BÜLENT AYTÜRK

BÜLENT AYTÜRK

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Eğitimde Kısır Döngü

A+A-

Bazı sorunlar vardır ki yereldir. Ya bir şehri ya da bir mahalleyi ilgilendirir. Bazı sorunlar vardır ki, bazı kesimleri ilgilendirir; kadına şiddet, sağlıkçılara, eğitimcilere, hayvanlara şiddet gibi vs. vs. ama eğitim toplumu ve hatta insanlığı ilgilendirir. Yerel sorunların ve ya belli kesimlerin sorunları çözümü de eğitimle doğrudan ilgilidir.
Türkiye’nin hedeflerine ulaşabilmesi, gelişmesi, varlığı ve bekası eğitime bağlıdır. Maalesef bu konuda iyi bir seviyede olmadığımız gibi günden güne daha kötüye gidiyoruz. Eğitimin temel sorunları yerine sınav sistemleri ile uğraşmak, kursları engellemek eğitimin kalitesini daha da düşürmektedir.

Kırk sorunun sekizini yaparak matematik bölümünü kazanan ya da fizik, kimya, biyoloji gibi bölümleri kazananlar nasıl başarılı olabilir ki? Kazanması kolay! Okuması zor!
Bir ülkede temel bilimler(matematik, fizik, kimya, biyoloji, tarih, coğrafya, felsefe) gelişmezse o ülkede ne bilim olur, ne gelişme ve kalkınma olur! Sonra bir genç iyi bir puan ile popüler yani iş imkanları olan bir bölümü kazanıyor ama bir bakıyorsunuz okulu bitirdiğinde o bölümlerin popülerliği ve iş imkanları bitmiş. 
Bir ülkenin en önemli kaynağı insandır. İnsanı yetiştirme ve ülkenin ihtiyaçları doğrultusunda hazırlamak eğitimle olur ve bunu devlet yapar. Okullarımızda ister mesleki ister akademik eğitim olsun iyi yetiştirilmesi gerekir. Okullarını bitiren gençlerin hala anne ya da baba eline bakması güçlerine gider ve maalesef birçok genç ya bunalıma giriyor, ya da bunun sonucunda intihar ediyor.
Okullardan yetişen öğrencilerin fikri hür, vicdanı hür ve irfanı hür olması gerekir. Bilimsel ve çağdaş olmayan, dünya standartlarına uymayan eğitim verilen tarikat okullarına izin verilmemelidir. Cumhurbaşkanımız ne diyor? Aklınızı kiraya vermeyin.
Dershanelerin ve özel kursların kapatılması taşrada yani ilçe ve köylerde oturan çocukların kendini yetiştirmesini engelleyecektir. Kimse kimseye zorla eğitim vermiyor, ihtiyacı olan geliyor. Özel okula herkesin gitmesi mümkün değil. Hiç olmazsa bu kurslar sayesinde üniversite sınavlarında iyi bölümlere girebiliyorlardı. Herkes özel ders mi alacak? Mümkün mü?
Açtığınız kurumları denetleyin. Gençlerin kendilerini geliştirmesini engellemeyin.
Gençlerimizi ve geleceğimizi yazık etmeyin…


 

Önceki ve Sonraki Yazılar