Doğandili giderek azalıyor

Doğandili giderek azalıyor

Aydın’ın Kuşadası ilçesinde görülen ve bilimsel adı Tulipa orphanidea olan Doğandili lalesi giderek azalıyor. 

A+A-

TUĞBA AYDIN- Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği Başkanı Bahattin Sürücü Türkiye’nin batısında görülen doğan dili lalesinin Aydın’da giderek azaldığını açıkladı. Bilimsel adı Tulipa orphanidea olan, literatürde Doğandili olarak bilinen ve halk arasında Manisa Lalesi adıyla anılan bitkinin Türkiye’nin batısında yayılış gösterdiği biliniyor. Türkiye dışında Yunanistan, Bulgaristan ve Girit Adası’nda görülen bitkinin, Aydın bölgesinde giderek azaldığı tespit edildi.

TOPLANMASI YASAK

Endemik birçok bitki türüne ev sahipliği yapan Kuşadası’nın dağlarının bir zamanlar bu lale türüyle dolu olduğunun bilindiğini aktaran Başkan Sürücü; “Çiçeklenme mevsimi olmasına rağmen, yaptığımız araştırmalarda tek bir alanda bulabildik. Alanın da uzun süre kullanılmadığını gördük. Bu da gösteriyor ki, doğal yaşam alanları korunabilen bitkiler tüm güzelliklerini sergileyebiliyor. Bu tip nadir bitki türleri, kısa adı CİTES olan, Nesli Tehlike Altındaki Türlerin Ticaretine İlişkin Sözleşmesi doğrultusunda, toplanması, sökülmesi ve ihracatının yapılması yasaktır. Böyle önemli bitki türlerinin yaşam alanlarının korunması, bitkinin geleceğe taşınmasını sağlayacaktır. Ne yazık ki, bu tür bitkilerin yaşayabileceği doğal alanlar giderek azalmakta ve tahrip edilmektedir” ifadelerini kullandı. 

“SÖKMEYİN SADECE FOTOĞRAFINI ÇEKİN”

Tahribat devam ettiği müddetçe gelecek kuşakların bu tür bitkileri sadece kitaplardan ve belgesellerden görebileceğini belirten Başkan Sürücü; “Yaban hayatı ve bitkilerin yaşaması için doğal alanlarımızın korunmasına herkes duyarlılık göstermelidir. Geleceğe taşınmasını istiyorsanız bu tür bitkileri gördüğünüzde toplamayın, sökmeyin sadece fotoğraflarını çekin” uyarısında bulundu. 


 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.