Yaz aylarına giriş yapmamızla beraber gezi planlarının yapılmaya başlandığı bu günlerde deniz tatili dışında keşfedilecek yeni yerler arayışı da mevcut. Ege bölgesi bu açıdan adete bir cennet. 

Doğanbey Köyü Ege’nin saklı köylerinden biri. Bu benzersiz köy; taş evleriyle, arnavut kaldırımlı dar sokaklarının güzelliği ile Ege’nin maviliğiyle buluşturuyor. Peki, Doğanbey Köyü gezilecek yerler nelerdir? Sizin için derledik!

Doğanbey Köyü Gezilecek Yerler

Ege’nin güzeller güzeli, mütevazı Doğanbey Köyü, eski bir Rum köyü. Dilek Dağları’nın çevrelediği bu şirin köy, Kurtuluş Savaşı döneminde mübadele ile Yunanistan’a göç eden Rumlardan kalan evlerin onarılmasıyla ayakta kalabilmiş.

Selanik’ten gelen Türklerin yerleştiği köy, iklim şartları ve tarım yetersizliği nedeniyle Türklere Yeni Doğanbey Köyü’nü kurdurmuş. Eski Doğanbey Köyü’ndeki evler ise aslına uygun olarak restore edip günümüze kadar gelmeyi başarmış. Taş evleri ve Arnavut kaldırımlı sokakları ile hayranlık uyandıran Doğanbey Köyü, ziyaretçilerine Ege’nin güzelliğini bir kez daha kanıtlıyor.

Doğanbey Köyü ve çevresinde gezilecek yerler şu şekildedir:

 • Eski Doğanbey Köyü
 • Yeni Doğanbey Köyü
 • Dilek Yarımadası
 • Milet Antik Kenti
 • Priene Antik Kenti
 • Papazın Evi
 • Atölye Domatia
 • Mor Fincan Çiçeği
 • Söke Aziz Nikolaos Kilisesi

Doganbey Koyu Gezilecek Yerler 1

Eski Doğanbey Köyü

Doğanbey Köyü’nün eski adı Domatia’dır. Domaita eski dönemlerde evlerin odaları birbirinden uzakta, geniş bir avluya sahip olarak yapılması durumudur. Rumcada bu odalara Domatia ismi verilirmiş. Eski Doğanbey Köyü eski taş evlerle kaplı. Ve bu taş evlerin hepsi SİT alanı. O nedenle de ancak uygun restorasyon uygulanarak yapılandırılabilmekte. 

1924 yılı sonrası Türkler Selanik’ten buraya göç etmişler. Ancak toprağı üretime yetersiz olduğu için denize daha yakın, 2 km daha uzakta bir alana yerleşmişler. Buraya da yeni Doğanbey Köyü adını vermişler. 1996 yılında köyde bir yangın olmuş. Sonrasında köy bir süre kendi haline bırakılmış. Ancak zamanla köy içerisindeki evler restore edilip, yeniden yapılandırılmıştır. 

Drone ile Para Kazanmak – Kesin Kazançlı 12 Yöntem! Drone ile Para Kazanmak – Kesin Kazançlı 12 Yöntem!

Köyde sadece bir aile yaşamaktadır. Aslına bakarsanız bu köy bazılarımız tarafından binen bir köydür.  “Entelköy Efeköy’e Karşı” sinema filminin bir bölümü de yine bu köyde çekilmiş ve karşımıza böylece çıkmıştır.

Yeni Doğanbey Köyü

Yeni Doğanbey Köyü adı üzerinde yeni bir yerleşim yeri. Eski Doğanbey kadar ilgi görmese de buraya kadar gelmişken Türklerin yerleştiği yeri de görebilirsiniz. Burası denize daha yakın bir konumda bulunuyor.

Dilek Yarımadası’nın manzarasını taşıyan Yeni Doğanbey Köyü, Doğanbey Köyü gezilecek yerler listesinde ilk sıralardadır.

Dilek Yarımadası

Dilek Yarımadası Aydın il sınırları içinde yer alan Dilek Dağı’nın Ege Denizi’ne kadar uzandığı noktadır. Doğanbey Köyü Dilek Yarımadası’na hâkim bir noktada bulmaktadır. Büyük Menderes deltası en önemli su kaynaklarından birisidir. Doğanbey Köyü dağ yamacında saklı bir köydür.

Böyle güzel yarımada da bitki çeşitliliği de çok fazladır. Dilek Yarımadası Milli Parkı içerisinde dünyada sadece Türkiye’de bulunan 18 bitki çeşidi burada yer almaktadır. Hatta bunlardan 6 tanesi dünyada sadece burada bulunmaktadır. Doğanbey Köyü gezi planı yapılırken önce Dilek Yarımadası Milli Parkı’nda mutlaka uğranmalıdır.

Doganbey Koyu Gezilecek Yerler Milet

Milet Antik Kenti

Doğanbey Köyü gezilecek yerler listesi içerisine eklenecek bir diğer rota ise Milet Antik Kenti’dir. Doğanbey Milet Antik Kenti arasında yalnızca 18 km bulunmaktadır. Kent girişinde yer alan 15.000 kişilik tiyatrosu ile ziyaretçilerini karşılayan Millet Antik Kenti görülmeye değer bir tarihi mekandır. Aynı zamanda Roma Dönemi’ne ait en büyük hamam ve spor tesisi de yine burada bulunmaktadır.

Kazı alanı içerisinde Priene Antik Kenti ve Milet’ten çıkarılan önemli eserlerin sergilendiği bir de müze vardır. Yine Milet’in en görkemli yapılarından birisi olan Athena Tapınağı da bir kısmı yıkılmış olsa da ayakta kalmayı başarmıştır. 17 km kadar uzunluğu bulunan bu tarihi yolda yürümek Doğanbey Köyü gezisinde yapılabilecek aktivitelerden biridir. 

Doganbey Koyu Gezilecek Yerler Priene

Priene Antik Kenti

Doğanbey Köyü güzergâhında Millet Antik Kenti dışında bir antik kent daha bulunuyor; Priene Antik Kenti. Doğanbey Köyü gezilecek yerler listesinde kesinlikle yer alması gereken Priene Antik Kenti, Doğanbey’e gitmeden önce mutlaka uğramanız gereken bir durak. Priene Doğanbey arasında yaklaşık 13 km’lik bir mesafe bulunuyor.

Çam ağaçlarının ortasında gizlenmiş kent, tapınak önünden baktığınızda tüm ovayı görebilecek bir konuma kurulmuş. Priene Antik Kenti, her yıl yerli ve yabancı çok sayıda turistin uğrak yeri haline gelmiş durumda. 

Papazın Evi

Papazın Evi köyün en eski ve meşhur evi. Asırlık bir mimariye sahip olan ev ayakta kalmayı başarmış bir tarihi yapı.

Köy içerisinde Rumlar zamanında bir de kilise bulunuyormuş, ancak yangın sonrası ne yazık ki yok olup gitmiş. Tekrar yapılandırılan evler, köyün dokusu bozulmadan restore edilmiş. Arnavut kaldırımlı sokaklarda yürürken yol kenarına sıra sıra dizilmiş evler büyüklerini güzellikleriyle dikkat çekiyor. 

Doganbey Koyu Gezilecek Yerler Domatia

Atölye Domatia

Doğanbey Köyü içinde köy meydanı yakınında, kadın girişimci Serpil Erdem’in küçük ve şirin sanat atölyesi bulunuyor. Burası seramik, cam, çömlek gibi ürünlerin sergilendiği ve satışının yapıldığı bir tasarım atölyesi. El emeklerin sergilendiği bu yer ilgilisi için çok güzel bir durak olabilir. 

Söke Aziz Nikolaos Kilisesi

Söke Aziz Nikolaos Kilisesi yine Doğanbey Köyü güzergâhında yer alan Güllübahçe Köyünde bulunan bir kilisedir. Kilise, 1821 yılında Hristiyan aleminin önemli azizlerinden birisi olan Aziz Nikolaos (Noel Baba) adına Gelebeçli Rumlar tarafından inşa ettirilmiş. İçerisi biraz harap durumda bulunsa da dış görünüşüyle hâlâ muhteşem bir yapı olarak ayakta durmaktadır. 

Doganbey Koyu Gezilecek Yerler Mor Fincan Cicegi

BONUS: Mor Fincan Çiçeği

Köy içerisinde bir de dünyada sadece burada yetişen bir bitki türü yer almaktadır. Kayalar arasından çıkan bu çiçeğin adı Mor Fincan Çiçeği.

Nadir bulunan bir çiçek olduğu için de koparılması yasak. Köy içerisinde çiçeğin olduğu bölgelere özel tabelalar konulmuş durumda. Doğanbey Köyü ziyareti sırasında ender bir tür olan Mor Fincan Çiçeği de görülmeye değer. 

Tüm bu Doğanbey Köyü gezilecek yerler listesi dışında köyün en dikkat çekici özelliği olan19. yüzyıldan kalma tarihi taş evleri de geziniz sırasında ziyaret edebilirsiniz. Köyün yakınında bulunan Doğanbey Kanyonu, doğa yürüyüşü ve piknik yapmak için ideal bir yer olarak ziyaret edilebilir. 

Doğanbey Köyü Tarihçesi 

Eski Doğanbey Köyü M.Ö. 7.yy'dan günümüze kadar uzanan bir geçmişe sahip, Mykale (Samsun) Dağları'nın güney yamacına dayalı ve 1924'e kadar Rumların yaşadığı bir köy olarak karşımıza çıkıyor. Köy, bugün Aydın ilinin Söke ilçesine bağlı tarihi Priene kenti ile Güllübahçe yolunun ilerisinde yer alan bölgedeki son yerleşim yeridir. 

Rum mimarisinin karakteristik özelliklerini taşıyan usta taş işçiliğinin ön plana çıktığı köyde evler, dükkanlar, hastane ve sokakları dahi tarihi birer yapı niteliğindedir. Ev odalarının birbirinden uzakta ve geniş bir avluya sahip biçimde inşa edildiği için Rumca anlamı ‘odalar’ olan “Domatia” ismiyle kurulan bu köy zamanla “Doğanbey” olarak Türkçeleşmiştir.  Köyde ilk yerleşim 1850 yıllarında olmuş. Padişah Abdülaziz’in fermanı ile sıtmadan kaçan Rumlar bu köye yerleşmiştir. 

Türklerin yaşamına uygun olmayışı nedeniyle 1985 yılında köy tamamen boşaltılmıştır. Bu tarihten itibaren boş kalan köy evleri ve yakın çevresinde; eski gümrük binalarının olduğu karinadaki yapılar, bu güzellikleri fark eden yeni sahipleri tarafından restore edilerek geçmişteki ihtişamına kavuşmuştur. 

Köyde şu an sadece tek bir aile yaşamaktadır. Doğanbey Köyü kendine has özellikleri olan bir köydür. Dünyada sadece bu köyde yetişen mor fincan çiçeği isminde bir çiçeği dahi bulunur. Bu tarihi köyün güzel sanatlar köyü yapılarak tanıtılması ve kazandırılması planlanmaktadır. 

Doğanbey Köyü Nerede?

Doğanbey Köyü, Aydın’ın Söke ilçesine 30 km uzaklıkta yer alıyor. Köy konum olarak Aydın’ın Söke ve Didim ilçeleri arasında kalıyor. Buraya ulaşım için genellikle Söke ilçesi baz alınarak hareket ediliyor.

Eski Doğanbey Köyü ise farklı bir yerde ve buraya dolmuş ile direkt ulaşım maalesef bulunmamakta. Fakat köylülerin yaşadığı Yeni Doğanbey Köyü’ne dolmuş ile gidip buradan otostop ya da taksiyle Eski Doğanbey’e geçebilirsiniz.

Köy, Söke ilçe merkezine yaklaşık olarak 30 kilometre uzaklıkta. Söke’den özel araçla köye gidecekseniz Güllübahçe Köyü, Atburgazı, Tuzburgazı istikametinden köye ulaşabilirsiniz. 

 • İzmir – Eski Doğanbey Köyü arası 138 km,
 • Aydın Merkez – Eski Doğanbey Köyü arası 78 km,
 • Muğla Merkez – Eski Doğanbey Köyü arası 145 km,
 • Didim – Eski Doğanbey Köyü arası 39 km.

Eski Doğanbey Köyü’ne Ulaşım Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Eski Doğanbey Köyü’ne ulaşım için en ideal yol özel araç kullanmak.
 • Toplu taşıma ile ulaşım uzun ve zahmetli olabilir.
 • Köye ulaşan yollar dar ve virajlı. Bu nedenle dikkatli araç kullanmakta fayda var.

Doğanbey Köyü gezilecek yerler listesini planlayıp uygularken Doğanbey Köyü’nde ne yenir sorusu da açığa çıkacaktır elbette. Köy içinde bulunan ufak lokantalar bu konuda size yardımcı olabilir.

Aynı zamanda bu ziyaret sırasında denizin keyfini de çıkarabilirsiniz. Doğal koruma altındaki Sığacık-Davutlar Dilek Yarımadası Milli Parkı içerisinde bulunan Doğanbey Köyü Sahili, bakir ve el değmemiş güzellikleriyle sakin bir deniz keyfi sunmaktadır. Keyifli Tatiller!

Kaynak: HABER MERKEZİ