Efeler'de bambaşka bir dünya

Efeler'de bambaşka bir dünya

Efeler'de organik yaşam

A+A-

(MURAT TAN) Aydınlı emekli astsubay Ümit Dağdelen’in, yakın arkadaşı Orhun Beyter ile kendilerine birer ağaç ev yapma istekleri, şehrin gürültüsünden, beton görünümüyle göz zevkini sınırlayan mekansal dokusundan sıkılan Aydınlılara, doğayla iç içe yepyeni bir yaşam fırsatı sundu. 
Efeler’de Balıkköy ile Kızılcaköy arasında, merkeze 5.5 kilometre uzaklıktaki Doğanbey mevkiinde, 30 dönümlük zeytinlik arazisi üzerinde kurulan ve Aydın’da bir ilk olma özelliğine sahip Elifce Doğal Yaşam Hobi Bahçe Evleri, şehrin keşmekeşinden sıkılan Aydınlılara, doğayla iç içe alternatif bir yaşam alanı imkanı kazandırdı. Yakın arkadaşı Orhun Beyter ile hayallerindeki ağaç ev konseptini, doğal yaşam hobi bahçe evleri projesine dönüştüren Aydınlı genç girişimci Ümit Dağdelen, 3 ay önce satın aldıkları 30 dönümlük arazideki ayırdıkları 54 parselde, 15 Ağustos itibariyle ağaç evlerin inşaata başlayacaklarını söyledi.

54 parselden birinde inşa edilen 6.5 metrelik yüksekliğe sahip 50 metrekarelik örnek dubleks ağaç evde, yatak odası, salon mutfak, tuvalet ve banyodan şömineye kadar her ince ayrıntı düşünülürken, Elifce Doğal Yaşam Hobi Bahçe Evleri Projesi’ne önümüzdeki günlerde Aydınlı vatandaşlarca talep patlaması yaşanması da bekleniyor. Aynı zamanda küçük çaplı aile tarımına müsait parsellere ayrılmış ve sosyal alanlarının da planlandığı 30 dönümlük zeytinlik arazisini, güneş enerjisi panelleriyle kendi elektriğini üreten, artezyenle de suyun temin edilebildiği yepyeni bir yaşam alanına dönüştüren Aydınlı girişimci Ümit Dağdelen, ilerleyen süreçte Efeler’de daha başka yeni projelere de imza atacaklarını belirtti. 

“PROJEDE HİÇBİR AĞACA ZARAR VERMEDİK” 

Elifce Doğal Yaşam Hobi Bahçe Evleri’ni uzun arayışları sonrasında en uygun lokasyona sahip olması nedeniyle Balıkköy ile Kızılcaköy arasındaki Doğanbey mevkiinde hayata geçirme kararı aldıklarını söyleyen Ümit Dağdelen, “3 ay önce 30 dönümlük zeytinliğimizi aldık. Hayalimizde doğal yaşam evleri konseptine uygun bir çalışma ortaya koymak için şehir planlamacısıyla anlaştık. Şehir planlamacı bütün arazinin koordinatlarını ve ağaçların noktalarını belirledi. Hiçbir ağaca zarar vermeden doğayla iç içe olacak şekilde araziyi 400 metrekareden 520 metrekareye ayrılan 54 parsele ayırdık. Arazinin girişindeki 435 metrekarelik bir parselimizin  etrafını çitle çevirerek örnek ev inşaatına başladık. Çevremizdeki insanların da doğayla baş başa bir yaşamı kendilerine mümkün kılacak bir ortam arayışı ve beklentisi vardı. Yani stres atalım, doğayla baş başa olalım, iş dışında da mesaiden sonra çok kısa zamanda kaçabileceğimiz bir konum olsun arayışımız sonrasında, 30 dönümlük arazimizde talep üzerine de gelişen projemizi örnek ev inşaatıyla hayata geçirdik” dedi. 

“ELEKTRİK VE SU SORUNU YOK”

İlk etapta temel ihtiyaçların üzerinde durduklarını söyleyen Dağdelen, “En acil olarak barınma, yemek ve ısınmayı önde tutarak inşa ettiğimiz ağaç evimizde mutfağından banyo ve tuvaletiyle, şöminesi ve yatak odasına kadar her ayrıntıyı düşündük. Bulunduğumuz bölgemizde elektrik hattı yok. Televizyon, buzdolabı, hidrofor, aydınlatmayla birlikte cep telefonu ve bilgisayar şarj ihtiyacını gün içinde hiçbir aksama olmadan güneş panelinden ürettiğimiz elektrikle karşılayabiliyoruz. Örnek ev inşaatımızda 5 kw’lık güneş enerjisi panelimizi kurduk. Biz kış ayında en az güneşlenmeyi de hesaplayarak panelin 5 kw olmasını uygun gördük. Normalde 3 kw dahi buraya yetiyor. Arazimizin içindeki 4’lük artezyenle günlük 30 ton su ihtiyacımızı da rahatlıkla karşılıyoruz. Burası zaten akşamları ya da hafta sonları gelinecek bir alan olmasına karşın ortalama parsel başına günlük 500 litre su düşüyor ama sıcak su içinde güneş enerjisi sistemi kullanıyoruz. O sistemde de 200 litrelik depo mevcut. Yani her ağaç ev başına 700 litre su temini söz konusu” diye konuştu. 

“AĞAÇ EVLERİN ORTALAMA ÖMRÜ 100 YIL”

Dubleks tarzındaki ağaç evlerinin tasarımının tamamen Orhun Beyter ile kendisine ait olduğunu söyleyen Dağdelen, “Ağaç evlerinin yapımında emprenye uygulanmış karaçam ağacını kullanıyoruz. Emprenye uygulamasıyla kullandığımız ağaçların inşa sürecinden en sona ana kadar içini ve dışını ilaçlıyoruz. Eski evlerde bile dikkat ederseniz, betonların yıkılmış ancak ağaçların halen ayakta olduğunu görürsünüz. Bizim inşa ettiğimiz bir ortalama ömrü 2-3 yıllık periyodik bakımları yapılırsa ortalama ömrü 100 yıldır. Ağaç ev toplamda 6 metre yüksekliğe sahip. Ağaç evimizde bulunan salon mutfak 17 metrekare, yatak odasının bulunduğu kısım 12.5 metrekare, banyo tuvaletin olduğu yer 3 metrekareye sahiptir ve yine evin dış kısmında ardiyemiz de var. Verandayla birlikte ağaç evimiz toplamda 50 metrekarenin üzerine kuruludur. 15 gün önce eşimiz ve dostlarımızın desteklerinin yanı sıra sosyal medya üzerinden tanıtımlara başladık. Şu anda 54 parselden 6 tanesini sattık. Halihazırda ağaç evlerle birlikte 110 bin lira ila 135 bin lira arasındaki uygun fiyattan satışa sunduğumuz parsel içlerinde zeytin ve incir ağaçları var ama isteğe göre narenciye türü ağaçlarla birlikte, erik, şeftali, çağla ve kayısı gibi ağaçların ekimini de yapıyoruz” dedi. 

“SOSYAL ALANLARA YER VERDİK” 

15 Ağustos’ta ağaç evlerinin inşaatına başlayacaklarını ve aralık sonunda teslimini yapacaklarını söyleyen Dağdelen, “Ağaç evlerimizin hepsi standarttır. Burada aslında bir nevi kooperatif mantığı söz konusu. Tapumuz da Elifce Doğal Yaşam Evleri Konut Yapı Kooperatifi adına kayıtlıdır. Yine doğal yaşam evlerimizin bulunduğu 30 dönümlük alan içinde sosyal alanlara da yer verdik. Sosyal alanlar içinde iki adet çocuk parkı, araç yıkama yeri, köy kahvesi ve seyir terasıyla birlikte kurban kesim yeri de var. Kurban kesim yeri çok önemliydi çünkü şu anda insanlarımız kendi kurbanını kesemiyor. Arazisi olanlar dışında insanlarımız ancak mezbahada kurbanını kesebiliyor. Belediyeler de mahallelerde belli yerlerde kesim alanları oluşturuyor. Biz burada kurban kesim yerini de oluşturarak aslında büyük bir eksikliğe de cevap vermiş olduk. Parsel içindeki insanların birbirleriyle oturup vakit geçirebilecekleri 400 metrekarelik alana sahip seyir terasımızda piknik yerindeki banklardan koyduk. Her şeyiyle ince düşünülmüş gayet güzel bir doğal yaşam alanı oluşturma derdindeyiz. Ayırdığımız parseller aynı zamanda küçük çaplı aile tarımına da müsait” diye konuştu. 

“DOĞAL BİR YAŞAM ALANI SUNUYORUZ” 

Mimar Sinan Mahallesi’ne 3,5 kilometre uzaklığa sahip olan Elifce Doğal Yaşam Evleri’nin Efeler merkezden en uzak ulaşımın 6.5 kilometre olduğunu söyleyen Dağdelen, “15 günlük süreç içerisinde gayet güzel bir ilgi var. Hedefimiz tamamını satmaktan ziyade doğru insanların aileleriyle, arkadaş gruplarıyla vakit geçirmek amacıyla şehrin keşmekeşinden kaçarak geldikleri bir yaşam alanı oluşturabilmektir. Buradaki sessizliği ve huzuru yaşayabilmek için insanlar kilometrelerce uzağa gidiyor. Aynı zamanda ulaşım anlamında Efeler Belediyesi ile de gerekli görüşmelerimizi yaptık. Parselimize kadar Balıkköy’ün içinde direkt alternatif bir yol geliyor. Yolun yarısı bugün yarın içinde açılarak tamamlanacak. Ekstradan açılacak olan bu yolla merkeze uzaklığımız 400 metre daha kısalmış olacak. Burası yazlıktan ziyade dört mevsim yaşanabilecek bir yer. Ben her hafta sonu çocuğumu buraya keyifle getirebilirim. Barınma ya da ısınma sorunu yok. Biz burada doğal bir yaşam sunuyoruz” dedi.

efelerde-bambaska-bir-dunya-112017-4acfadec38c39171a901995fe6652c4c.jpgefelerde-bambaska-bir-dunya-112017-6b382230e704996539caee6b9130960e.jpgefelerde-bambaska-bir-dunya-112017-ab86eb5707b67c95af13c02ef112fd3c.jpgefelerde-bambaska-bir-dunya-112017-bfa900b472b90bb261a182f36276228e.jpg

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.