Didim Belediyesi'nin katkılarıyla hazırlanan ve Didim Derneği öncülüğünde gerçekleşen konferans, Didim Belediyesi Gençlik ve Sanat Akademisi’nde (DİGEM) düzenlendi. Düzenlenen etkinliğe Didim Belediye Başkanı Hatice Gençay, Başkan yardımcıları Aydan Aşık Turgut ve Kaan Topçuoğulları, Didim Derneği Başkanı Filiz Çelik Hekimoğlu, bazı belediye meclis üyeleri, belediye birim müdürleri, CHP İlçe yöneticileri ile vatandaşlar katıldı.

didimde-iklim-degisikligi-anlatildi-internet-gazete-473716-2c680ee1572cfcbce14ac4bc6e566219.jpg

“ASLINDA SULAR ALÇALMAYA BAŞLADI”
Konferansın açılış konuşmasını gerçekleştiren Didim Derneği Başkanı Filiz Hekimoğlu, “Gezegenimizin yaşı dört buçuk milyar iken ne değişiyor da günümüzde ciddi tehlikeyle karşı karşıyayız? İklim değişimine neden olan alışkanlıklarımızla birlikte ekosistemlerine farklı değişiklikler meydana geliyor. Tüketim alışkanlıklarımız ve teknolojik gelişme ile birlikte paralel olarak ekolojik ortamlarda da etkilerimiz arttırılmaya başladı. Dünya kaynaklarında meydana gelen değişimler ne yazık ki olumlu yönde ilerlemedi. Yer kürenin yıllık ortalama sıcaklığı arttı, bu da iklimlerin değişmesine neden oldu.

Didim’de kaçak kiralık evlere yer yok! Didim’de kaçak kiralık evlere yer yok!

didimde-iklim-degisikligi-anlatildi-internet-gazete-473716-4c6ec6cef28fe48a7f999bc5950ef27b.jpg

Kuzey Kutbu'nda buzulların eridiğini gördük ama bizden uzak olduğu için pek ilgilenmedik. Deniz seviyesi yükseliyor diye uyarılarda bulunuldu ama onu da umursamadık. Halbuki göllerimiz ve su kaynaklarımızda yükselmeler yerine alçalmalar, azalmalar baş göstermeye başladı. İnsan sağlıklı suya erişimi sorun olmaya başlayınca beklenmedik anlarda, beklenmedik hava koşullarıyla karşılaşınca dönüp ne oluyor demeye başladık. İşte iklim krizi bu noktada yavaş yavaş hepimizi etkileyemeye başladı. İklim değişikliği korktuğumuzdan daha fazla ilerliyor. Artık kriz bir tehlike dönüşmüş durumda. Yerel ve merkezde birçok önlemlerin alınması gerektiği dönemlere giriyoruz.” dedi.

didimde-iklim-degisikligi-anlatildi-internet-gazete-473716-4ef9099587e4abe1f96c8e0a271d3131.jpg

Konuşmaların ardından konferans, Küresel Denge Derneği Başkanı Şehir Plancısı Dr. Nurhan Talu'nun anlatımlarıyla başladı. Slayt sunumu eşliğinde katılımcıları bilgilendiren Dr. Talu, var olan “Sürdürülebilir İklime Dayanıklı Kalkınma” konusunda, sürdürülebilir kelimesinin fazla olduğunu, hali hazırda dayanıklı kalkınmanın ekonomik, sosyal ve ekolojik açıdan dayanıklı olması gerektiğini açıkladı. Dr. Talu, günümüzde kullanılmaya başlanan sürdürülebilirlik kelimesinin aslında ekolojik ya da toplumsal olmadığını vurguladı.

didimde-iklim-degisikligi-anlatildi-internet-gazete-473716-76eb574dd46e2f00222d6a85efb424a4.jpg

Bir diğer konuşmacı olan İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Orman Fakültesi Orman Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Doğunay Tolunay ise “İklim değişikliğinin etkilerine dirençlilik ve uyum” konusunu ele aldı. Tolunay, iklimde yaşanan değişiklikler sonucunda alınan doğru ve yanlış kararlar haricinde aslında olmasını gerekeni de katılımcılara anlattı.

Kaynak: Haber Merkezi