Doğum gününde kalp hediye etti

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde görev yapan Doç. Dr. Ufuk Eryılmaz, 46. yaşına girdiği gün, riskli bir hastayı ameliyat ederek sağlığına kavuşturdu.

Dr. Eryılmaz, müdahalenin çok riskli olduğunu belirterek, birçok birimdeki görevlilerle operasyonu tamamladıklarını söyledi. Germencik’in Ortaklar Mahallesi’nde yaşayan Ayşe Dereli, 2 yıl önce nefes darlığı ve şiddetli baş ağrısı şikayetiyle İzmir'deki özel bir hastaneye gitti ve kendisine kalbinin arkasında sıvı tespit edildiğini ifade edilerek, önerilen ilaçları kullanmaya başladı. Zamanla hastalığında bir değişiklik olmayan Dereli, gittiği farklı kamu ve özel hastanelerde de benzer şekilde ilaçlar önerildiğini fakat hastalığında herhangi bir değişiklik olmadığını anlattı. Son olarak Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesine gittiğini belirten Dereli, burada kardiyoloji biriminden Doç. Dr. Ufuk Eryılmaz'dan, kalbin arkasındaki sıvının iğne yardımıyla sırt bölgesinden boşaltılması gerektiğini öğrendi. 
 

KALBİNDEN 1,5 LİTRELİK SIVI ÇIKTI
Riskli olmasına rağmen operasyonu kabul eden Dereli, Eryılmaz ve ekibinin yaklaşık 20 dakika süren çalışması sonrası kalbinde 4,5 santimetre genişliğinde biriken 1,5 litrelik sıvının alınmasıyla sağlığına kavuştu. Şu an oldukça iyi olduğunu vurgulayan Dereli, "On çeşit ilacım vardı. 'Sıvı onlarla dağılacak, o kadar da çok değil' dediler. Nefes alamıyor ve yürüyemiyordum. Devamlı başım yoruluyordu ve başımın altına yastık bile koyamıyordum. Yatsam bile başımın yorgunluğu gitmiyordu. Konuşurken yoruluyordum. Şimdi çok şükür iyiyim." diye konuştu.

 

“OPERASYONU DOĞUM GÜNÜMDE YAPTIM OLDUKÇA MUTLUYUM”
Doç. Dr. Ufuk Eryılmaz ise 20 yıllık meslek hayatında ilk kez sırt bölgesinden yapılan işlemle hastanın kalbindeki sıvıyı boşalttığını söyledi. Kendisinin 46. yaş gününde operasyonu gerçekleştirdiğini ve hastayı sağlığına kavuşturduğunu kaydeden Dr. Eryılmaz, “Genelde kalbin ön yüzünde biriken sıvılara girişim daha kolay oluyor fakat sınırlı ve arka tarafta olduğu zaman bu durum bazen cerrahi müdahale gerektiriyor. Tabi hastanın kilolu olması sebebiyle cerrahisi de yüksek riskliydi. Nitekim hastanın nefes darlığı da çok belirgindi. Öyle olunca biz kendi meslektaşlarımızla bir istişare yaptık. Kalp damar cerrahisi, göğüs cerrahisi, radyolojiden çok büyük destek alarak, onların eşliğinde ve desteğiyle hastayı 'perkütan' dediğimiz cilt üstünden iğneyle sıvısını boşaltacak şekilde işleme aldık. Haliyle bu işlem çok masum bir işlem değildi. Girdiğimiz bölge özünde sırt tarafından kalbin arka yüzüne, kalp zarına ulaşmaya çalışıyoruz. Burada kalbe ulaşırken akciğere, akciğer zarına, oradaki komşu damarlara zarar verebilme riskimiz vardı ama bunların hiçbiri olmadı." dedi.
Başhekim Gülnur Taşçı Bozbaş da böylesi önemli bir operasyonun hastanede gerçekleşmesinden dolayı gururlu olduklarını kaydederek, “Bizim için güzel tarafı, hastanemizden her gün bunun gibi yeni ve başarılı işlere imza atıldığını duyuyoruz, öğreniyoruz. Bu bize gurur veriyor.” ifadelerini kullandı. 

İLGİLİ HABERLER

İzlenme: 269

VİDEOYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Benzer Videolar