Efeler’e 400 kişilik Otizm Yaşam Merkezi açıldı  

Efeler Belediye Başkanı Fatih Atay, ilçeye kazandırılan 400 kişilik Otizm Yaşam Merkezi’nin açılışında yaptığı konuşmada, “Efeler’de otizmli birey sayısındaki artışın varlığı, bu alanda hizmet sunmanın büyük bir ihtiyaç olduğunu ortaya çıkarmıştır.

Buna duyarsız kalamazdık.” dedi. Efeler Belediyesi tarafından Yedi Eylül Mahallesi’ne yapılan 3 katlı Otizm Yaşam Merkezi, görkemli törenle hizmete açıldı. Kentte yaşayan otizm tanısı konulmuş bireylerin eğitimi için kazandırılan merkezde, hekim, klinik psikolog, sosyal hizmet uzmanı, özel eğitim öğretmeni, çocuk gelişimi uzmanı, resim, müzik ve beden eğitimi öğretmenleri bulunuyor. Otizm kafe, duyu bütünleme odası, iki bireysel ve grup özel eğitim sınıfı, resim, müzik, beden eğitimi odası, 2 aile ve birey görüşme odasının da yer aldığı merkezde otizmli bireyler, fiziksel aktivitelerinin geliştirilmesi için açık havada oyun oynayabilecekleri bir parkur da bulunuyor.
“EN MUTLU ANLARINDAN BİRİNİ YAŞIYORUM” 
Açılışta konuşan Efeler Belediye Başkanı Fatih Atay, “Belediye başkanlığı sürecimin en mutlu anlarından birini yaşıyorum. Geçen yıl temelini atmıştık. Bir yıllık süre içinde tamamlamaya söz verdik ve sözümüzü yerine getiriyoruz. Bölgenin en kapsamlı Otizm Yaşam Merkezi’ni hayata geçiriyor olmaktan büyük bir mutluluk duyuyoruz. Yerel yöneticiliğin en önemli yanlarından biri halkla birebir teması olan işleri hayata geçiriyor olmaktır. Benim işim vatandaşlarımızla empati kurmaktır. Kimi zaman ders çalışmak isteyen ve bunu gerçekleştirecek bir yer bulamayan öğrenciyle, kimi zaman çocuğunu bütçesine uygun bir kreşe yerleştirme sıkıntısı yaşayan anne ve babayla kimi zaman da sosyalleşmek ve huzurla vakit geçirmek adına bir yer arayan kadınla, kimi zaman da çocuğunu dershaneye göndermek zorunda olup bütçesi izin vermeyen babayla bir olmaktır.” dedi. 
“SOSYAL BELEDİYECİLİK NEYİ GEREKTİRİYORSA ONU YAPIYORUZ”
Efeler ilçesinde otizmli birey sayısındaki artıştan dolayı bu alanda yaşam merkezinin açıldığını vurgulayan Atay, “Sosyal belediyecilik neyi gerektiriyorsa onu yapıyoruz. Bizim yerel yönetim anlayışımızda halkın istek, ihtiyaç ve önerileri ön plandadır. Bu merkezimizi açarken de konunun ilgilileriyle görüştük. Otizmli bireyler hakkında çalışmalar yürüten bilim insanlarıyla, sivil toplum kuruluşlarıyla ve ailelerimizle görüşmeler gerçekleştirdik. Hayalimizi birlikte kurguladık ve bu güzel yaşam merkezimizi ortaya çıkardık. Daha güzel bir dünya için farkındayız, farklılıklarımızla bir aradayız.” diye konuştu.
CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık ise, “1985 yılında 2 bin 500 çocuktan biri otizm tanısı alırken bugün 44 çocuktan birinin otizm tanısı aldığını biliyoruz. Her 44 çocuktan biri otizm tanısı alıyorsa yani her 15 dakikada bir çocuk otizmli doğuyor ise nerede bu çocuklarımız? Çünkü bu çocuklarımız evlerinde. Maalesef ki evlerinde hapis hayatı yaşıyor.” dedi.
Konuşmalarının ardından otizmli bireylerle birlikte katılımcılar, açılış kurdelesini kesti.

İzlenme: 328

VİDEOYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Benzer Videolar