DİYETİSYEN RANA ALKANALKA

DİYETİSYEN RANA ALKANALKA

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

DUYGULARINIZI YEMEYİN

A+A-

Kendinizi kötü hissettiğinizde veya başka bir şekilde üzgün olduğunuzda ya da çok mutluyken mutfağa doğru giderken mi buluyorsunuz?  Yemek yiyerek rahatlamak oldukça yaygın bir davranıştır ve bu, duygusal yeme durumunun bir parçasıdır.
Duygusal olarak yemek yiyen insanlar, duyguları bastırmak ve yatıştırmak için haftada en az bir kez yemek yemeye başvururlar. Hatta bu şekilde yedikten sonra suçluluk veya utanç hissedebilirler, bu da aşırı yeme döngüsüne ve kilo alımı gibi ilgili sorunlara yol açabilir.
İş stresinden finansal endişelere, sağlık sorunlarından ilişki mücadelelerine kadar her şey duygusal yemenin kaynağı olabilir. Her iki cinsiyeti de etkileyen bir sorundur ancak farklı araştırmalara göre, duygusal yeme kadınlarda erkeklerden daha yaygındır.
Olumsuz duygular, bir boşluk hissine veya duygusal bir boşluğa yol açabilir. Yiyeceklerin bu boşluğu doldurduğuna ve sahte bir “dolgunluk” veya geçici bütünlük hissi yarattığına inanılıyor.
Ayrıca duygusal desteğe ihtiyaç duyulduğunda sosyal destek istememek, stresi, üzüntüyü vb. giderebilecek faaliyetlerde bulunmamak, fiziksel ve duygusal açlık arasındaki farkı anlamamak, strese tepki olarak değişen kortizol seviyeleri de yeme isteğine yol açar.
Peki duygusal ve fiziksel açlığı nasıl ayırt edebilirsiniz?
Fiziksel açlık yavaş yavaş gelişirken duygusal açlık aniden oluşur. 
Fiziksel açlıkta farklı besin gruplarına arzularken duygusal açlıkta sadece belirli yiyecekleri arzularsınız.
Fiziksel açlıkta yemek yedikten sonra doygunluk hissi oluşur ve yemek yemeyi bırakabilirsiniz fakat duygusal açlıkta doygunluk hissetmezsiniz.
Fiziksel açlıkta yemek yeme konusunda kendinizi suçlu hissetmezsiniz fakat duygusal açlıkta suçluluk ve utanç hissedersiniz.
Duygusal açlık nasıl durdurulabilir?
Stresle başa çıkmanın başka yollarını bulun. Olumsuz duygularla başa çıkmanın bir yolunu keşfetmek, genellikle duygusal yemenin üstesinden gelmenin ilk adımıdır. Günlük yazmak, kitap okumak veya günün yorgunluğunu atmak ve rahatlamak için hobi edinebilirsiniz.
Hareketinizi artırın. Bazı insanlar düzenli egzersiz yaparak rahatlama hisseder. Yürüyüş veya koşu ya da hızlı bir yoga rutini bu konuda size yardımcı olabilir.
Yediklerinizi not edin.  Ne yediğinizin ve ne zaman yediğinizin bir kaydını tutmak, duygusal yemeye yol açan tetikleyicileri belirlemenize yardımcı olabilir. 
Sağlıklı bir diyet uygulayın. Vücudunuzu beslemek için yeterli besin aldığınızdan emin olmak da önemlidir. Gerçek ve duygusal açlığı ayırt etmek zor olabilir. Gün boyunca doğru beslenirseniz, can sıkıntısından, üzüntüden veya stresten yemek yediğinizi fark etmek daha kolay olabilir.
Duygusal yemenize ortak olan besinlerden uzak durun. Cips, çikolata ve dondurma gibi yüksek yağlı, tatlı veya kalorili şeyleri listeleyip onlardan uzaklaşın. Ayrıca kendinizi üzgün hissettiğinizde markete yapacağınız gezileri erteleyin.
Porsiyona dikkat edin. Porsiyonları ölçmek ve porsiyon kontrolüne yardımcı olması için küçük tabaklar seçebilirsiniz.
Dikkat dağıtıcı şeylerden uzaklaşın. Kendinizi televizyonun, bilgisayarın veya başka bir dikkat dağıtıcı şeyin önünde yemek yerken bulabilirsiniz. Kendinizi bu örüntünün içinde bulduğunuzda, televizyonu kapatmayı veya telefonunuzu bırakmayı deneyin.
Yardım istemekten çekinmeyin. Yeme ataklarınız arttı ve kontrolü sağlayamıyorsanız mutlaka doktorunuz ve diyetisyeninizle bu konuyu görüşün. 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.