hüsranla geri dönecekler. Bir hareketlilik olmuyor şehirde, tamam kuru bir kalabalık var ama bir döngü ve satış yok.” dedi.

whatsapp-image-2024-05-23-at-15-23-45.jpeg

“FIÇI ALKOLÜ YEM OLARAK KULLANIYORUZ”
Satışını yaptığı fıçı alkolün geliri olmadığı ve müşterilerin dikkatini çekmek için kullandığını söyleyen Dumano, “Ben geçen sene fıçı alkolü 75 TL’ye satıyordum, şimdi ise 65 TL’ye satıyorum. Geçen sene daha fazla para kazandığım halde şu an daha az para kazanıyorum. Ucuz olarak sattım. Daha pahalı olduğu halde daha da ucuza satıyorum ve buradan hiç doğru dürüst para kazanmıyorum. Fıçıdan hiç para kazanmadığım halde sadece fıçıyı şöyle kullanıyoruz, İngilizlerle çalıştığım için İngilizler gelsin alkol içsin, alkolünün yanında yemek yesin, yediklerinden kazanıyorum. Yoksa alkollü fıçı benim için balık yemi gibi. Artık bu seviyeye geldik. Bu durumun yanında kiralarımız iki katına çıktı. Emek verdiğin yeri de bırakıp gidemiyorsun.” ifadelerine yer verdi.

Didim halk oyunlarına doyacak Didim halk oyunlarına doyacak

didim-esnafi-yeni-sezonundan-umutsuz-internet-gazete-ebru-gormez-472330-0bca2904bb792a1bd6df0b00c5af24dd.jpg

Geçen yıl Mayıs ayı ile bu sene ki Mayıs ayını karşılaştıran Dumano, “Geçen sene ki Mayıs'tan şu anki Mayıs arasında hiç değişen bir şey yok. Sadece değişik olan şu var, geçen sene Mayıs'ta biraz daha Alman vatandaşları vardı, görebiliyorduk ama bu sene Mayıs'ta Almancı da göremiyoruz. Zaten yerli hiç kimseyi göremiyoruz. Bu sene biraz daha İngiliz vatandaşları var gibi. Ama onlarında bize göre parası değerli, onlar da kendilerine göre kendi ekonomilerinin kötü olduğunu söylüyorlar. Mesela diyelim ki müşteri şunu söylüyor, dört birime ülkemde de alkolü aynı paraya tüketiyorum, burada da aynı paraya tüketiyorum. Değişen hiçbir şey yok. Bizden şunu bekliyorlar. Biz İngiltere'de 4 birime alkol tüketiyoruz, burada 2 birime alkolü tüketebiliriz, diye hesap ediyorlar.” dedi.

Kaynak: Haber Merkezi