Doğal gaz faturasında yüzde 35 tasarruf nasıl sağlanır?

Doğal gaz faturasında yüzde 35 tasarruf nasıl sağlanır?

Aydın’da doğal gazın yaygınlaşmasıyla birçok vatandaş doğal gazlı sistemlerle ısınacak.

A+A-

KADİR CEYHAN - Yüksek faturaların gelmemesi için de doğal gaz kullanırken alınacak önlemler vatandaşların faturalarında tasarruf etmesini sağlayacak.

Aydın’da birçok mahalleye artık doğal gaz ulaşırken vatandaşlar yüksek faturalar ödememek için arayışlara girdi. Alınacak önlemler ve dikkat edilmesi gereken işlemlerle birlikte yüzde 35’lin tasarruf sağlamak mümkün olacak.

İlk olarak termostatınızı her zaman kullandığınız ayardan 1 derece aşağı çekmek faturanızda yüzde 7’lik bir tasarruf sağlayabilir. Böylece 1 derecelik fark ile daha az doğal gaz kullanımı gerçekleştirebiliriz ve faturalarda daha az tutarlar görülebilir.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise yalıtım. Birçok insan soğuk günlerde kombinin derecesini arttırırken evin sıcak kalması için gereken koşulları düşünmemektedir. Evinizin çatısına, dış duvarlarına yalıtım uygularsanız ve çift camlı pencereler taktırırsanız doğal gaz faturasına ödeyeceğiniz miktar azalacak ve tasarruflarınız yalıtımlara harcadığınız tutarı uzun vadede olsa da karşılayacaktır.

Çoğu insanın yaptığı hatalardan bir diğeri ise ihtiyacı olandan daha büyük veya küçük kapasitede kombi almasıdır. Eğer ihtiyacınızın dışında kombi alırsanız bu doğal gazın evinizde verimli kullanılmasını engelleyebilir ve gereğinden fazla doğal gaz kullanımı faturalarınıza fazlasıyla yansır. 

Teknolojinin gelişmesi ile beraber kombilerde de ilerlemeler yaşandı. Yoğuşmalı kombiler, diğer standart kombilere oranla evinizin ısınmasında size yüzde 15 oranında daha fazla verim sağlayabilir. Yoğuşmalı kombi yerine daha az bir miktar verip aldığınız diğer kombiler bunun parasını faturalarınız yoluyla sizden fazlasıyla çıkarır.

Ayrıca her kış başında kombilerinizi yakmaya başlamadan önce kombi bakımınızı yaptırmalısınız. Mevcut problemlerin çözülmesi ve varsa başka arızaların onarılması gerekir. Eğer bu bakımları yaptırmazsanız kombiniz farkında olmadığınız arızalardan dolayı uçuk oranda faturalarla karşınıza çıkabilir. 

Çoğunlukla vatandaşlar evde olmadıkları zaman veya evden kısa süreliğine dahi çıkacakları zaman kombiyi kapatmayı tercih ederler. Evden çıkarken kombinizi kapatmak yerine daha düşük bir sıcaklıkta sabitlerseniz evinizin sıcaklığı sabit kalacağı için doğal gaz tüketiminizde azalma olacak ve bu da faturanıza yansıyacaktır.  

Evinizde bulunan perdelerin boylarına da dikkat etmeniz gerekiyor. Radyatörlerin üzerini örten uzun perdeleriniz varsa bu doğal gaz tüketimini arttırır. Aynı şekilde radyatörün önünde mobilya bulunması veya çamaşırları radyatörün üstünde kurutmaya çalışmak da faturanızda artışa neden olacaktır.


 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum