AYDIN SARI

AYDIN SARI

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Eğitimde fırsat eşitliği ve Efeler Belediyesi

A+A-

Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 8. Maddesinde Eğitimde Fırsat Eşitliği şu şekilde yerini almıştır. Anayasa’nın 8. Maddesi der ki, “Eğitimde kadın, erkek herkese fırsat ve imkân eşitliği sağlanır.”
Son yılarda eğitime verdiğimiz önem ortada. Bu konuda fazla bir söze gerek yok gibi. Hani nerede ise parası olan iyi okullarda okuyacak, olmayan okumasın gibilerde bir anlayış. Yok illa okutacaksan da imam hatibe göndereceksin.
Yoksul öğrencilerin iyi bir eğitim alabilmesinin sağlanması, onlara katkı verilmesi adına yerel yönetimlere görevler düşüyor. Özellikle de sosyal demokrat belediye başkanlarının işbaşında olduğu belediyeler önemli görevler üstlenmek zorunda.
Sosyal Belediyecilik anlayışını göreve geldiği günden buyana ön plana çıkarmaya çalışan ve bu yönde adımlar atmaya devam eden Efeler Belediye Başkanı Fatih Atay önemli bir adımı da geçtiğimiz hafta içerisinde attı ve (Efeler Belediyesi Sosyal Etkinlik Merkezi) EFESEM’in açılışını gerçekleştirdi.
Açılışta yaptığı konuşmada Fatih Atay; “Bizler ve aileler çocuklarımızın başarısı içen çabalarımızı sürdüreceğiz. Ancak, ben de çocuklarımızdan başarılı sonuçlar almasını istiyorum” diyerek şunları söyledi.
“Bizi yalnız bırakmayan sivil toplum temsilcilerine ve sizlere teşekkür ediyorum. Bir ülkenin geleceği eğitime verdiği önemle ölçülür. Bu bilinçle bizde eğitimde fırsat eşitliğini sağlamak için siz gençlere eğitim katkısını sağlamak için hiçbir fedakârlıktan kaçınmayarak bu merkezi açtık” dedi.   Atay, öğrencilere yönelik şunları söyledi:   
“Sizin için bizler bu kadar fedakârlık yaparken, aileleriniz sizler için bu kadar fedakârlık yaparken sizler ileride bu kurumun duvarına kazandığınız okulların adını yazdıracaksınız. Ben sizden bu sözü istiyorum.”
Atay eğitim alanında yapacaklarının sadece bunla sınırlı olmadığının da altını çizerek 23 Ekim tarihinde 15 bin ilkokul öğrencisine bir şifre vereceklerini ve çocukların online eğitim almalarını sağlayacaklarının da altını çizdi.
Çocuklarımızın daha iyi bir eğitim almalarını sağlamak adına Efeler Belediyesi ve Başkan Fatih Atay tarafından başlatılan fırsat eşitliğine yönelik çalışmaların artarak devam edeceğine inanıyor ve sosyal belediyeciliğin gereği olarak daha da güzel işlere imza atılacağına inanıyorum.
EFESEM’in Aydınlı öğrencilerin hizmetine sunan Başkan Atay ve ekibini yürekten kutluyor, sosyal belediyecilik ve fırsat eşitliği adına yeni hizmetlerini sabırsızlıkla bekliyorum.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar