Dinçer: “Cezaevine değil yerine karşıyız”

Dinçer: “Cezaevine değil yerine karşıyız”

Çine Belediyesi Eylül ayı meclis toplantısında Adalet Bakanlığınca ilçeye yapılacak olan cezaevi projesi, polemiğe neden oldu.

A+A-

MURAT TAN - Toplantının bitiminin ardından basın mensuplarına açıklama yapan Çine Belediye Başkanı Enver Salih Dinçer, cezaevi yapılacak yerin merkeze yakın olduğunu söyleyerek AK Parti Aydın Milletvekili Mustafa Savaş’tan çözüm isteyeceklerini kaydetti. 

Cezaevinin ilçe merkezinin dışında bir alanda yapılmasının daha uygun olacağını söyleyen Başkan Dinçer, Karakollar ve Yolboyu Mahallesi arasındaki 250 dekarlık mera alanına inşa edilmesi planlanan cezaevinin başka bir yere kaydırılmasını istedi. Dinçer, “Biraz daha kenarlara evlerin olmadığı, daha sakin bir yere yapılsa daha iyi olur. Çocuklarımızın cezaevi etrafında top koşturmasını istemiyorum. İçime sindiremiyorum” dedi. 

“KAHRAMANKÖY MERASI DAHA UYGUN”

Çine'ye yatırım gelmesini isteyen birisi olduğunu belirten Dinçer, “Bunu kim getirirse de teşekkür ederim. Çine'ye gelen yatırımın partisi yok. Ama Çine'ye her ne kadar yatırım gelip ekonomiyi canlandıracak olsa da yapılacak yerin doğru tespit edilmediğini düşünüyorum. Tam Çine'nin girişinde iki büyük köyünün ortasına yapılıyor. İki köye dayanıyor sınırları. Burada oturan aileler var. Burada top oynayan çocuklar var. Ben o çocukların hapishaneye bakarak top oynamalarını, o kültürle yetişmelerini uygun görmüyorum. İçime sindiremiyorum. Bu yüzden yerinin yanlış olduğunu düşünüyorum. Biz de Kahraman Mahallesi merası var. Biz buranın uygun olduğunu söyledik. Hem Çine'nin içinden geçecekler burada kalanların aileleri, esnafımızdan alışveriş yapacaklar. Hem de hiç kimsenin göremeyeceği bir ortam olacaktı. Ama şu an yapılacak olan yer ilçenin en güzel yeri olan girişinde. Hem de iki köyün ortasında. O yüzden yerinin uygun olduğunu düşünmüyorum. Artık büyükşehirlerde bu tür yerleri şehrin dışına çıkarmaya çakışırken, biz daha yeni yapılacak şeyi merkezin ortasına yapmaya kalkıyoruz” dedi.

“YAPILACAK YERİ UYGUN GÖRMÜYORUZ”

Cezaevinin merkez dışına yapılması için girişimlerde bulunmaya devam edeceklerini vurgulayan Dinçer, “Bu konuyla ilgili meclis üyelerimizle konuşacağız. AK Partili meclis üyelerimiz de Mustafa Savaş ile görüşecekler. Eğer yapılabilecek bir şey varsa girişimimiz olacak. Biz de Mustafa beyle daha uygun bir yere kaydırılması için görüşürüz. Biz Çine Belediyesi olarak elimizden geleni yaparız ama biz bir yere kadar yapabiliyoruz. Sonuçta hükümet AK Parti'de, onlar karar verici. Nereye karar verirlerse oraya yakacaklar. Başsavcılık bizden belli bir dönümün üstünde meraların listesini istedi. Yaklaşık bir buçuk yıl önce kanun çıktı. Esasında meralara hiçbir şey yapılamaz. Çivi çakmak bile yasaktır meralara. Ancak bu FETÖ olayından sonra cezaevleri yetersiz kaldığından dolayı bir kanun çıkarıldı. Kanunda meralara sadece hapishane yapılabilir denildi. Başsavcılık da Çine'deki cezaevi yapılabilecek meraların adreslerini istedi. Biz hepsini verdik. Bunların içinde iki üç tanesi buna uygundu. Bize sorduklarında biz de Kahraman Köy merasının uygun olduğunu söyledik. Ama şu an yapılacak yeri uygun görmüyoruz ve bu yeri tavsiye etmiyorum” diye konuştu. 

“ÇİNE KÖFTESİ VE SUYUYLA TANINSIN”

Cezaevinin ne kadar gerekli bile olsa akla gelen ilk şeyin soğukluğu olduğunun altını çizen Dinçer, “Şu an yapılacak yere yapılmasını istemiyorum. Biraz daha kenarlara evlerin olmadığı, daha sakin bir yere yapılsa daha iyi olur. Çocuklarımızın cezaevi etrafında top koşturmasını istemiyorum. İçime sindiremiyorum. Sizin içinize siniyor mu? Çine köftesiyle, suyuyla tanınsın. Evlerin içinde, ailelerin içinde olması bence uygun değil. Biz en başta itiraz ettik. Biz en uygun yer Kahraman Mahallesi Merası olduğunu defalarca söyledik. Ben yanlış olduğunu düşünüyorum ama hükümetin temsilcisi var. Çine meclisinde 6 tane temsilcisi var. Araya girip konuşalım” dedi.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum