Dünyada ilk zeytinyağlı devam sütü Aydın’da üretildi

Dünyada ilk zeytinyağlı devam sütü Aydın’da üretildi

Türkiye'nin ilk yerli bebek mamasını Aydın’ın Koçarlı ilçesinde üreten Keçicik Süt Endüstrisi, Ar-Ge çalışmaları sonucu dünyada ilk defa zeytinyağlı devam sütü üretmeyi başaran firma oldu.

A+A-

ABDURRAHMAN FIRAT'IN ÖZEL HABERİ- Aydın Koçarlı ilçesi Cincin Mahallesi’nde 30 bin metrekare alan üzerinde kurulu tesislerde kendi keçilerinden elde ettikleri sütlerden bebek maması üretimi yapan girişimciler, başarılarıyla göz dolduruyor. Türkiye’nin ilk yerli mamasını üreten Keçicik Süt Endüstrisi firması, özellikle büyük çoğunluğu yurt dışına ihraç ettikleri ve yurt içinde de büyük talep gören mamalarına zeytinyağlı devam sütünü de ekleyerek ürün çeşitliliğini arttırdı.

KOSGEB tarafından firmaya Ar-Ge ve inovasyon, endüstriyel uygulama, makine techizatı ve personel desteği verildi.

Dünyada parmakla gösterilen sayılı firmalar arasında yer alan Keçicik Süt Endüstrisi ortaklarında Engin Yiğit, “2014 yılında faaliyete başladık. Kaliteli ürün üretmenin ilk şartı uygun ham madde ile çalışmaktır. Sütlerimiz, İzmir’in Dikili ilçesinde bulunan 30 bin metrekare alan üzerindeki kontrollü çiftliğimizde, 2 bin adet özel şartlarla beslenen Saanen ırkı keçiden elde edilmektedir. Tüm kayıtları tutulan ve sürekli gözlem altında bulunan keçiler sanayi bölgelerinden ve şehrin kirli havasından uzak, stressiz, gürültüsüz doğal ortamlarında yaşamaktadırlar. Keçilerimiz şirketimize ait tarım arazilerinde kendi kontrolümüzde ekimlerini yaptığımız yemlerle beslenmektedir. Merkez yönetimimizi İstanbul ofisimizden yürütmekle beraber, ürünlerimize gelen yoğun ilgi ile 2. fabrikamızın çalışmalarına da başlamış bulunmaktayız. Yeni fabrikamız ile üretim kapasitemizi artırmayı hedeflemekteyiz. Keçicik ailesi olarak amacımız, anne sütü yetersizliğinde bebeklerimizin beslenmelerine yardımcı olabilmektir.” dedi.

“Şüphesiz bebekler için anne sütü ideal besin kaynağıdır” diyen Yiğit, “İlk 6 ay boyunca tek besin kaynağı olarak kullanılmalıdır. Fakat bazen annenin bebeği emziremediği ya da emzirmenin yetersiz kaldığı durumlarla karşılaşılabilir. Böyle durumlarda devam formüllerinden yararlanılabilmektedir. Dünya piyasasını araştırdığımızda keçi sütü esaslı birçok ürün bulunmaktadır. Örneğin tam yağlı mineral ve vitamin katkılı keçi sütü tozları, koyulaştırılmış keçi sütü, keçi sütü yoğurdu tozu, çikolata ve meyve aromalı keçi yoğurdu, anne sütünü artırıcı takviye keçi sütü ve çocuklar için keçi sütü esaslı çikolatalar gibi ürünler teknolojik olarak üretilmektedir. Ancak piyasada bulunan devam formülleri incelendiğinde çoğunun ham maddesi inek sütüdür ve keçi sütüne dayalı formülasyona sahip sınırlı sayıda ürün bulunmaktadır. Keçi sütünün beslenmedeki önemi bilinmektedir ve keçi sütüne olan ilgi günden güne artış göstermektedir. Keçi sütü inek sütüne göre daha küçük çaplı yağ globülleri içerir. Bu küçük çaplı yağ globülleri sütte daha homojen bir yağ dağılımı sağlar ve daha kolay sindirilir. İnek sütüne kıyasla keçi sütünün α-s1-kazein seviyesi daha düşüktür ve daha yumuşak kazein pıhtısı oluşturur. Bu sebeple keçi sütü proteinleri, inek sütü proteinlerinden daha kolay sindirilir. Keçi sütünün en önemli özelliklerinden biri, inek sütüne kıyasla hipoalerjenik olmasıdır. Keçi sütünde bulunan oligosakkaritler, miktar olarak fazla olmalarının yanında, çeşitlilik açısından da inek sütüne göre daha zengindir. Bu bulgular, keçi sütü oligosakkaritlerinin, özellikle bebekler için üretilen formüllerde çok umut verici bir fonksiyonel gıda olma özelliği taşıdığını göstermiştir. Keçi sütünün bu özellikleri göz önünde bulundurulduğunda, bu sütün devam sütü üretiminde değerlendirilmesi gerektiği sonucu doğmuştur. Keçi sütünün kullanım olanaklarının artırılmasına yönelik olarak keçi sütlü devam sütü üretimi gerçekleştirilmiştir” ifadelerini kullandı.

BU MİLLİ GURUR HEPİMİZİN
Şirketlerinin Ar-Ge çalışmalarına büyük önem verdiğini dile getiren Yiğit, “Şirketimiz, ürün geliştirmek ve ürün yelpazesini arttırmak için çalışmalarına devam etmektedir. ‘Keçi Sütü Esaslı Bebek Maması Üretimi ve Bu Mamaların Bağırsak Hücreleri Üzerine Pozitif Etkisinin Araştırılması’ konulu proje Araştırma-Geliştirme, İnovasyon ve Endüstriyel Uygulama Destek Programı tarafından desteklenmiş ve Keçicik firması ile üniversitelerin değerli akademisyenlerinin ortak çalışması sonucu başarı ile tamamlanarak Türkiye’nin ilk ve tek keçi sütlü devam sütü markası Baby Goat üretilmeye başlanmıştır. Bu milli gurur hepimizindir. Devam sütü üretmek ileri teknoloji ve hassas çalışma gerektirmektedir. Bizim üretimlerimizden önce ülkemizde keçi sütlü devam sütü üretimi gerçekleşmemekteydi. Keçicik firması güzel bir girişimcilik örneği göstererek ülkemize ileri teknolojiye sahip bir tesis kazandırmış oldu. Ürünlerin analizleri, standarda uygunluğunun belirlenmesi amacıyla kendi bünyemizdeki laboratuvarlarda, üniversite laboratuvarlarında ve akredite olmuş diğer laboratuvarlarda yapılmış, sonuçların uygunluğunun ardından üretimlerimiz başlamıştır” dedi.

ZEYTİNYAĞLI DEVAM SÜTÜ ÜRETİLDİ
Yiğit, “Türkiye’nin seçkin üniversiteleri ile işbirliği içinde yürütülen Ar-Ge çalışmaları sonucunda 6-12 ay arası bebeklerimiz için 2 numaralı devam sütü, 1-3 yaş arası küçük çocuklarımız için 3 numaralı devam sütü ürünlerimiz üretilmeye başlanmıştır.  Keçicik zeytinyağlı devam sütü üretimi için yaptığı Ar-Ge çalışmaları sonucu, dünyada ilk defa zeytinyağlı devam sütü üretimini de gerçekleştirmeyi başarmış;  6-12 ay arası bebekler için 2 numaralı zeytinyağlı devam sütü, 1-3 yaş arası küçük çocuklar için 3 numaralı zeytinyağlı devam sütü üretimi gerçekleştirilmiştir.” diye konuştu.

ÜRÜNLER TÜRKİYE’NİN HER NOKTASINA GİDİYOR
Türkiye’nin her noktasına ürünlerinin ulaştığını belirten Yiğit, “Ürünlerimizin satışlarını anne bebek mağazaları ve seçkin internet siteleri üzerinden gerçekleştirmekteyiz. Türkmenistan, Katar, Azerbaycan, Suudi Arabistan ve Dubai ile ihracata başlamış olup Avrupa ülkeleri ile görüşmelerimiz devam etmektedir. Firmamız ve ürünlerimiz aynı kulvarda yüksek cirolarla piyasada bulunan firmalarla rekabet içine girmektedir. Bu süreç içerisinde akılcı yatırımlar ve politikalar ile sürdürülebilir üretim ve rekabetçi yapıyı kullanma zorunluluğumuz belirmektedir” ifadelerini kullandı.

Yakın zamanda gerçekleştirmeyi planladıkları ‘Türkiye’nin keçi sütü bazlı ilk ve tek devam sütü Baby Goat marka ürünlerin seri üretimini destekleyici yatırım sayesinde ürün çeşitliliğinin ve tanınırlığının arttırılması’ konulu KOSGEB projesi hakkında da bilgi veren Yiğit, “Ürün çeşitliliğini arttırarak piyasada öncü marka imajımızın devamlılığını sağlamak ve yeni üretilen ürünlerle inovatif firma kültürünü devam ettirerek bu ürünlerin pazarlaması sayesinde de firma satışlarını arttırmakta etken rol oynayacaktır. Bu bağlamda rakip firmalar ile rekabet edebilecek bir seviyede ilerlemeye devam edilebilecektir.  Söz konusu proje ile öncelikle sistem, ürün çeşitliliği için hazırlanacaktır. Sütten yağın çekilmesi için krema seperatörü sisteme entegre edilecektir. Krema seperatörü ile ülkemizde bulunmayan 2 farklı ürün, keçi sütü kreması ve yağsız keçi sütü tozu üretilmiş olacaktır. Kullanım alanları açısından Avrupa'da çok değerli bu iki ürünün markalaşması ve satışı sağlanacaktır. Keçi sütü kreması, klasik mandıra ürünleri üreten tüm firmaların kapasite sınırı olmadan tamamını satın alabilecekleri bir üründür. Yağsız keçi sütü tozu, mevcut devam sütlerimizde kullandığımız tam yağlı keçi sütü tozu yerine kullanılabilecektir. Ürün standardizasyonu ve raf ömrü açısından faydalı olacaktır” dedi. 

Yine söz konusu KOSGEB Projesi ile yarım kiloluk ya da tek kullanımlık ürün paketlemek için numune dolum makinası sisteme ekleneceğini kaydeden Yiğit, “Bu sayede; ülkemizde satılmayan lakin Avrupa’da yoğun olarak tüketilen ve proje kapsamında üretilmesi planlanan yağsız keçi sütü tozunun farklı ambalajlarda paketlenerek ulusal zincir mağazalarda satışına başlanılacaktır. Halihazırda endüstriyel amaçlı üretmekte olduğumuz tam yağlı keçi sütü tozu, farklı ambalaj boyutları ile perakende satış amaçlı paketlenebilecektir. Bu noktada Ege Üniversitesi ile bir proje üzerinde anlaşılmıştır. Firmamız Ege Üniversitesi'ne tek kullanımlık ambalajlarda üretim gerçekleştirecek olup ürünler anlaşma çerçevesinde ulusal zincir mağazalarda ve üniversitenin satış noktalarında satışa sunulacaktır. Dolum makinasını sisteme eklemekteki diğer bir amaç ise numune boy devam sütü üretebilmektir. Firmamız sağlık çalışanlarına birebir tanıtım amaçlı olarak satış mümessilleri çalıştırmaktadır. Mümessillerimiz tarafından ürünlerimiz tanıtılmakta ve bu tanıtımlar broşürler ile desteklemektedir. Ebeveynler satışta bulunan kutulardan denemek yerine numune boy devam sütlerini deneme amaçlı tercih etmektedirler. Sebebi, bebeklerin kullanacağına emin olacakları devam sütlerinin kararını verirken gereksiz yere masraf ile farklı ürünlerin denenmesinin tercih edilmemesidir. Yapmayı planladığımız KOSGEB projesi ile firmamıza ait ürünler iyileştirilecek, ürün çeşitliliği arttırılacak, ülkemizde bulunmayan ürünler üretilmeye ve satılmaya başlanacaktır. Bu ürünlerde dışa bağımlılık azalacak ve böylelikle ülkemiz ekonomisine yeni ürünler de kazandırılmış olacaktır. Seri üretim hızlanacak ve numune boy üretimler ile daha geniş kitlelere ulaşılabilecektir. Ürünlerin üretim, satış ve pazarlama kanalları hareketlendirilerek ulusal ve uluslararası arenada ürünlerimizin etkin bir şekilde rol alması sağlanacaktır. Bu amaç paralelinde, ithal eden değil ihraç eden bir konuma geçerek ülkemizin cari açığı noktasında da bir ihracat kalemi oluşturarak, bu konuda önemli bir açığı kapatmak hedeflenmiştir. Şu an halihazırda ihracatı yapılan ülkeler bazında proje konusu ürün ile satışlar arttırılarak paralelinde cari açığa etkimiz artarak devam edecektir” diye konuştu.

dunyada-ilk-zeytinyagli-devam-sutu-aydinda-uretildi-148955-7d01af684bec84477f0348c38e020049.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.