Drone ile koronavirüs taraması yapıldı

Drone ile koronavirüs taraması yapıldı

Türkiye’de ilk kez insansız hava aracı drone ile havadan koronavirüs taraması Karacasu Kaymakamlığı tarafından yapıldı.

A+A-

GÜLAY ÖZTEKİN - Kalabalığın yoğun olduğu Karacasu pazarında vücut ısısını ölçen termal kameralı drone ile gerçekleştirilen uçuş esnasında ateşi yüksek kimseye rastlanmadı. 

Dünyayı kasıp kavuran ve Türkiye’yi de etkisi altına alan koronavirüs salgını nedeniyle Karacasu Kaymakamlığı tarafından Çin’de ve Amerika’da kullanılan vücut ısısını ölçebilen termal kameralı drone satın alındı. Yaklaşık 50 bin TL’ye mal olan drone ile kalabalığın yoğun olduğu Karacasu pazarında ilk kez insansız hava aracı ile tarama yapıldı. Jandarma Astsubay Çavuş Gani Can Yurt'un kullandığı drone pazarın tamamında tarama gerçekleştirdi. 

DRON İLE İLK DENEME UÇUŞU YAPILDI
Karacasu Kaymakamı Ahmet Soley, Belediye Başkanı Zeki İnal, İlçe Jandarma Komutanı Teğmen Onur Özdemir, İlçe Emniyet Müdürü Davut Özkan, İlçe Ziraat Odası Başkanı İsa Sevinç, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Rahmi Şendalgıç, İlçe Sağlık Müdürü Hakan Soy, jandarma ekipleri ve sağlık ekiplerinin katıldığı droneli virüs taramasında yüksek ateşli birine rastlanmadı. Kameralı drone ile Başkan İnal’ın da ateşi ölçülürken şüpheli bir duruma rastlanmadı. 
Kaymakam Ahmet Soley, afet, ilk yardım, arama kurtarma gibi vakalarda kullanılmak için Çin’den getirtilen dronenin Türkiye’de ilk kez koronavirüs taraması için Karacasu’da kullanıldığını söyledi.
 

KARACASU’NUN VİRÜSTEN EN AZ ŞEKİLDE ETKİLENMESİNİ SAĞLAYACAĞIZ 
Karacasu’da şu ana kadar virüs vakası görülmediğini ifade eden Kaymakam Soley, virüsün ilçeye taşınmaması için de sıkı tedbirler aldıklarını kaydetti. Halkın yoğun olarak bulunduğu umuma açık yerlerde sık sık drone ile kontrol yaparak ateşi yüksek çıkan şüpheli şahısların belirlenip bunların sağlık kuruluşlarına sevk edilerek salgın hastalığı kontrol altına almayı hedeflediklerini söyleyen Kaymakam Soley, “Bu şekilde de ilçemizin koronavirüsten en az şekilde etkilenmesini sağlayacağız. Bu kapsamda ekiplerimiz her gün ilçe giriş ve çıkışlarında geçen arabalardan ateş ölçümleri yapıp gerekli tedbirleri alıyorlar zaten. Dronenin bu şekilde kullanılması Türkiye’de ilk kez oluyor. Önümüzdeki Çarşamba ve Perşembe günü de drone ile tüm umuma açık yerler cadde ve sokakların ilaçlanıp dezenfekte edilmesini sağlayacağız” dedi. 

ŞÜPHELİ GÖRÜLENLER TESPİT EDİLİYOR
Dronenin 3 metreye kadar alçalabilme özelliğine sahip olduğunu sözlerine ekleyen Kaymakam Soley, “20 metreden termal kamera ile şahısların ateşleri ölçebiliyor. Kamera ateşi 30 derece üzerinde gösterdiği takdirde alarm veriyor ve şüpheli şahıs üzerine yaklaşarak vücut ısısını daha yakından ölçebiliyor. Kamera 30 dereceyi gösterdiğinde şahıslarda 38 dereceyi gösteriyor. Bu sayede ateşi 38 ve üzeri olup şüpheli görülen şahıs ekiplerimizce alınıp ateşi ölçülerek sağlık kuruluşuna yönlendirmeleri sağlanarak takibe alınacak. Şu anda yapılan taramada yüksek ataşe rastlanmadı. Drone ile taramalar kalabalığın yoğun olduğu her yerde sürekli yapılacak” diye konuştu. 

ÇİN VE AMERİKA’DA KORONAVİRÜSTE KULLANILAN BİR MARKA 
Tüm arama kurtarma, afet ve ilk yardım çalışmalarında da kullanılabilecek olan dronenin enkaz altında kalan birinin vücut ısısından bulma özelliği taşıdığı gibi sesli ikaz yapma özelliğine de sahip olduğunu vurgulayan Kaymakam Soley, “Yardım ulaştıramadığımız şahsa su ve benzeri ilk yardım ulaştırabiliyor. Dünyada arama kurtarmada kullanılan en iyi marka. Şu anda Çin’de ve Amerika’da koronavirüs taramalarında kullanılıyor. Türkiye’de ilk biz kullanmış olduk” ifadelerini kullandı. 

turkiyede-ilk-kez-karacasuda-droneli-koronavirus-taramasi-yapildi-155525-3f97a52a3e26d02dbd40137d2588af5a.jpg

turkiyede-ilk-kez-karacasuda-droneli-koronavirus-taramasi-yapildi-155525-8ef07a649d668a86fb5f2e1f2d35b97a.jpgturkiyede-ilk-kez-karacasuda-droneli-koronavirus-taramasi-yapildi-155525-24da530984769fbb68b418149d079a3e.jpg

turkiyede-ilk-kez-karacasuda-droneli-koronavirus-taramasi-yapildi-155525-fac26da0c2d48ecd8aebad8512ea8dd4.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.