TÜRKER KOCAKAHYA

TÜRKER KOCAKAHYA

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Dumansız hava sahasına katkı sağlayacak

A+A-

Türkiye’nin Mart ayından bu yana büyük bir mücadele verdiği koronavirüs konusunda önlemler alınmaya devam ediyor. Sürecin ilk aylarında alınan tedbirler sonrası normalleşme dönemi yaşanırken son dönemde artan vakalar yeni tedbirleri de beraberinde getirdi. 65 yaş ve üzeri vatandaşlar için getirilen kısıtlamalar sonrasında sigara kullanımı konusunda da yeni önlemler alındı. 

İçişleri Bakanlığı tarafından 81 ile gönderilen genelgede vatandaşların toplu olarak kullandığı birçok alanda sigara içilmesi yasaklandı. Buraya kadar işin bilgi kısmına değinmek istedim. Çünkü pandeminin daha fazla yayılmaması adına alınan her önleme harfiyen uymalıyız. Sigara kullanımı bir yönüyle maske kullanımını engellediğin için yerinde bir karar alındığını düşünüyorum. İşimiz gereği toplumun içindeyiz. Ortak kullanım alanı olan caddelerde, sokaklarda yada meydanlarda gözlemlediğim kadarıyla sigara içtiği gerekçesiyle maskesini kullanmayan bir çok kişi vardı. Son genelgeyle bu durumun da önüne geçilmiş olacak. 

Kendi evinde yada özel alanında kimsenin kullandığı sigaraya karışamayız. Herkesin kendi tercihidir. Sağlığı verdiği zarara zaten girmeye gerek yok artık bilmeyen insan sanırım yoktur. Bu genelgeyle aslında sigara içenlerin yanı sıra içmeyenlerin korunması durumu söz konusu. Kendi adıma alınan kararı destekliyorum. Kullanana saygım var ama bana ve benim gibi sigara kullanmayanlara rahatsızlık verilmemesi şartıyla. 

Duraklarda, kaldırımlarda yada her hangi bir toplu alanda gerçekten bazen dayanılmaz hal alabiliyor. Karşınızdaki insanın sigaradan etkileneceği bir hastalığı olabilir. Her şeyi bir kenara bırakalım çocukların ve bebeklerin de toplu alanlarda olduğunu unutmayalım. Neden bir başkasının dumanına maruz kalsın ki insanlar? 

Ben kişisel olarak çevremde sigara kullanan insanlara saygı duysam da tasvip etmiyorum. Yakın arkadaşlarım dahi olsa sigaranın kullanıldığı ortamlarda bulunamamaya özen gösteriyorum. Evet, herkes bu konuda özgür ama bir başkasının temiz hava soluma özgürlüğüne engel olmamak kaydıyla. 

Uygulamanın ilk gününde Efeler’de sokağa çıktığımızda polis ekiplerinin denetimlerini gördük. Ekipler birçok vatandaşı genelge konusunda uyardı. Pandemi sürecinde devlet kurumlarının verdiği mücadeleye biz de katkı sunmalıyız. Bu virüsü beraber yeneceksek toplumsal bir duyarlılık şart. Hazır konusu geçmişken maske, mesafe ve hijyene dikkat çekmek istiyorum. Son dönemde bir çok kişinin tedbirleri elden bıraktığını görebiliyoruz. Pandeminin başladığı dönemdeki hassasiyeti yeniden sağlamalıyız. Maske takmamak için kendimize bahaneler bulmak yerine çevremizdeki insanların da maske takmasına teşvik edelim. 


 

Önceki ve Sonraki Yazılar