'Doğanın sarı gelini' Aydın'ı süslüyor

Türkiye’nin pamuk üretim merkezlerinden Aydın’da yaşanan kuraklık nedeniyle çiftçilerin yöneldikleri alternatif ürünlerin başında gelen ayçiçeği, sarı rengiyle Aydın ovalarını süslüyor.

Bitkisel ham yağ ve yem sanayisinin ihtiyacının karşılandığı ayçiçeği ürünün hasadı Aydın’da başladı. Nisan ve mayısta ekimi yapılan ve olgunlaşan, "doğanın sarı gelini" olarak adlandırılan ayçiçekleri, biçerdöverler yardımıyla hasat ediliyor. Kentte yetiştirilen diğer ürünlere nazaran daha az su ve işçilik isteyen diğer adı “günebakan” olan bitkiye çiftçiler, yaşanan kuraklıktan dolayı ilgi gösterdi. Efeler Ziraat Odası Başkanlığı verilerine göre kentte önceki yıllarda 2-3 bin dönüm alanda yetiştirilen ayçiçeği, bu yıl yaklaşık 70 bin dekarlık alana ekildi. Daha çok pamuk ekimiyle adından söz ettiren Aydın’da, beyaza boyanan bazı alanlar, ayçiçeğinin ekilmesiyle sarı renge döndü.
“SADECE TAV SUYU GEREKLİ”
Efeler Ziraat Odası Başkanı Mehmet Kendirlioğlu, kuraklıktan dolayı çiftçilerin, alternatif ürünlere yöneldiğini ifade ederek, “Kuraklığın vermiş olduğu sonuçlardan dolayı bu ürüne çiftçilerin ilgisi arttı. Ayçiçeği görünüş itibariyle de çok güzel bir bitki. Aydın tarımı için bu rakam çok büyük değil ancak daha önceki senelere kıyasladığımızda iki-üç bin dönüm civarlarında olan ayçiçeğinin 70 bin dönüm alana kadar çıkması kuraklığın neticesidir. Çünkü ayçiçeği sadece tav suyuyla yetinilebilen bir ürün. Sadece tav suyunu verdikten sonra diğer ürünlere göre daha az işçilik isteyen bir bitki. Çok zirai ilaç çok fazla gübre istemeyen bir bitkimizdir.” dedi.
“PAMUĞUN YERİNİ TUTMASI MÜMKÜN DEĞİL”
Ayçiçeği ekimi alanının, gelecek yıllarda düşeceği yönünde beklentisi bulunduğunu aktaran Kendirlioğlu, şöyle devam etti:
“Ekonomik getiri anlamında baktığımızda bir pamuğun yerini tutması mümkün değil. Bu durumun geçici olacağını düşünüyorum. Devam eden yıllarda kuraklık devam etmezse ayçiçeği ekimi bu kadar yoğun yapılmaz. Ayçiçeği şuanda kilogramı 5 lira civarında alımı yapılıyor. Pandeminin de getirmiş olduğu dünyadaki gıdaya yönelimden de kaynaklı fiyatlarda bir artış var. Sezonda da fiyatlar biraz daha düşebilir. Ancak çok fazla bir düşüşün yaşanacağını düşünmüyorum. Devlet de kilogramda 50 kuruşluk bir destek sağlıyor. Aydın’da genelde buğdayın arkasında ikinci ürün ayçiçeği ekimi yapılır. Buğdayın arkasında silajlık mısır ve yem bitkileri ekilirdi. Ancak az suya ihtiyaç duyan ayçiçeği ekimi için çiftçileri yönlendirdik.” 
Kendirlioğlu, ayçiçeğiyle ilgili pazarlamada sorun yaşanmayacağını bildirdi.

 

İzlenme: 693

VİDEOYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Benzer Videolar