Çiğdem Aşiroğlu

Çiğdem Aşiroğlu

Dolandırıcılara karşı önlem alınmalı

Gün geçmiyor ki bir dolandırılma haberi daha gelmesin. Bu haberlerin kesinlikle kişilerin eğitim seviyeleriyle bir ilgisinin olmadığını söylemek istiyorum. Öyle olaylar oluyor ki eğitim anlamında en üst noktada olduğu toplum nezdinde kabul gören profesörler bile, bu dolandırıcıların hain tuzaklarına düşebiliyorlar.


İşin kötü yanı bu işi organize ve profesyonel olarak yapan bir kesim var. Ciddi anlamda bir prodüksiyon söz konusu. Bu dolandırıcılar avlarına düşürdükleri kurbanları hiç beklemedikleri bir yerden yakalayıp kandırabiliyor, yüklü miktarda para çalabiliyorlar. Dediğim gibi bunun ne yazık ki eğitim ya da eğitimsizi yok. Her türden insan dolandırıcılardan dolayı zor günler geçirebiliyor. Bu kişiler teknolojinin gelişmesiyle beraber daha çok olanaktan faydalanıp insanları kandırmanın yeni yollarını buluyorlar. Gün içinde yaptığımız veya dikkatimizden kaçan basit bir onay ilerde başımıza büyük tehlike açabiliyor ne yazık ki. 

Beni bu noktada en çok üzen durum kıt kanaat geçinen insanların dolandırıcıların ağına düşmesi oluyor. Temizlikçi bir vatandaş parasını kaptırmış, kara kara nasıl geri alabileceğini düşünüyor. Bu habere o kadar çok üzüldüm ki ne diyeceğimi bilemedim. Emek emek çalışıp biriktirdiği alın terinin böyle kişiler tarafından çalınması içler acısı bir durum. Benim vatandaşlara tavsiyem ne kadar dikkatliyim derseniz deyin bir anlık dalgınlık hayatınızı değiştirebilir. Bu yüzden dolandırıcılara karşı dikkatli olalım, emeklerimizi çalmalarına izin vermeyelim. 

Önceki ve Sonraki Yazılar