Kayıt Dışı Ödemelerde Kiracıda Suçlu: Maliye Kapınızı Çalabilir! Kayıt Dışı Ödemelerde Kiracıda Suçlu: Maliye Kapınızı Çalabilir!

Şimşek’in açıklamaları yüzde 25 sınırının kalkacağını düşündürtürken konuyla ilgili Aydın İnşaatçılar ve Emlakçılar Odası Başkanı Alaattin Durmaz, yüzde 25 zam sınırının uygulanabilir ve gerçekçi olmadığını söyledi.
Türkiye’de kiracı ve ev sahibi uyuşmazlıklarına son vermek üzere hayata geçirilen fakat pratikte sorun yaşatan yüzde 25 kira zam sınırının kalkacağı gündeme geldi. Yüzde 25 zam sınırı hakkında açıklama yapan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “Devam etmesi yönünde bir sebep görmüyorum. Piyasada fiyatlara müdahale edilmemesi gerektiğine inanıyorum” dedi.
Şimşek’in açıklamaları yüzde 25 zam sınırının kalkacağı yönünde yorumlandı. Aydın’da da kiracı ve ev sahibi uyuşmazlıkları büyük oranda artarken Aydın İnşaatçılar ve Emlakçılar Odası Başkanı Alaattin Durmaz, konuyla ilgili zam sınırının teoride olup pratikte var olmadığını Aydın Hedef Gazetesi’ne anlatarak Bakan Şimşek’in açıklamalarını doğruladı.

durmaz-bakan-simsekin-aciklamasini-destekledi-yuzde-25-zam-siniri-kalkiyor-mu-472232-cd7e389356c32cab6f35f7f77909c4a0.jpeg

“YÜZDE 25’İN FAYDASI OLMADI”

Yüzde 25 zam sınırının uygulanabilir, gerçekçi bir sınır olmadığını kaydeden Alaattin Durmaz, “Burada ev sahibi de kiracılar da mağdur oluyordu. Bazı kiracılar yüzde 25’e sığınıp kira artışına gitmiyorlardı bu sefer ev sahibi mağdur oluyordu. Ev sahibi, yasal düzeni çiğneyemeyeceği için kiracıyı çıkarmak için çeşitli yollar arıyordu. Tadilat yapacaklarını, satacaklarını, kızı veya oğlunun gelip kalacağı gerekçelerini sunarak evi tahliyeye gidiyorlardı. Bu da kiracıyı mağdur ediyordu. İnsanlar anlaşabildiyse tamamen kendi çabaları ve hoşgörüleri ile anlaştılar. Bu sınırın Aydın’da da hiç bir katkısı olmadı. Uygulanabilir bir yöntem olmadığı için buradan geri dönülmesi de doğru bir yaklaşım” ifadelerini kullandı.

DURMAZ’DAN ÖNERİ

Enflasyon oranında artışın göz önünde bulundurulmasının doğru olacağını paylaşan Durmaz, “Üretici fiyatları, tüketici fiyatları endeksi ve resmi açıklanan enflasyon oranında artışın bence doğru olacaktır. Kira yenileme süresi geldiğinde taşınmazın kiralandığı andan son güne kadar enflasyon ne kadar olduysa o kadar artırılmalı ya da bu orana yakın bir artış olmalı. Enflasyon yüzde 70 ise bu kira zam sınırı 50-60 bandına çekilerek uygulama yapabilir. Bu oran ev sahibi ve kiracının ortak memnuniyeti, saygı ve sevgi çerçevesine göre de değişebilir. Kimi ev sahibi var, kirasını günü güne alıyor ve evine güzel bakılıyor. Bu durumda ev sahibi de kiracısını da değiştirmek istemez. Benim genel olarak ev sahiplerinden isteğim bu konuda empati kurmaları, kendilerinin de kiracı olduğunu düşünmeleridir” diye konuştu.

Kaynak: Haber Merkezi