Efeler Belediyesi’nden 'İsmet Ağabey'e vefa

Efeler Belediyesi’nden 'İsmet Ağabey'e vefa

Efeler Belediyesi, Milli Aydın Bankası Kültür Merkezi’nde İsmet Sezgin’i doğum günü olan 6 Ocakta düzenledikleri anma programı ile andı. 

A+A-

TUĞBA AYDIN- Efeler Belediyesi’nin gerçekleştirdiği “İsmet Ağabey Anma Programı” başlıklı programla anıldı. Etkinlik kapsamında resim sergisi, söyleşi ve müzik dinletisi yapılırken İsmet Sezgin’in çok sevdiği türkü olan ve Adnan Menderes Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Görevli Aytekin Kandemir’in ilk kez düzenlemesini yaptığı ‘Eğilmez Başın Efem’ isimli türkü de seslendirildi. Programa İYİ Parti Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin, CHP Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız, İYİ Parti Isparta Milletvekili Dr. Aylin Önder Cesur, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Efeler Belediye Başkanı Fatih Atay, İsmet Sezgin’in kızları Seynan Levent ve Ayşe Sezgin ile çok sayıda davetli katıldı. Söyleşinin moderatörlüğünü İsmet Sezgin’in damadı ünlü oyuncu Tamer Levent yaptı. Dr. Öğretim Üyesi Adil Adnan Öztürk, İYİ Parti Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin, İYİ Parti Isparta Milletvekili Dr. Aylin Önder Cesur, Yüksel Önder Maden, Habip Aydoğdu, Ahmet Gözen ve Av. Adnan Çukur’un İsmet Sezgin ile ilgili anılarını anlattığı söyleşinin ardından sergi açılışı yapıldı.

“ÖNEMLİ OLAN HALKA HİZMET ETMEK”

İlk Konuşmayı Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay’ın yaptığı anma programında Atay, İsmet Sezgin’den bahsederken “İsmet Abi” demek istediğini ifade ederek “İsmet Abi ile hayatımın 3 noktasında yolum kesişti. Benim ona hayranlığımın temelinde Milli Selamet Partisi’nin Cuma gününü resmi tatil ilan etme isteğini geri çevirmesi var. Sayın İsmet Sezgin ‘hayır’ oyu vererek şeriatla yönetilen ülkelerdeki gibi Cuma gününün değil, çağdaş ülkelerdeki gibi Pazar gününün tatil olmasını sağladı. Güzel anılarımız var. Önemli olan halka hizmet etmek, geçmişte bir hoş seda bırakmak gerekiyor. Buradaki coşku ve kalabalık onun ne kadar iyi bir insan olduğunu gösteriyor” dedi.

ANILAR ANLATILDI

Programa katılan konuşmacılar sırayla İsmet Sezgin’le olan anılarını anlatarak salonda duygusal anlar yaşanmasına neden oldu. Ressam Habip Aydoğdu, “İsmet Abi’yle sergilerde karşılaşırdık. Her zaman sanata ve sanatçıya değer verirdi. Ben burada olmaktan ve İsmet Abi’yi tanıma şerefine nail olmaktan gurur duyuyorum.” diyerek teşekkür etti. 

Dr. Adil Adnan Öztürk, “Türk siyasetinin saygı değer ismini anmak için geldik. Becerikli ve halka yakın biriydi ve iki darbe görmesine rağmen asılmayan bir isim İsmet Sezgin. Onun kadar sevilen ve değer gören bir devlet adamı görmek çok az rastlanır bir durum. 30 yıllık bir siyaset yaşamı var ve siyasette etken bir isimdi.“ diyerek Aydın’a yapmış olduğu hizmetleri aktardı.

Bir diğer katılımcı olan İYİ Parti Isparta Milletvekilliği yapan Dr. Aylin Önder Cesur, İsmet Sezgin ve Süleyman Demirel arasındaki sıkı dostluğa ve birbirlerine olan saygı ve karşılıksız sevgiye gönderme yaparak dostluklarından her zaman etkilendiğini dile getirdi. Süleyman Demirel ve İsmet Sezgin’in ebediyete intikal edinceye kadar bu ülke için çabaladıklarını ve vefatlarından sonra da hala hizmetlerinin konuşulduğunu belirtti. “Ne mutlu bana ki İsmet Sezgin’in dostları olarak burada buluşmuşuz. Türkiye’nin abisiydi. İsmet Sezgin’in hatırası önünde hürmetle eğiliyorum” diyerek herkese katkılarından dolayı teşekkür etti. 

“AĞAÇLARA İYİ BAK”

Özlem Çerçioğlu da İsmet Sezgin ile olan anısını anlattı. Siyaseti babası ve İsmet Sezgin’in olduğu bir ortamda öğrendiğini, çocukluğunda onlarla aynı ortamda bulunmaktan gurur duyduğunu dile getiren Çerçioğlu, İsmet Sezgin’in kendi diktiği ağaçlara iyi bakmasını istediğini ve kendisinin de bu isteğine çok değer verip yerine getirdiğini dile getirdi.

Programın sonunda İsmet Sezgin adına düzenlenen serginin açılış kurdelesini kesilmesi ve resim yarışmasında dereceye giren çocuklara ödüllerinin verilmesiyle program sona erdi.

efeler-belediyesinden-ismet-abiye-vefa-143974-677a3c54584e1105186e886b87eeefb8.jpgefeler-belediyesinden-ismet-abiye-vefa-143974-560a0b693b1c71df1a92131fff751cc2.jpgefeler-belediyesinden-ismet-abiye-vefa-143974-da8447deea0670ba333a0d464864ccc7.jpgefeler-belediyesinden-ismet-agabeye-vefa-143974-54820bb5d11fce829dddd1d0bf3d2ab3.jpgefeler-belediyesinden-ismet-agabeye-vefa-143974-a516e871e5878e96d6e5d26693536dcf.jpg


 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.