Didim Şoförler Odası: ''Yeni faiz oranlarını kınıyoruz''

Didim Şoförler Odası: ''Yeni faiz oranlarını kınıyoruz''
 Muhabir
Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri üyelerinin kooperatif aracılığıyla Halk Bankası’ndan 11 Ekim 2022-9 Ekim 2023 tarihleri arasında yüzde 7,5’ten kullandıkları kredinin yüzde 17'ye yükseltilmesinin ardından uygulanan fahiş faiz oranına, Didim Şoförler ve Otomobilciler Odası tepki gösterdi.

Aydın Hedef Gazetesi Muhabiri Ebru Görmez'in haberine göre, Didim Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Barış Şam, Didim esnafının yanında durarak, yapılan bu fahiş faiz oranına tepki gösterdi. Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri üyelerinin kooperatif sayesinde Halk Bankası’ndan çektikleri sabit faizli kredilerin faizlerinin iki buçuk katına çıkarılmasının ardından Oda Başkanı Şam, değiştirilen faiz oranlarının çok yüksek olduğunu ve uygulamayı kınadığını dile getirdi.

soforler-odasi-yeni-faiz-oranlarini-kiniyoruz-internet-gazete-ebru-gormez-470437-0e1dd2266876641bcc3ae8d3593785c9.jpeg

FAİZLERDE FAHİŞ ARTIŞLAR!

Arttırılan faiz oranlarını paylaşan Şam, “Esnaf Kefalet Kooperatiflerinden önceden düşük faizli kredi kullanan tüm esnafların kullandıkları kredilere yeni faiz oranları uygulanmıştır. Buna göre; yüzde 7.5 ile kredi kullanan esnaflarımızın faiz oranları yüzde 17 olarak güncellenmiş, yüzde 8.5 ile kredi kullanan esnaflarımızın faiz oranları yüzde 18 olarak güncellenmiş, yüzde 9.5 ile kredi kullanan esnaflarımızın faiz oranları yüzde 21 olarak güncellenmiş, yüzde 12.5 ile kredi kullanan esnaflarımızın faiz oranları yüzde 24 olarak güncellenmiş, yüzde 15 ile kredi kullanan esnaflarımızın faiz oranları yüzde 24 olarak güncellenmiş, yüzde 17.5 ile kredi kullanan esnaflarımızın faiz oranları yüzde 25 olarak güncellenmiş, yüzde 20 ile kredi kullanan esnaflarımızın faiz oranları yüzde 26 olarak güncellenmiş, yüzde 22.5 ile kredi kullanan esnaflarımızın faiz oranları yüzde 27 olarak güncellenmiş, yüzde 24 ile kredi kullanan esnaflarımızın faiz oranları yüzde 28 olarak güncellenmiş, yüzde 25 ile kredi kullanan esnaflarımızın faiz oranları yüzde 29 olarak otomatik güncellenmiştir.” dedi. Uygulanan faizlerin, esnafı zor duruma soktuğunu belirten Şam, “Esnaf Kefalet Kooperatifi aracılığı ile kullandıkları kredilere geriye dönük yaklaşık on puanlık bir yükseltme yapılarak faizlerin artması, zaten zor durumda olan esnafımıza ayrıca bir yük daha getirmiştir. Esnaf ve sanatkârımıza devlet destekli olarak kullandırılan, esnafımız da kendi hesabını yaparak ve devletine güvenerek kullandığı bu kredilerdeki faiz oranlarının daha sonra şartlar değişti diyerek vicdanlarda yer bulmayan oran yükseltilmesi uygulamasının inşallah düzeltileceğini umut ediyoruz. Bu uygulamanın iptali için elimizden gelen bütün gayreti ve mücadeleyi göstereceğiz.” İfadeleri kullanıldı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.