Dünyadan izole hayat süren üç kardeş

Dünyadan izole hayat süren üç kardeş

​​​​​​​Aydın’ın dağlarında yaşayan üç kardeş, elektrik, su ve ulaşımdan uzak ilkel şartlarda yaşam savaşı veriyor.

A+A-

TUĞBA AYDIN'IN ÖZEL HABERİ - Koronavirüs salgınından dahi haberleri olmayan Avcu kardeşlerin yetkililerden tek isteği su oldu. 

Aydın'ın Efeler İlçesine bağlı Ambarcık Mahallesinin dağlık bölgesinde yaklaşık 40 yıldır yaşayan Mehmet Ali Avcu, Bayram Avcu, Arike Avcu kardeşler tüm dünyadan kopuk ve kısıtlı imkanlarla hayatlarını sürdürmeye çalışıyorlar. En büyük kardeş Mehmet Ali Avcu haricinde evlenmeyen kardeşler bir çam ağacının yamacında yaptıkları kulübe şeklindeki evde yaşıyorlar. Akla gelebilecek her türlü ihtiyaçtan yoksun yaşamaya çalışan Avcu kardeşler, kırk yama ile dolu kıyafetlerle dağların soğuğuna maruz kalıyorlar. 

Evlenip ayrıldığını söyleyen Mehmet Ali Avcu insanlardan uzak iki kardeşiyle dağlarda yaşamaya çalışıyor. Elektrik ve suyun olmadığı dağ evinde üç kardeş zor şartlarda yaşamaya çalışıyorlar. Köyden uzak yaşayan kardeşler geçimlerini dağlarda birkaç zeytin ağacından topladıkları zeytinlerle ve sahip oldukları iki keçiyle sağlamaya çalışıyorlar. Dünya ile bağlantıları olmayan kardeşlerin her hangi bir teknolojik aletleri de bulunmuyor. Bu yüzden dünyadan kopuk yaşayan kardeşler ne dünyadaki salgından ne de ülkemizdeki durumdan haberdarlar. Dış dünya ile bağlantıları olmayan kardeşlerin yaşadığı bölgeye gidebilmek için iki buçuk saat dağlardan yol yürümek gerekiyor. Hiçbir şekilde sağlık ve yaşam haklarından faydalanamayan kardeşlerin en küçüğü Arike Avcu okuma yazma hatta yaşını bile bilmiyor. Suyu kendi imkanlarıyla dağlardan sağlayan kardeşler evlerine su çekmek istiyorlar. Ancak köy muhtarıyla araları kötü olduğu için suyu evlerine çekemediklerini söyleyen Mehmet Ali Avcu, bu durumun hayatlarını zorlaştırdığı ifade etti. Bazı köylülerin ve muhtarın kendilerini sevmediklerini söyleyen Mehmet Ali Avcu, “Şimdi köyde duruyorsun oradan bir komşunun yanına çıkıyorsun horluyorlar. Şimdi birde emekliye ayrılan arkadaşlar var onlar seni küçük görüyor. Sende aynı Yaradanın kulusun. Hepimizi Allah yaratmadı mı? Sen emekliye ayrıldın neyin sayesinde ayrıldın" diyerek sitemde bulundu.

Ambarcık Mahallesinden 40 yıl önce yaşadıkları bir sorun nedeniyle iki kardeşiyle birlikte dağa yerleşmek zorunda bırakıldıklarını belirten Mehmet Ali Avcu,  “Bir süre köyde yaşadık. 60 yaşındayım bu dağlarda 40 yıldır yaşıyorum.  Sen mesela diyelim nasıl şehri seviyorsan bende sakinliği seviyorum. Kalp krizi geçirdim ondan bu yana insan sevmiyorum” dedi.  

Mahalle muhtarından dert yakınan Avcu, "Bizim muhtarımız var mesela. Ramazanda ve yılbaşında yardımlar oluyor. Bizim muhtar bunları bize vermiyor. Devletten fakirlere yardım geliyor. Bu yardımlardan adımızı siliyor. Bana 3 aydan 3 aya 200 lira yardım geliyordu ilaçlarımı almam için o parayı kesti oy vermediğim için” dedi. 

Devletten ve yetkilerden yardım gözleyen bu insanlar Aydın’ın merkeze bakan dağlarında sessizce yardım bekliyorlar. 

dunyadan-izole-hayat-suren-uc-kardes-154520-5e0108a5bcd23d3fa62dea79274b7415.jpgdunyadan-izole-hayat-suren-uc-kardes-154520-316d086f4dfc8b0ef1fdadc374b178bd.jpgdunyadan-izole-hayat-suren-uc-kardes-154520-31a09746cb0b7a518e5b18ad677cc1ef.jpgdunyadan-izole-hayat-suren-uc-kardes-154520-c2ac7d45b15ffd6671570af002615045.jpg
FOTOĞRAFLARIN DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
10 Yorum