Doğal gaz faturaları kabardı kömüre talep arttı

Doğal gaz faturaları kabardı kömüre talep arttı

Aydın’da doğal gaz kullanımının yaygınlaşması ile kömür alımlarında ciddi bir düşüş yaşandı.

A+A-

TUĞBA AYDIN'IN ÖZEL HABERİ- Vatandaşlara gelen kabarık doğal gaz faturalarından dolayı kimileri soba kullanmaya başlarken kömüre talebin önümüzdeki yıl daha fazla olması bekleniyor. 

Aydın’da doğal gaz kullanan vatandaşlar, gelen yüksek faturalar nedeniyle şikayetçi. Doğal gaza geçişle beraber kömür alımlarında büyük düşüş yaşandı. Doğal gaz faturalarının yüksek gelmesiyle birlikte kimi vatandaşlar doğal gazı kapatıp soba kullanmaya başladı. 

Aydın'da kömür satışı yapan Coşkun Çağlar, doğal gaza geçişlerin çok hızlı olduğunu ama yüksek faturaları gören vatandaşlar durumlarından hiç memnun olmadıklarını söyledi. 

Faturaların yüksek olması nedeniyle vatandaşları eskiye yani sobaya tekrar rağbet göstermeye başladığını dile getiren Çağlar, ”Bu yıl kışın bitmesine zaten az kaldı. Kışın ortasında artık insanlar soba kurma zahmetine girmiyor ama masrafları bayağı arttı. Ama önümüzdeki yıl insanların bir çoğu ısınmada doğal gaz yerine soba kurmakta kararlı. Keza dün haberlerde İstanbul’da da gördük. Daha önce az kömür satanlar artan doğal gaz fiyatlardan dolayı daha fazla satmaya başladı. Bazı tüpçülerden şunu duyduk örneğin Adnan Menderes Mahallesi, Yedi Eylül Mahallesi sakinleri bile doğal gaz faturalarının yüksek gelmesinden dolayı doğal gazlarını iptal etmeye başlayıp kömüre döndüklerini duyduk. Böyle duyumlarımız var ancak bu seneye daha çok fark edecek” dedi. 

İnsanların merak edip doğal gaza geçtiğini ama pişman olduklarını belirten Çağlar, kömüre dönüşlerin önümüzdeki yıllar artacağını dile getirdi.
 
“TEK ODAYI ISITIP KIŞI ATLATMAYA ÇALIŞIYORLAR”

Doğal gaza yüzde 10 indirim yapılacağı söylenmesine rağmen yüzde 30 zam yapıldığını belirten Coşkun Çağlar, “Avrupa’ya kıyaslandığında doğal gazı bizden dörtte bir oranla daha ucuz kullanıyorlar. Dolayısıyla insanların zaten alım gücü düşük. Zaten açıklanan asgari ücretle insanlar geçimleri zor bundan dolayı insanlar artık tek odayı ısıtıp kışı atlatmaya çalışıyorlar” dedi. 
Doğal gaza geçişten dolayı kömür satışında yüzde 50'ye yakın bir düşüş olduğunu belirten Çağlar, “İnsanlar doğal gazı denedi ama faturaların kabarık geldiğini gördü. Vatandaşlar birden kömüre geçeyim diyemiyor. Apartmanlarda yaşayan vatandaşlar kömüre geçiş yapmasa da bireysel olarak geçişler arttı. Önümüzdeki yıllarda apartmanlar da kömüre dönüş yapacaklardır. Ama önümüzdeki yıl, kömüre talebin artacağını biliyoruz.” dedi. 

dogal-gaz-komure-vurdu-146558-e03481c67ce21713d39a1584b8fbb785.jpgdogal-gaz-komure-vurdu-146558-42660a0691ab8c57096f2d06962bc971.jpgdogal-gaz-komure-vurdu-146558-83c94d17b8fed84c9ff728e0e47dd184.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.