(MURAT TAN) Millet İttifakı ve Cumhur İttifakı çatısı altında yeni meclis üyesi seçilen isimlerin tam kadro katıldığı meclis toplantısında, 16 gündem maddesi görüşülerek oy birliğiyle karara bağlanırken toplantıya Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay’ın selefi Efeler eski Belediye Başkanı Mesut Özakcan dönemine yönelik söylemleri damga vurdu. Denetim Komisyonu Raporu ile önceki dönem faaliyet raporunun görüşüldüğü esnada konuşan Başkan Atay, “Bunları okuyup onayınıza sunuyoruz ama bu önceki dönemdeki yanlışları da onaylıyoruz demek değil” dedi.

“BİRLİKTE GÜZEL İŞLERE İMZA ATACAĞIZ”

Meclis toplantısı başlamadan önce Cumhur İttifakı’ndan meclis üyesi seçilenlerle tek tek tokalaşarak yeni dönemdeki görevlerinde başarılar dileyen Atay, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından toplantının açılış konuşmasını yaptı. 2019-2024 Dönemi’nin ilk meclis toplantısında konuşan Atay, “Bu süreç içerisinde hepimiz bir kamu görevine halkın oylarıyla seçildik. Bütün görevimiz halkın hayatını güzelleştirmek ve kolaylaştırmaktır. Bunun için birlikte güzel görevler yapacağımıza inanıyorum. Umuyorum ki elbette görüş farklılıklarımız olacaktır ama bütün kararlarımızı oy birliğiyle almamız bizi seçenlere, onlar için almış olduğumuz doğru kararların ve tercihlerin de iyi bir göstergesi olur. Elbette görüş ayrılılıklarımız olacaktır ama bu farklılıklarımızı birbirimize karşı sevgi ve saygı çerçevesi içerisinde ileteceğiz. Sizlerden, bu görev yaptığımız süre içerisinde bütün sorunlarınızı iletişim içerisinde bizlerle paylaşmanızı istiyorum. Hepinize çok teşekkür ederim, başarılar dilerim. İnşallah hep birlikte güzel işlere imza atarız” diye konuştu.

ENCÜMEN VE KOMİSYON ÜYELERİ BELLİ OLDU

Geçici katip üyeliklere, Başkan Atay tarafından AK Parti’li Efeler Belediye Meclisi Üyesi Abdülhamit Burak Aykut ile CHP’li Efeler Belediye Meclisi Üyesi Yılmaz Tilki’nin seçilmesinin ardından gündem maddelerinin görüşülmesi geçildi. Zabıt özetinin okunmasının ardından kapalı oyla yapılan seçimle Meclis 1. Başkan Vekilliği’ne CHP’li meclis üyesi Memiş Dinç, 2. Başkan Vekilliğine ise CHP’li meclis üyesi Münevver Göktaş seçildi. Kapalı oyla yapılan diğer seçimlerdeyse, meclis katip üyeliğine; CHP’li meclis üyeleri Gülşen Altuğ ile Arzu Akbulut Sünger, encümen üyeliğine ise CHP’li meclis üyeleri Turgay Akgüller, İbrahim Tokat ile Yüksel Macaroğlu seçildi. Toplantıda ayrıca Meclis İmar Komisyonu’na oy birliğiyle Millet İttifakı meclis üyeleri Abidin Arslan, Umut Yener Köse, Ahmet Ertürk ile Cumhur İttifakı meclis üyeleri Tarkans Zorlu Kaçar ile İsmail Hakkı Eser seçildi. Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’na ise oy birliğiyle Millet İttifakı meclis üyeleri Ahmet Kızılkaya, Oktay Toros, Sabri Küçük ile Cumhur İttifakı meclis üyeleri İsmail Hakkı Gül ile Duygu Göğde seçildi.

“YANLIŞLARIN KABUL EDİLDİĞİ MANASINA GELMİYOR”

Denetim Raporu’nun okunmasının ardından 2018 yılı faaliyet raporunun görüşülmesi konusunda konuşan Atay, “Bu yasanın bir garipliği. Geçmiş başkanın meclis üyeleriyle birlikte yaptığı işlemlerin yeni meclis ve başkan tarafında oylanması gibi bir durum oluyor. Bu çok doğru değil. Bu faaliyet raporunun oylanması yapılan yanlışların kabul edildiği manasına da gelmiyor” dedi. Meclis Başkan Vekili Memiş Dinç’in oylamaya sunduğu faaliyet raporunun oybirliğiyle onaylanmasının ardından Tarihi Kentleri Birliği’ne CHP’li Münevver Göktaş, Ege Belediyeler Birliği’ne CHP’li Abidin Arslan, Kıyı Ege Belediyeler Birliği’ne CHP’li Ahmet Kızılkaya ve Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği’ne de CHP’li İlhan Adıyaman seçildi.

efelerde-atay-donemi-basladi-100633-1e901dbb04167292678fbafa4d3c2b3d.jpegefelerde-atay-donemi-basladi-100633-08c7719935eabc72cf509c2338211671.jpegefelerde-atay-donemi-basladi-100633-9ed19a9d2da77bda02ccac5f6138033c.jpegefelerde-atay-donemi-basladi-100633-291e518ff6a2112db7c2e6e581135c87.jpeg

Kaynak: MURAT TAN