"Doğalgaz tasarrufu için yalıtım şart"   

"Doğalgaz tasarrufu için yalıtım şart"   

Efeler’de yaşayan Makine Mühendisi Gökhan Turan, yaklaşan kış öncesi doğalgaz tasarrufuna ilişkin bilgi verdi.

A+A-

Aydın’ın Efeler ilçesinde yaşayan ısı sistemleri üzerine hizmet veren firma sahibi Makine Mühendisi Gökhan Turan, doğalgaz tasarrufu için yapılabilecekler hakkında açıklamalarda bulundu. Artan doğalgaz fiyatlarına karşı en önemli tasarrufun bina yalıtımı olacağını kaydeden Turan; “Tasarruf için ilk olarak yalıtım şartlarının iyileştirilmesi gerekiyor. Binalara yalıtım yapmamız şart. Yalıtımsız binada yaklaşık yüzde 50’ye varan yakıt sarfiyatları ortaya çıkar” dedi. 
YALITIM YAPTIKTAN SONRA NELER YAPILABİLİR? 
Yalıtım sonrasında kesinlikle bir oda termostatı kullanılması gerektiğinin altını çizen Turan; “Birincisi yüksek performanslı cihazlar seçebiliriz. Yüksek verimli cihazların yanında mutlaka bir oda termostatı kullanmamız gerekiyor. Eğer olmuyorsa termostatik vana yani sıcaklığı kontrol edecek bir şeyin olması gerekiyor. Bu yolla sıcaklığı sabit tutacağız. Sıcaklığı sabit tuttuğumuz zaman bizim konfor şartımız artacak. Şöyle bir istatistik var; evin sıcaklığını 1 derece artırmak için yüzde 8 fazla yakıt sarf ediyoruz. Bu bilimsel bir gerçek. 20 derecede ısınan bir ev ile 24 derece ile ısınan bir ev arasında yüzde 32’ye yakın bir sarfiyat farkı olacak o da çok yüksek. İnsanların konfor şartı farklıdır. Kimi 20 derecede rahat ediyordur, kimi ise 24 derecede rahat ediyor. Ama insan vücudu 1 veya 2 dereceyi hemen algılayamaz. Algılayamadığı için bu termostatı kullanırsak sıcaklığımızı sabit tutacağız dolayısıyla yüksek sıcaklıkta odanın kalmasını engelleyerek bir nebze bize fayda sağlayacak. Oda termostatını uygun ve etkin kullanırsak en az yüzde 20 tasarruf elde edilebilir. Yalıtımla bu oranı yüzde 50’ye yükseltebiliriz” ifadelerini kullandı.
“AÇIP KAPATMAK DAHA FAZLA SARFİYATA NEDEN OLUR”
Kombileri sık sık açıp kapatmanın enerji tasarrufunun aksine daha fazla enerji sarfiyatına neden olduğunu kaydeden Turan; “Piyasadaki cihazların hepsi modülasyonu olan cihazlar. Yani alevin boyunu ayarlama özelliği olan cihazlar. Evimizin ısınması kombinin ilk açıldığı zaman bir veya 2 gün sürer. Sistemin rejime girmesi için evdeki eşyalar ısınacak, duvarlar ısınacak ondan sonra biz konforlu olarak ısınmaya başlayacağız. Bu ilk açılışta yani 3 günlük açılış zarfında kombi sürekli tam yükte çalışır. Çünkü ısı veriyor ve bu verdiği ısıyı duvarlar ve eşyalar emiyorlar. Biz ortamı ısıttıktan sonra sistem rejime girer, kombi kendini yavaş yavaş otomatik olarak kısmaya başlar. Sarf ettiğimiz kaloriyi yerine koymak için çalışmaya başlar. İşte yalıtım burada devreye giriyor. Isıyı dışarıya kaçırmazsak kombi daha az çalışacak demektir. Ama biz kapatıp tekrar açtığımız zaman bu ısınmış olan duvarları tekrar soğutuyoruz ve kombi sürekli tam yükte çalışmaya başlayacak” diye konuştu. Kombilerin bakımının her yıl yapılmasının çok önemli olduğunu belirten Turan; “Her yıl olmasa da 2 yılda bir mutlaka bir servis tarafından bakım görmesini tavsiye ederiz. Şimdi cihazın ayarının bakımının olması lazım. Ayarı bozulmuş oluyor. Deprem gibi bir şeyler oluyor. Mutlaka bir stabilde yandığının garanti altına alınması gerekiyor” dedi.                                                                       

“DOĞALGAZA TALEP ARTTI”
Doğalgaz fiyatlarında son dönemlerde artış olsa da talepte düşüş yaşanmadığını ifade eden Turan; “Doğalgaza talep bu aralar çok fazla diyebilirim. Fiyatlarımız artıyor. Geçen yıla göre yüzde 80 oranında artış oldu. Örneğin geçen yıl 10 bin liraya yapılacak bir iş bu yıl 18 bin liraya yapılır oldu. Ama kömür fiyatları arttı. Kömür fiyatları da arttığı için şu an doğalgaza talep çok diyebiliriz. Yetişmekte sıkıntı yaşıyoruz” diye konuştu. 

dogalgaz-tasarrufu-icin-yalitim-sart-242134-7994129d0746f5757bfcdd2065f4c3bc.jpgdogalgaz-tasarrufu-icin-yalitim-sart-242134-ee453a67cebf70d75d3487aa5dba47e8.jpg
 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.