Didim'de 'ÖMK' tepkisi! Didim'de 'ÖMK' tepkisi!

Didim ilçe genelinde sürekli kiralık ev bulmanın zorluğunun yanı sıra, yaz aylarının gelmesiyle ilçe genelinde ev sahipleri kiracılarını evden çıkarmak için çaba gösteriyor. Ev sahipleri, yazın 3 aylık sürede günlük kiralama yaparak, aylık kiralamadan daha fazla kazanç elde ediyor. Ancak bu kazanç, kaydı bulunmayan ve günlük kiralama için belgeleri yetersiz olarak yapılıyor. İlçe turizmini derinden etkileyen bu durumla ilgili açıklamalarda bulunan Didim Turizm Derneği Başkanı Melih Koyuncu, kayıt dışı evini kiralayan ev sahiplerini uyardı. 

KAYITSIZ GÜNLÜK EV KİRALAMANIN BEDELİ 94 BİN TL
Koyuncu, kayıt dışı günlük olarak evini kiralayanların cezasının 94 bin 622 TL olduğunu açıklayarak, “İlçemizde evlerini günlük kiraya verenlere karşı 94 bin 622 TL idari para cezası uygulanacak. Sezonun başlamasıyla birlikte ilçemizde usulsüz bir şekilde evlerini günlük kiraya veriyorlar. Evlerini günlük kiraya vermek isteyenler hem Didim’de hem de evinizde kimin kaldığını bilmek için Altınkum Şehit Fethi Sekin Polis Karakolu’na başvuru yaparak, evinizde kalan kişileri kayıt altına alın. Kayıt dışı olan yerlerde ise 112 acil çağrı merkezinden ihbar geçildiği takdirde gerekli incelemeler yapılarak, idari para cezası kesilecektir. Bu süreçte hiçbirimizin amacı ceza kesmek değil asayişi sağlanmasıdır. Güvenli bir şekilde turizmi sürdürebilmektir.” ifadelerine yer verdi.
Sosyal medya hesabı üzerinden de uyarılarda bulunan Koyuncu, “Sosyal medya üzerinden evini kiraya verenlerde gerekli kurumlar tarafından bilgiler takip edilerek kayıt olmayan yerlere de para cezası uygulanacak.” dedi.

Muhabir: Ebru Görmez