“DSİ yapıyor havasını BŞB atıyor”

 “DSİ yapıyor havasını BŞB atıyor”

AK Parti Aydın Milletvekili ve TBMM Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) Komisyonu Başkanı Mustafa Savaş, Kuşadası, Söke, Davutlar ve Güzelçamlı yerleşim yerlerinin içme ve kullanma suyu ihtiyacını giderecek olan Sarıçay Barajı ile ilgili açıklama yaptı. 

A+A-

(MURAT TAN) AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) Üyesi ve Aydın Milletvekili Metin Yavuz’un Sarıçay Barajı’nın DSİ tarafından yapım ihalesine hazırlanıldığını duyurmasıyla birlikte Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun 2013 yılındaki vaadine göndermede bulunmasının yankıları sürüyor. Son olarak Yavuz’un açıklamalarının ardından Aydın Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin (ASKİ)Aydın Büyükşehir Belediye tarafından yapılacağını duyurduğu Sarıçay Barajı ile ilgili olarak AK Parti Aydın Milletvekili Mustafa Savaş da sessizliğini bozdu. 

Sarıçay Barajı’nın yaklaşık 520 milyon liralık maliyetle DSİ tarafından yapılacağını ve 30 yıllık süreç dahilinde Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından bedelinin faizsiz olarak tahsil edileceğini belirten Savaş, “Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin Sarıçay Barajı’nı yapacak ne kadrosu, ne donanımı, ne de parası var” dedi. 

“BUGÜNE KADAR HANGİ BARAJ YA DA GÖLETİ YAPTINIZ?”

Gündemdeki Kuşadası, Söke, Davutlar ve Güzelçamlı yerleşim yerlerinin içme ve kullanma suyu ihtiyacını giderecek olan Sarıçay Barajı ile açıklamada bulunan Savaş, “Yerel seçim döneminde Tarım ve Orman Bakanımız Bekir Pakdemirli Aydın’a geldiğinde 2019’da Sarıçay Barajı’nın ihalesinin yapılacağının müjdesini verdi. Yine Beşparmak Barajı ile birlikte yem fabrikasıyla ilgili de müjdeler verdi. Müjdesi verilen bu yatırımları biz takip edeceğiz ve elbette arkası da gelecektir fakat Aydın Büyükşehir Belediyesi Sarıçay Barajı’nı ‘Biz yapacağız’ diyor. Büyükşehir Yasası’na göre su işleri ve kanalizasyon yapmak belediyenin görevidir. Bugüne kadar büyükşehir olunduğundan bu yana baraj ya da gölet yaptıklarını gördünüz mü? DSİ yapıyor havasını büyükşehir atıyor. İkizdere Barajı’nı Devlet Su İşleri yani devlet yaptı. Barajın isale hattı ve arıtmasını da devletimiz karşıladı ve bunun maliyeti de 560 milyon liradır. Devlet bun yapıyor. 30 yıl boyunca da bana faizsiz geri öde diyor. Şu ana kadar büyükşehirin ödediği para 68 milyon liradır. Yani bu da yüzde 13’e tekabül ediyor” dedi.

“İKİZDERE BARAJI’NI DA BİZ YAPTIK”

Büyükşehirin Sarıçay Barajı’nı yapacak kadro, donanım ve paradan yoksun olduğunu belirten Savaş, “Sarıçay Barajı’nın isale hattı ve arıtmayla birlikte bedeli yaklaşık 520 milyon liradır. Bugün belediyenin bunu yapması mümkün müdür. Haydi yapsın. Zaten 2014’te yapalım demişti. Ben yapacağım demişti ve yapamamıştı ve bunun üzerine biz yapacağımızı söylemiştik. Sonuç olarak yine biz yapacağız. İhale çalışmalarıyla ilgili süreç devam ediyor. Bu yıl içinde ihalesi yapılacak ve yine aynı şekilde tekrar protokolle büyükşehire devredilecek. 30 yıl boyunca da bedeli tahsil edilecek. Buradaki iş aslında bu tip barajların sayısını artırmaktır. Çünkü bu sular cazibelidir, kuyudan çıkartmıyorsunuz. Bu cazibeli suyla baraj yapılacak. İkizdere Barajı ile 50 yıllık su ihtiyacını devlet karşıladı. Şimdi büyükşehir kalkıp İkizdere Barajı’nı da biz yaptık diyor. Hem yapmıyorlar hem de Türkiye’nin en pahalı suyunu Aydın halkına kullandırıyorlar” diye konuştu. 

“VATANDAŞI KAZANÇ KAPISI OLARAK GÖRÜYORLAR”

Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin İkizdere Barajı’nın suyunun maliyetini açıklaması çağrısında da bulunan Savaş, “Efeler’in su ihtiyacı oradan karşılanıyor. Suyun maliyetini izah etsinler. 1 metreküp suyun maliyeti ne kadardır? Bunu açıklasınlar. Siz 1-2 liraya mal ettiğiniz 4-5 liraya satıyorsunuz kardeşim. Biz yüzde 50 indirim yapacağımızı ve 5 yıl boyunca zam yapmayacağımızı söylemiştik. Diğer başka belediyeler buna benzer indirimleri yapmaya başladı ancak buranın zihniyeti belli. Vatandaşı kazanç kapısı olarak görüyorlar. Eli vatandaşın cebinde. Türkiye’nin en pahalı suyunu ne yazık ki Aydın kullanıyor. Biz hükümet olarak yapacağımız projeleri milletvekili arkadaşlarımızla takip etmeye devam edeceğiz” dedi.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.