DOĞALGAZ KRİZİ AYDIN SANAYİSİNİ VURDU

DOĞALGAZ KRİZİ AYDIN SANAYİSİNİ VURDU

İran'ın Türkiye'ye gaz akışını 10 gün süreyle durdurmasının ardından gaz santrallerine akış dün itibariyle azaltıldı.

A+A-

 

 

TEİAŞ’ın tüm Türkiye’deki organize sanayi bölgelerine (OSB) en az 3 gün olmak üzere elektrik kısıtlaması yapmaları uyarısıysa Aydın’da bulunan 7 OSB’yi de olumsuz yönde etkiledi. Elektrik üretiminin yüzde 30'a yakınını doğalgaz santrallerinden sağlayan Türkiye’de İran’ın aldığı kesinti kararı, Aydın’da bulunan OSB’lerdeki üretim endişesini de hat safhaya çıkardı. Kesinti kararı sonrasında fabrikaların doğalgaz kullanımı yüzde 40 oranında azaltılırken, 24 Ocak Pazartesi saat 00.00’dan itibaren Türkiye’deki tüm OSB’lere elektrik kısıtlama uygulanması yapılması kararlaştırıldı. Tüm Türkiye genelinde olduğu gibi Aydın’da da sanayi üretiminin 24 Ocak’tan itibaren 3 gün süreyle tamamen duracak olması, ildeki sanayi kuruluşlarını ve ihracatçı firmaları da kara kara düşündürmeye başladı.

“SANAYİ KURULUŞLARIMIZI ZORA SOKTU”

OSB dışındaki işletme ve tesislere yönelik de benzer kısıntının uygulanacağı öne sürülürken, 24, 25 ve 26 Ocak günlerini kapsayan kısıntı sürecinde belirlenen rakamın üzerinde enerji çeken bölgelerin enerjisinin TEİAŞ tarafından kesileceği ve cezai yaptırım uygulanacağı da bildirildi. Konuyla ilgili açıklama yapan Aydın Sanayi Odası (AYSO) Başkanı Mehmet Yunus Şahin, “Aydın’daki sanayi kuruluşlarının yaklaşık yüzde 40’ının üretimi doğrudan doğalgaza bağlıdır. Yaşanan doğalgaz krizi ciddi anlamda sanayi kuruluşlarımızı zora soktu. Bu on gün olarak açıklanan süreç eğer daha da uzatılırsa bu aynı zamanda üretimin de azaltılması demektir. Bu da istihdamı ve ihracatı olumsuz yönde etkiler. Bu noktada sanayi kuruluşlarımızın müşterilerinin taleplerini karşılayamaması da sanayicimizi zor durumda bırakır. Hükümetin soruna yönelik ivedi çözüm sağlaması gerekiyor. Süreç eğer uzarsa bu sanayicilerimizin vardiya sayısını düşürmesiyle birlikte bazı olumsuzlukları de beraberinde getirir. Umarım en kısa zamanda çözüm sağlanır” ifadelerini kullandı.

“BELİRSİZLİK ACİLEN GİDERİLMELİDİR”

Aydın’daki doğalgaza bağlı üretim yapan büyük ölçekli işletmelerin kesintiden olumsuz yönde etkilendiğini söyleyen ASTİM OSB Başkanı Gökhan Maraş, “Halihazırda bazı firmalarımız üretimi durdurdu. Elektrik kesintisinden birçok firma ne yazık ki olumsuz yönde etkilenecek. Kesintiden kaynaklı olarak yaşanan üretim sıkıntısı, taahhütlü işleri de zora sıkacak ve bu da firmaların teslimatlarının uzamasına sebep olacak. Bu tüm sanayi kuruluşlarımızın ciddi yara alması demektir. Üretimin durması beraberinde ihracat ve istihdamı da tıkayacaktır. Sonuç olarak bir belirsizlik yaşanıyor. Tam manasıyla bu belirsizliğin de acilen giderilmesi lazım. Sanayi kuruluşlarımız belli bir planlama dahilinde rotasını çiziyor. Kesintinin uzamadan acilen çözüm bulunması şart. Ülkemizle birlikte Dünya’da da benzer sıkıntılar yaşanıyor. Tek temennimiz bu sürecin en az hasarla atlatılmasıdır” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.