Atilla Dağıstanlı

Atilla Dağıstanlı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

DÜN  BUGÜN  YARIN

A+A-

Bir zamanlar Türkiye’yi  Koalisyon Hükümetleri yönetiyordu.

CHP ile ANAP koailisyon kuramazlar  önyargısı egemendi.

Cumhurbaşkanı  hükümet kurma yetkisini en fazla milletvekili çıkaran partiye verirdi.

Bu avantaja sahip genelde  Çoban Sülü lakablı  Süleyman Demirel di.

Bazen koalisyon hükümetinin kurulması uzun sürerdi,hatta rehmetli İsmet Paşa ölmeden önce hütümetin kurulup kurulmadığını sormuş,kurulamadığını öğrenince ‘ne kurulmaz hükümetmiş’’ dedikten bir süre sonra yaşama veda etmişti.

Koalisyon  hükümetlerinin Türkiye için pek de yararlı olmadığını savunan parti genel başkanları temcit pilavı gibi hep bu sözü yinelerine rağmen bir türlü tek başlarına iktidara gelebilecek sayıda milletvekili çıkaramazlardı.

Hükümetin  beceriksizliği  TBMM de konuşulmaya  başladığında  başbakan Süleyman Demirel,öfkelenir,hiddetlenir,elinde ünlü şapkası,başını sol geriye yatırır ve gıdısını şişire şişire,’’BULUN 226 ‘yı DÜŞÜRÜN’’diyerek muhalefete meydan okurdu.

 

Siyaset  ustası,çarıklı erkan seçmen de ahkam keserdi,’’NE BU YA  HANGİSİ OLURSA OLSUN TEK BAŞINA GELSİN İKTİDARA’’ diyerek son sözünü söylerdi;ama zamanında ya da  erken yapılan seçim sonunda yine hiçbir parti tek başına  iktidara gelemezdi.

Hatta bazen  öyle ilginç sonuçlar alınırdı ki  üç parti  koalisyon hükümeti için anlaşmak zorunda kalabilirdi.

Neyse,yıllarca  koalisyon hükümetlerinin kısır döngü olduğu söylendi durdu.

Oysa  o kısır döngü denilen koalisyon hükümetlerinde herkesin kontrol etme  hakkı vardı.

Koalisyonun en büyük ortağının ortaya attığı bir proje,öteki ortaklardan tarafından imine cimine kadar incelendikten sonra  karar veriliyordu.

Aynı  döngü öteki ortak içinde geçerliydi.

Hangi partiden olursa olsun bir vatandaş,hükümet ortağı parilerden birisin milletvekilinden bir şey talep ettiğinde  savsaklanmıyordu,parti ayrıcalığı pek yapılmıyordu.

Başbakan Süleyman Demirel,hükümetin kurulmasından hemen sonra ‘’ENKAZ DEVRALDIK’’ diyerek,ekonomiyi özetliyordu.Oysa  enkaz dediği dönemde de kendisi başbakandı.

Geceleri sık sık elektirik kesilirdi,Bulgaristan’dan elektrik almak kesinleşince ,Süleyman Demirel,’’Yazın biz Bulgarlardan elektrik alacağız,kışın da onlar bize elektrik verecekler.’’

Sorunlar üst üste gelmeye başlayınca gazeteciler Demirel’e sorarlardı.’’Sayın Demirel,şu mesele nasıl çözülür ?’’

Süleyman Demirel yanıtlardı:’’ MESELEYİ MESELE YAPMAZSANIZ ORTADA MESELE DİYE BİR ŞEY KALMAZ’’

 

12 Eylül sonrası  Turgut Özal’a gazeteciler sordular,’’SİYASİ YASAKLARI KALDIRACAK MISINIZ?’’ Özal,’’DÜŞÜNÜYORUZ’’ DEDİ.

Gazeteciler sevinçle Demirel’e koştular ve sordular:’’ SAYIN DEMİREL,TURGUT ÖZAL YASAKLARIN KALKABİLECEĞİNİ SÖYLEDİLER.YASAKLAR KALKARSA ADAYLIĞINIZI KOYACAK MISINIZ ?’’

 

Süleyman Demirel,bu kez şapkasını arkaya  kaydırıp,yine gıdısını şişirdikten sonra mağrur bir edayla  soruyu yanıtladı:

‘’ GAKTI  DA GOMADIK MI ?’’

Ertesi günü  ulusal gazetelerin ortak manşeti:DEMİREL;’’ GAKTI DA  GOMADIK MI ? ‘’

 

Ülkeyi  16 yıldır AKP tek başına yönetiyor.

16 yılda açılmış bir tek fabrika yok.16 yılda  ülke yararına yapılmış tek bir olumlu yatırım yok.

Fıstık İran’dan,Çörekotu Suriye’den,sığır eti Sırpistan’dan,saman Bulgaristan’dan,tohum İsrail’den,nohut,mercimek Kanada’dan,pirinç Çin’den,peynir Hollanda’dan TARIM BAKANI TÜRKİYE’DEN

Onca yıl koalisyonlarla yönetilen Türkiye,şimdi  bir tek partinin yönetiminde  16 yıldır bitmeyen senfoniyi dinliyor,aynı oyunları yaşayarak izliyor.Asgari ücretle geçinemediği halde  saray,yol yapıldı diye gururlanıyor.

 

Dünle bugün arasındaki farkın ne olduğunun bilincine varılmazsa YARIN  bugünden daha beter olacaktır;çünkü

GELECEK  ŞİMDİKİ ZAMANDA YARATILIR.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar