AYDIN SARI

AYDIN SARI

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

EFELER BELEDİYESİ’NDEN ÖRNEK PROJE

A+A-

Türk eğitim sistemi son yapılan değişiklikler ile velileri içinden çıkılamaz bir duruma getirdi. Son 17 yılda yapılan değişiklikler ile eğitimde bir süreklilik ve kalıcılık diye bir şey kalmadığını hemen hepimiz biliyoruz. Öyle ki, bu yılki uygulamanın gelecek yıl devam edip etmeyeceğini kimse bilemiyor.
Geleceğimiz olan çocuklarımızın iyi yetişmesini, bilgili ve donanımlı birer birey olmasını istiyoruz. Bunun için de ne gerekirse yapmaya çalışıyoruz. İşte bu noktada özellikle Büyükşehir Belediyelerinin olduğu yerlerde ilçe belediyelerinin gerçekleştireceği sosyal sorumluluk projeleri oldukça önem kazanıyor. 
İşte bu noktadan hareket ile Efeler Belediyesi’nin bu yıl sadece ilkokul düzeyinde başlattığı online eğitim destek programının ne kadar önemli olduğunu ve Türkiye’de belki de bir ilk olduğunu görüyoruz.
Hafta sonu öğretmenler günü nedeni ile Efeler Belediyesi tarafından gerçekleştirilen kahvaltıda konuşan Efeler Belediye Başkanı Fatih Atay, eğitim için neler yapmayı planladıklarını anlattı.
Öncelikle bu yıl EFESEM kuruldu ve bunun bünyesinde ilk faaliyet olarak dershane açılışı gerçekleştirildi. İhtiyacı olan ailelerin çocuklarının eğitim desteği alabilecekleri bir kurum olarak Efeler Halkı’nın hizmetine açıldı.
Bu girişimin ardından Efeler Belediyesi bir de ilkokul öğrencilerine yönelik olarak online eğitim destek programını başlattı ve ilkokul öğrencilerine şifrelerini dağıttı. Öğrenciler internet üzerinden derslerini çalışabiliyor, ödevlerini yapabiliyorlar. Eksiklerini de yine online sistem ile giderme olanaklarına kavuştular.
Türkiye’deki eğitim sisteminin sorunlarının giderilmesi gerektiğini vurgulayan Başkan Atay, “Her yıl çocuklarımızın gelecek yıl nasıl bir eğitim sisteminde eğitim görecekler gibi sorunumuz var. Sonraki yıl üniversite giriş, lise giriş sınavında nasıl bir sorunla karşılaşacaklarını çocuklarda velilerde bilmiyor. Bilgili çocuklara ve gelecek nesillere ihtiyacımız var. Bu nesilleri yetiştirmekte öğretmenlerimize düşüyor.” diyor ve ekliyor.
“Önümüzdeki günlerde ihalesini gerçekleştireceğiz. Bu yıl sadece ilkokullar için başlattığımız online eğitime destek programı kapsamında gelecek yıldan itibaren ilk, orta ve lise öğrencilerimiz için de şifreler dağıtacağız. Öğrencilerimiz birinci sınıftan on ikinci sınıfa kadar bütün derslerden internet üzerinden eğitim alabilecek.”
Benim bildiğim kadarı ile böyle bir sistem Türkiye’de ilk kez uygulanacak. Bir belediye online eğitime destek programı oluşturuyor. Bu bir belediyenin öğrencilere sağladığı en önemli olanak olacak. Bu anlamda Efeler Belediye Başkanı Fatih Atay’ı kutluyor ve geleceğimize yaptığı yatırım için teşekkür etmek istiyorum.
Teşekkürler Başkan, teşekkürler Fatih Atay…

 

Önceki ve Sonraki Yazılar