Dünya 6'ncılığımızla zehir saçıyoruz

Dünya 6'ncılığımızla zehir saçıyoruz

Nazillili profesörden çarpıcı sözler

A+A-

(SİMGE ATA) Nazillili Prof. Dr. Metin Gürü, Aydın'ın gündeminden düşmeyen jeotermal konusuna ilişkin keskin ifadeler kullanarak, "Jeotermalde dünya 6'ncısıyız ama kuralına uygun enerji üretimi yapmadığımız için bu sıralama tarımımızı öldürecek boyutlara geldi" dedi.
Eskişehir Gazi Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü olan, birçok ders kitabını kaleme alarak akademik alanda gençlere ışık tutan Prof. Dr. Metin Gürü, memleketi Nazilli'de 10'uncusu düzenlenen Kültür Sanat ve Edebiyat Festivali kapsamında sevenleriyle bir araya geldi. 'Aydın'ın Potansiyel Aydınlıkları' söyleşisinde, Aydınlıların bile hakim olmadığı konuları ele alan Gürü, akıllara takılan pek çok soruya yanıt verdi.
Gürü, özellikle yer altı zenginlikleri üzerinde durdu. Kentin jeotermal, altın, kömür, su ve cıva gibi pek çok yer altı kaynağı olduğunu belirten Prof. Dr. Gürü, bu kaynakların yanlış kullanımından dolayı iyi değerlendirilmediğine dikkati çekti.
FAY HATTINDAN ÇIKAN MADEN: JEOTERMAL
Aydın'ın en büyük yer altı zenginliğinin jeotermal olduğunu kaydeden Gürü, jeotermal kaynakların fay kırıklarından meydana geldiğini anlattı. Bu bakımdan deprem kuşağı üzerinde yer alan Aydın'ın olumsuz bir durum karşısında büyük bir hazineye sahip olduğunu ifade eden Gürü, "Aydın'da fay kırıkları Kızıldere'den başlıyor eski Büyük Menderes dökülme havzasında bitiyor. Geniş bir alandan söz ediyoruz. Elimizin altında büyük bir kaynak var ama ne yazık ki doğru kullanılamıyor" dedi.
"TERMAL KİRLİLİK YARATIYORUZ"
Jeotermalde Türkiye'nin dünya 6'ncısı olduğunu söyleyen Gürü, bu başarının tarımı bitirme noktasına getirdiğine işaret etti. Jeotermalin kuralına uygun yapılmadığını belirten Gürü, "Jeotermalde dünya 6'ncısıyız ama kuralına uygun yapmadığımız için bu sıralama tarımımızı öldürecek boyutlara geldi. Kaçakları dışarıya  veriyor, termal kirlilik yaratıyoruz. Sarayköy'e gelinceye kadar nehir temiz, oradan sonra kirli. İncirimiz, zeytinimiz zarar görüyor, balıklar yok oluyor" dedi.
"SU AKAR TÜRK BAKAR"
Türkiye'de jeotermal enerjiden elektrik üretimi yapan toplam 17 santralin 10 tanesinin Aydın'da olduğuna işaret eden Gürü, "Bunu iyiye mi yoralım kötüye mi? Bu santralleri bölgenin dışındaki kişiler işletiyor. Hiç kimse bizim potansiyelimizin farkında değil. Ben bir Aydınlı olarak buna çok üzülüyorum" dedi. "Su akar Türk bakar" sözünü hatırlayan Gürü, "Bu kaynak değerlendirilmesin diye bir düşüncemiz yok ama bölgeye zarar vermeyecek şekilde değerlendirilmesi gerekiyor. Reenjeksiyon yapmak suretiyle işlenmesi gerekiyor. Bu bölgenin insanına buralarda aktif olarak yer vermezseniz başkası gelip bizi topraklarımızı düşünmez. Bu bölgede sizin incirinizi, tarımınızı, yayın balığınızı düşünecek kimse yok" dedi.
"ELEKTRİK ÜRETMEK SÜTÜN KAYMAĞINI ALMAK GİBİ"
Gürü, en sıcak suyun yine Ege Bölgesinde yer aldığını, bu suyla da elektrik üretmenin mümkün olduğunu ancak bununla yetinilmemesi gerektiğini şöyle anlattı: 
"Jeotermalden yararlanmamız lazım ama sadece elektrik üretirken değil. Elektrik üretmek bu işin kaymağını almaktır tıpkı sütün kaymağını almak gibi. Dünyanın en yüksek jeotermal sıcaklıkları bu bölgede. Germencik'teki sıcaklık tam 232 derece. Diğer bölgelerde çok yüksek sıcaklıkta kaynak yok. Buradan elektrik enerjisi üretmek o kadar kazançlı ki. Hiçbir maliyeti yok. Bu kazancı çevre kirliliği yaratmadan yapmak da mümkün. Dünya bunu nasıl yapıyorsa biz de yapabiliriz. Yeni Zelanda, Kanada, Amerika, İtalya buralarda bu işi çok iyi yapıyorlar."

Aydın'ın altın ve kömür bakımından da zengin olduğunu, turizm ve tarım gibi daha pek çok yönden de lider konumda olması gerektiğini ifade eden Gürü, klasik yöntemlerin geride bırakılması gerektiğine dikkati çekti. Aydın'ın coğrafi işaretleme ve markalaşma bakımından da kendini geliştirmesi gerektiğini vurgulayan Gürü konuşmasının sonunca seyircinin görüşlerini aldı.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.