Didim Ziraat Odası tarafından hazırlanan “Çiftçi Eğitim Merkezi Duyusal Analiz Laboratuvarı” çalışması, Didim Belediyesi Meclisi’nin mayıs ayı toplantısında kabul edildi. Kabulün ardından bugün protokol imzalandı. Didim Belediye Başkanlığı makamındaki protokol törenine, Didim Belediye Başkanı Hatice Gençay, Didim Ziraat Odası Başkanı Hilmi Yıldırım ve oda üyeleri katıldı.

Altınkum esnafı kan ağlıyor! Altınkum esnafı kan ağlıyor!

Didimde Zeytinyagi Analiz Laboratuvari Kurulacak Internet Gazete 478717 Abdf49083930E6A90311D5F2644B2Edf

DİDİM’E FAYDA SAĞLAYACAK BİR PROJE
Yıldırım, kurulacak olan laboratuvar hakkında bilgilendirmelerde bulunarak, tadım merkezinin Didim’in tanıtımında ve ilçedeki zeytinin kalitesinin kanıtlanmasında yardımcı olacağını dile getirdi. Yıldırım, “Zeytinyağı tadım paneli, zeytinyağının duyusal özelliklerini değerlendirmek amacıyla bir grup uzman tadımcının bir araya geldiği bir paneldir. Bu panelin belirli standartlara ve prosedürlere göre yapılan değerlendirmeleri, zeytinyağının kalite sınıfını belirlemek ve olası kusurları tespit etmek için kullanılır.” ifadelerine yer verdi. 

Didimde Zeytinyagi Analiz Laboratuvari Kurulacak Internet Gazete 478717 062D9A405Cde69C5995Ec9681258241C

UYGULAMAYI ANLATTI
Duyusal analizin ne olduğunu ve bu uygulamanın ilçede bulunan zeytinleri nasıl tanıtacağını anlatan Yıldırım, “Zeytinyağı duyusal analiz laboratuvarı, zeytinyağının kalitesini ve özelliklerini değerlendirmek için duyusal analizler (tat, koku, görünüm vb.) yapan bir laboratuvardır. Laboratuvarda; duyusal değerlendirme, kalite kontrol, sınıflandırma, eğitim ve sertifikasyon, araştırma ve geliştirme işlemleri yapılıyor.” dedi. 

Didimde Zeytinyagi Analiz Laboratuvari Kurulacak Internet Gazete 478717 799E622B8E2F25B40390D0Ecc1C8Cb41

"ÖNEMLİ KATKILAR SAĞLAR"
Didim’e sağlanacak faydalardan da bahseden Yıldırım, şunları kaydetti: “Bir şehirde zeytinyağı tadım panelinin bulunması, o şehre çeşitli açılardan önemli katkılar sağlar. Kalite Güvencesi, Yerel Ekonomiye Katkı, Markalaşma ve İtibar, Eğitim ve Bilinçlendirme, Araştırma ve Geliştirme, Turizm ve Kültürel Çekim,  Uluslararası Tanınma sağlayacak. Bu nedenlerle, bir şehirde zeytinyağı tadım panelinin bulunması, hem yerel üreticilere hem de şehrin genel gelişimine önemli faydalar sağlar."

Açıklamaların ardından Yıldırım ile Başkan Gençay arasında protokol imzalandı. Uygulamanın Didim’e hayırlı olmasını temenni eden Başkan Gençay’a Yıldırım tarafından zeytinyağı hediye edildi. 

Muhabir: Ebru Görmez