DSİ Söke Çayı için düğmeye bastı

DSİ Söke Çayı için düğmeye bastı

Söke’de ıslah ve düzenleme çalışmalarının ne zaman başlayacağı yılan hikayesine dönen Söke Çayı’nın şehir merkezindeki 2.5 kilometrelik etaptaki düzenleme çalışmaları için DSİ tarafından düğmeye basıldı. 

A+A-

(MURAT TAN) AK Parti Aydın Milletvekili ve Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) Üyesi Metin Yavuz, beraberindeki DSİ 21. Bölge Müdürü Mehmet Akif Balta ile Söke’de uzun süredir ıslah ve düzenleme çalışmalarının başlatılamaması nedeniyle eleştiri konusu olan Söke Çayı’nda incelemelerde bulundu. İncelemeler sırasında açıklama yapan DSİ 21. Bölge Müdürü Balta, Toplamda 6.5 kilometreyi kapsayan projenin şehir merkezindeki 2.5 kilometrelik etabındaki çalışmalar için ihale hazırlıklarına başlanacağını söyledi. Balta, en geç önümüzde hafta başı itibariyle Söke Çayı’ndaki çöplerin temizliği için makine ve ekipmanların da çalışma gerçekleştireceklerini belirtti. 

“10 MİLYON LİRALIK KEŞİF BEDELİ VAR”

2.5 kilometrelik etaptaki çalışmalar kapsamında ihaleye çıkılmasının ardından şehir merkezinden geçen Söke Çayı’nın tabanının sağlı sollu şekilde taban kaplaması işleminden geçirileceğini söyleyen Balta, “Öncelikle tabandaki kötü görüntüyü kaplama düzenlemesiyle ortadan kaldıracağız. 2.5 kilometrelik yerin 10 milyon liralık keşfi var. İlk olarak 2.5 kilometrelik etabı tamamlayacağız. Süreçle ilgili olarak ihale hazırlık çalışmaları devam ediyor. Ayrıca Söke Çayı’nda temizlik için makine ve ekipmanları da en kısa zamanda sevk ederek temizlik yapacağız. Turizm sezonunda kötü görüntü olmaması için hafta sonu ya da en geç önümüzdeki hafta başında temizlik çalışmalarına da başlayacağız. İhale sonrasındaki çalışmalar kapsamında ilk etapta görüntünün en kötü olduğu yerlerden başlayacağız. Şehrin merkezinde kötü görüntü olduğu ortada” dedi. 

“VATANDAŞLARIN ÇÖP ATMASINI ENGELLEMELİYİZ”

Toplamda 6.5 kilometreyi kapsayan projenin şehir merkezindeki 2.5 kilometrelik ilk etap çalışmaları kapsamında kılavuz kanal yapılacağını da belirten Balta, “Şehrin içindeki ana kısım çerçöp birikmemesi için 2.5-3 metrelik kılavuz kanal yapacağız. Orta noktaya suyu toplayarak etrafta çerçöp olmaması için böyle bir düzenleme de gerekiyor. Söke Çayı’na ne yazık ki vatandaşlar tarafından çöpler atılıyor. Vatandaşın da duyarlı olmasını istiyoruz. Belediyenin de çöp atımına müsaade etmemesi gerekir. Çöpler yeniden atılırsa kötü görüntü olması yine muhtemeldir. Vatandaş da duyarlı olmalıdır” diye konuştu. 

“KANAYAN YARAYI DURDURACAĞIZ”

Konuyla ilgili yaptığı açıklamada, 6.5 kilometrelik 2.5 kilometrelik kısmıyla ilgili olarak ilk adımın Söke Çayı’nın ıslah ve düzenleme çalışmalarının yatırım programına alınmasıyla başladığını belirten AK Parti Aydın Milletvekili Metin Yavuz, “Söke Çayı’nın yatırım programına konması ilk adımdı. Yatırım programına konmayan bir işle ilgili çalışma yapılamaz. 2.5 kilometrelik etabın 10 milyon liralık keşif bedeli var. Yüzde 10’u yatırıldıktan sonra buranın ihalesi yapılacak. Bunla ilgili de izin alınması gerekiyor. Gereken izin önümüzdeki günlerde çıkacak. İnşallah bu kanayan yarayı durduracağız. Akabinde çayı temizlemek açısından pazartesi ya da hafta sonu gibi makine ve ekipmanlar da çalışmaya başlayacak. Önümüzdeki hafta bu temizlik başlamış olur. Bununla birlikte çöp atımını da engellememiz gerekiyor. İnşallah belediye başkanı da bu konuda hassaslık gösterir. Ankara’da kendisinin gerçekleştirdiği ziyarette Söke Çayı ile ilgili olarak da kendisine bilgi vermiştim. Kamulaştırmalar yapılmadıysa belediye de gerekli çalışmaları yapacak” dedi.

soke-cayi-icin-ilk-adim-115457-3e9089a682c81d767aa971398bec40b8.jpegsoke-cayi-icin-ilk-adim-115457-05d651820d7bc27ce711b11ae0fbc451.jpegsoke-cayi-icin-ilk-adim-115457-6d05a190a402e3fe51c9b52fad721225.jpegsoke-cayi-icin-ilk-adim-115457-ea9dd5dbb01c020f0d1888d82d309dcb.jpeg


 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.