Yaz aylarında havanın da ısınmasıyla birlikte tatil planları yapılmaya başlandı. Her sene popüler olan yurtiçi rotalar bu sene de popülerliğini koruyor. Hem tarihçi hem doğal güzelliğiyle Didim bunlardan biri. 

Didim, Ege’nin incisi Aydın'ın popüler turistik ilçelerinden. Sahip olduğu eşsiz plajları ve temiz havası ile tercih edilen yerlerden biri. Peki, Didim de hem tatil yapmak isteyen hem gezmek isterler için neler söylenebilir? Didim’de gezilecek yerleri beraber inceleyelim…

Didim’de Gezilecek Yerler

Didim 1991 yılında olarak ilçe olmuştur. Aydın’a bağlı olan bu ilçe doğuda Muğla il sınırı ve Akbük Körfezi, batıda ve güneyde Ege Denizi, kuzeyde Bafa Gölü ve Menderes Nehri ile sınırlanmış bir yarımada şeklindedir. Yüzölçümü ise ortalama 300 km2 dir. Oldukça eski bir yerleşim yeri olan Didim, Osmanlı İmparatorluğu zamanında varlığını “yeronda – yoran” ismi ile sürdürdüğü bilinmektedir. 

Halk arasinda ‘Hisar’ olarak da adlandırılan Yoran deprem sonrası devlet tarafından yaptırılan afet evlerine taşındıktan sonra ‘Yenihisar’ adını almıştır. Daha sonra isim benzerliği oluşmaması adına dünya üzerinde sadece bir yerde bulunan ve kök olarak “Didymaion”‘dan gelen “Didim” olarak yenildiği söylenmektedir. 

Ege’nin cennet köşelerinden biri olan Didim, tarih boyunca birçok önemli medeniyete ev sahipliği yapmıştır.  Bu nedenle eşsiz bir tarihi dokuya sahiptir. Didim bu tarihi dokusu, muhteşem doğası, geniş sahil şeridi, altın gibi kumsalları ve ılıman iklimi ile Aydın'ın gözde turistik ilçelerinden biridir. 

Turizm olanakları gelişmiş olan ilçede her bütçeye uygun 5 yıldızlı otellerden butik otellere, apart otellere kadar birçok tesis bulunmaktadır. Ayrıca eşsiz dokusuyla çok sayıda gezilecek tarihi ve turistik yerleri ve plajları bulunmaktadır. Didim; güzel denizi ve plajları  dışında tarihi yerleriyle de turizm açısından ülkemizin keşfedilmeyi bekleyen hazinelerden biridir. 

Antik kentlerden tapınaklara, tapınaklardan plajlara Didim’de gezilecek yerleri derledik!

Didim’de gezilecek yerler aşağıdaki gibidir:

 • Didyma Antik Kenti
 • Apollon Tapınağı
 • Milet Antik Kenti
 • Milet Tiyatrosu
 • Milet Müzesi
 • Priene Antik Kenti
 • Altınkum Plajı
 • Akbük Plajı
 • Manastır Koyu ve Plajı
 • Akvaryum Koyu ve Plajı
 • Dalyanaki Koyu ve Plajı
 • Akbük Saplı Ada
 • Bafa Gölü Tabiat Parkı
 • Taşburun

1. Didyma Antik Kenti

Didim Gezilecek Yerler 1

Didim’de gezilecek yerlerin başında ilçeye adını da veren Didyma Antik Kenti yer almaktadır. Yunanca’daki “ikiz kardeş” anlamı taşıyan Didyma ismi buradan gelmektedir. Efes’te kendisine adanmış bir tapınak bulunan Artemis’in ikiz kardeşi, aynı zamanda Zeus’un oğlu Apollon burada bulunmaktadır. 

Tarihi Milattan Önce 8000 yılına kadar uzanan bu antik kent, dönemin en ünlü kehanet merkezi olma özelliğine sahipse oldukça popüler.  Zamanında limandan denize açılmak üzere olan asker ve tüccarların burada fal baktırdığı ve tanrılara adaklar adadığı söyleniyor. 

Didim’in en önemli sembollerinden biri olan Medusa da yine Didyma Antik Kenti’nde yer alıyor. Mitolojiye göre kendisine bakanları taşa çevirme gücüne sahip, yılan saçlı bu güçlü figür ören yerinde ziyaretçilerini bekliyor. Didyma Antik Kentini ziyaret etmek isterseniz Yenihisar yerleşkesindeki bu antik kente merkezden arabayla 5 dakikada ulaşabilirsiniz.

Didim Lavanta Festivali başladı! Didim Lavanta Festivali başladı!

Arabayla seyahat etmeyenler için 40 dakikada bir kalkan halk otobüsleriyle de ulaşım sağlanmakta. Müzekart ile girişlerin ücretsiz olduğu antik kent girişi kart sahibi olmayanlar için 40 TL. 

2. Apollon Tapınağı

Didim Gezilecek Yerler 2

Didim’de gezilecek yerlerden bir diğeri de Apollon Tapınağı. Tapınak, Didyma Antik Kenti içinde yer alıyor. MÖ. 8. yüzyılda inşa edildiği bilinen bu tapınaK oldukça popüler ve ilçede en çok ziyaret edilen yerlerin de başında geliyor.

2000 yaşın üzerindeki tarihi miras; hem boyutları, hem benzersiz yerleşim planı hem de günümüze kadar bu derece iyi korunmuş olmasıyla ziyaretçilerde büyük bir hayranlık uyandırıyor.

Tapınağın 2000 yaşın üstünde olduğu biliniyor. Benzersiz yerleşim planı ve boyutları ile oldukça dikkat çeken tapınak ziyaret edenlerde büyük bir hayranlık uyandırıyor. Tapınak içerisinde bulunan 70 ton ağırlığındaki tek parça mermer blok, dünyanın en büyük mimarı elemanlarından biri olma özelliği taşıyor.

Tapınak, aynı zamanda Artemis ve Heraion tapınaklarından sonra antik dünyanın en büyük üçüncü tapınağı olma özelliğine de sahip.

3. Milet Antik Kenti

Didim Gezilecek Yerler 3

Yapılan araştırmalara göre tarihçesi Cilalı Taş Devri’ne kadar dayanan Miletos, zamanının en önemli ticari merkezlerinden biri. Antik dönemin yedi bilgesinden biri olan Thales ve daha bir çok filozof da Milet asıllı oldukları için, burası aynı zamanda “filozoflar kenti” olarak da anılıyor. 

İçerisinde; tiyatro, müze, külliye, ve birçok kabartma bulunduran Milet mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden biri. Milet’i müzekartla ücretsiz gezebilirken; kartınız yoksa 40 TL giriş ücreti ödeyerek de gezebilirsiniz. 

Balat Mahallesi’ndeki ören yerine merkezden arabayla 25 dakikada ulaşmak mümkün.

4. Milet Tiyatrosu

Didimde gezilecek tarihi yerler listesinde yer alan önemli yerlerden biri de Milet Tiyatrosu. Milattan Önce 4. yüzyıla ait olan bu tiyatro, 19 binden fazla kişiyi aynı anda ağırlayabilme özelliğine sahip. 

Antik kent sınırları içerisinde yer alan tiyatro akustik özelliğe sahip. Roma kültürünü fazlaca yansıtan tarihi eserde sahnenin ayakta kalan parçalarının yanı sıra, katlar arasındaki galeriler ve yürüyüş yollarını da gözlemlemek mümkün.

8.30’ta ziyarete açılan 150 metre uzunluğundaki bu antik tiyatro, yazları saat 19.00’a; kışları ise 17.00’ye kadar ziyaretçilerini bekliyor. 

5. Milet Müzesi

Milet Antik Kenti ile aynı yerde olan ve aynı bileti kullanarak gezmenin mümkün olduğu bu müze, sikkelerden süs eşyalarına, pişmiş toprak eşyalardan keramik eserlere, takılardan kitabelere ve heykellere kadar birçok tarihi esere ev sahipliği yapıyor. 

2011 yılından itibaren yenilenerek ziyaretçisine açılan müze, çevredeki tüm antik kentlerden bulunan tarihi eserleri de içeriyor. Pazar günleri kapalı olan müze, müzekart ile ücretsiz gezilebilirken, müzekart yoksa 12 TL karşılığında da geçilebiliyor. 

6. Priene Antik Kenti

Didim Gezilecek Yerler 6

Priene Antik Kenti,  Aydın’ın Söke ilçesi sınırları içerisinde yer alıyor. Fakat Didyma ile başlayan ve Milet ile devam eden tarihi yolun doğal bir devamını oluşturuyor.

Oldukça yakın olan antik kent, Milet’ten sonra, yalnızca 10 dakika uzaklıkta. Bu antik kent planlı şehir sisteminin tarihteki öncülerinden de biri olma özelliği taşıyor. 

Yüksek bir kayalığın eteğine yerleşen Priene Antik Kenti yine müzekart sahiplerine ücretsizken müzekartı olmayanlar 15 TL karşılığında ziyaret edebilir.

7. Altınkum Plajı

Didim Gezilecek Yerler 7

Didim’de gezilecek yerler listesinde tarihi yerlerden sonra plajlar geliyor. Didim denildiğinde akla gelen ilk plaj hiç şüphesiz Altınkum plajı. Altın rengi kumlara sahip olduğu için bu ismi alan plaj oteller bölgesinde yer alıyor ve bu sebeple  oldukça popüler ve çoğu zaman da kalabalık.

Merkeze yalnızca 2 kilometre ötede yer alan mavi bayraklı bir halk plajı olan Altınkum, berrak bir denize sahip. Halk plajı olması sebebiyle giriş için herhangi bir ücret ödemenize gerek yok. Şezlong ve şemsiye kullanmak isterseniz 20 TL’den başlayan ücretler söz konusu olabilmekte. 

8. Akbük Plajı

Didim Gezilecek Yerler 8

Didim’e 20 kilometre mesafede yer alan Akbük ise daha sakin bir yazlık bölgesinde yer alıyor. Akbük’ün de hem plajı hem de denizinin içi bembeyaz kumlardan oluşuyor.

Sakin bir yaz geçirmek isteyenler tarafından sıklıkla tercih edilen Akbük nüfusunun bir bölümünün yaz-kış kalıcı olarak da orada yaşadığı söylenebilir. Kafa dinlemek isteyenler için güzel bir rota olan Akbük Plajı giriş ücreti bulunmuyor.

9. Manastır Koyu ve Plajı

Didim Gezilecek Yerler 9

Aydın Didim gezilecek yerler arasında en özellerinden biri Manastır Koyu. Özel aracı olanların tercih edebileceği bu plajın manzarası oldukça etkileyici. Yunan Adaları manzarasına sahip bunu plaj, Didim Marina’ya doğru giden yoldan devam edip toprak yolu takip ederek bulunabiliyor. Toprak yoldan ulaşım sağlandığı için ulaşım çok konforlu değil. 

Adını sınırlarında bulunan manastır ve şapelden alan Manastır Koyu’na ulaşmak için arabaya alternatif olarak bisiklet kullanılabilir. Aynı zamanda şezlong ve şemsiye de kiralamak mümkün.

10. Akvaryum Koyu ve Plajı

Didim Gezilecek Yerler 10

Didim genellikle oldukça sığ seyreden deniziyle seviliyor. Fakat bunun dışına çıkan bir koy bulunuyor; Akvaryum Koyu. Diğerlerinin aksine bu koyda deniz derin ve yer yer daha da derinleşebiliyor. 

Tekne turlarının da uğrak yeri olarak kullanılan bu koya akvaryum denilmesinin nedeni ise suyun oldukça berrak olması ve turkuaz bir renge sahip olması.

Akvaryum koyunu ziyaret etmenin en keyifli yolu 55 TL’den başlayan tekne turlarından birine katılmak olabilir fakat karadan özel araçla da devam etmek mümkün. 

11. Dalyanaki Koyu ve Plajı

Didim’de oldukça meşhur olan tekne turlarının bir diğer durağı ise Dalyanaki. Araçla gitmenin de mümkün olduğu koya gelirken Didim-Akbük yolundan tabelaları takip etmek gerekiyor. 

Burayı tekne turu dışında ziyaret etmek isterseniz hazırlıklı gelenizde fayda var çünkü sosyal olanaklar açısından fazla gelişmiş bir yerde bulunmuyor. Koyun dalgasız ve sakin suları ise yüzmeyi sevenler için oldukça iyi bir seçenek. 

12. Akbük Saplı Ada

Deniz üzerinde yürüyerek ulaşılabilen bir ada olan Akbük Saplı Ada ismiyle dikkat çekiyor. Akbük’te yer alan ve SİT alanı olarak korunmakta olan Saplı Ada, yaklaşık 100 metrelik bir mesafeyi dizlerinize kadar gelen bir su yüksekliğinde yürümenize de olanak sağlıyor. Didim Akbük gezilecek yerler arasında yer alan ada taş  ve kayalardan oluşan sap görüntüsü nedeniyle Saplı Ada olarak anılıyor.

14. Bafa Gölü Tabiat Parkı

Didim Gezilecek Yerler 12

Aydın ve Muğla sınırlarında yer alan bu bereketli göl ve çevresi, muhteşem manzarasıyla mutlaka ziyaret edilmeyi hak ediyor.

Didim’e 25 km mesafede 12 bin hektarlık alana yayılan Bafa Gölü Tabiat Parkı, doğa yürüyüşü, foto safari, botanik turu, kuş gözlemciliği ve olta balıkçılığı yapmak isteyenler için oldukça  elverişli.

Beş adadan oluşan Bafa Gölü bir zamanlar Ege Denizi’nin bir parçasıydı. Bafa Gölü, Heraklia ve Latmos adlı iki küçük antik kenti de bünyesinde bulunduruyor.

15. Taşburun

Didim’de gezilecek yerler arasında yer alan bir diğer konum; Taşburun Limanı.  Didim’in kuzeyindeki Yalı Köyü’nde yer alan liman altın sarısı kumlarında sakin ve huzurlu bir havada deniz keyfi yapabilmenize olanak sağlıyor. 

Taşburun aynı zamanda bir plaja sahip. Liman çevresinde şekillenen kamp ve piknik alanları mevcut. 

Didim’e Hangi Aylarda Gidilir?

Didim gezilecek yerler nelerdir sorusu beraberinde Didim'e hangi aylarda gidilir sorusunu da getiriyor.

Geniş kumsalları ve ılıman iklimi nedeniyle özellikle Didim, ilkbahar ve yaz mevsimlerinde daha çok tercih edilmektedir. Yaz aylarında turistlerin yoğun ilgi gösterdiği Didim, bun kalabalıktan hoşlanmayanlar için diğer aylarda da tercih edilebilir. 

Kaynak: HABER MERKEZİ