KADİR CEYHAN

KADİR CEYHAN

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Dünyanın En Verimli Canlıları

A+A-

Aklım ermeye başladığından beni kendine hayran bırakan hayvanlardan bahsetmek istiyorum sizlere biraz zira süslü cümlelerim pek değer bulmuyor. İnekler. İnekler bu dünyadaki en verimli canlılar bence. Çokilginçbilgiler.com internet sitesinde yer alan bilgilere göre bakın inekler ne kadar da ilginç hayvanlar. İnekler sosyal hayvanlardır.Sürüler halinde gezerler.Ve aynı insanlar gibi arkadaşlık kurarlar.

İnekler kırmızı-yeşil renk körüdür bu yüzden boğa güreşinde  boğayı kızdıran, kırmızı renk değil matadorun yaptığı hareketlerdir.

İneklerin kalbi dakikada  60-70  kez atar. İnekler ,düşük ve yüksek frekanstaki sesleri insanlardan daha iyi duyar.Sesi algılayabildiği frekans aralığı insanlardan geniştir. Ortalama bir inek 544 kilogram ağırlığında gelir.

İneklerin ortalama vücut sıcaklığı 38.6 santigrat derece olup sabittir. Ortalama bir inek dakikada  50 kez çiğneme hareketi gerçekleştirir. Ortalama bir inek günde 14 defa oturup,ayağa kalkar.

Ortalama bir inek çenesini günde 40.000 kez hareket ettirir. İnekler çimleri ısırmaz,onları dilinin etrafında döndürür. İnekler neredeyse  360 derecelik panoramik bir görüşe sahiptir.

İneklerin  bir midesi , 4 farklı sindirim bölmesi vardır. İneklerin hamileliği de insanlar gibi 9 aydır. İnekler  bir günde ortalama olarak  56.5 kilo salya üretirler.

İnekler günün  8 saatini yemek yemeye, 8 saatini çiğnemeye (geviş getirmek,sindirim), geri kalan 8 saati ise uykuya harcarlar. Bir merdivende inekler üst kata çıkabilir.Fakat alt kata inemez.Bacakları buna müsait değildir.

Bir inek günde ortalama 113 ile 189 litre arasında su tüketir. İnekler kusamaz. İnekler bir günde ortalama 31.5 kg süt üretir. İneklerin sadece alt dişleri vardır. İnekler müthiş bir koku alma duyusuna sahiptir.Kendilerinden 10 kilometre uzaktaki bir şeyin kokusunu alabilirler.

Holstein ineklerinin benekleri parmak izi gibidir.Hepsinin benek dizilimi farklıdır.Ortalama bir inek günde 45 kilogram yemek yer.
Umarım ineklerin bu özellikleri sizin de ilginizi çekmiştir. Kalın sağlıcakla.


 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.