AYŞE AKTAŞ

AYŞE AKTAŞ

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Eğitimde neler olacak?

A+A-

Koronavirüs eğitim hayatını alt üst etti. Birçok şeyin düzenini bozdu başta hayat şartlarımızı. Bunun yanında üniversite öğrencilerinin ise kafasında bir çok soru var. Üniversiteyi kazananlar, okullarının son senesinde olan öğrenciler nasıl bir eğitim dönemine devam edecekler belli değil. Bu kapsamda üniversiteler de bahar döneminin tamamen uzaktan eğitimle tamamlamasına karar verdi.
Kararlar verildi ancak öğlencilerin kafası yine allak bullak. Yazın telafisi nasıl olacak yada şimdi ne olacak? Üst üste alınan karalar sadece bir grup için aydınlatıcı olurken diğerleri cevapsız kaldı. Anlayacağınız ortalık karışık. Üniversitelerin yaz başında akademik takvime dönüleceği konuşulurken okudukları yerlerdeki yerleşimlerini yeni öğretim yılına erteleyen öğrenciler, şimdi belki kira dairelerini iptal etmek yada evlerindeki eşyaları taşımak için okul yerlerine gitmeye başladılar bile.
Sadece eğitimlerinin nasıl olacağını bilmeyen ve kafalarda birçok sorusu olan sadece üniversiteli öğrenciler değil tabi ki. Mart ayından itibaren uzaktan eğitim alan ilkokul, ortaokul ve lise düzeyindeki öğrencilerinde belli belirsiz bir eğitim yılları var. Uzaktan eğitim için ise şikayetler büyük. Şikâyetlere  göre velilerden gelen duyumlarımızı söylüyorum ödev problemleri ortaya çıkmış. Bazı öğretmenlerin zorlayıcı ödevleri ev ortamında öğrencilere eziyet olmuş. Aileler ise çocuklarıyla ile ilk kez bu kadar ödev konularına hakim olunca normal şartlarda olmadığımızı da göz önünde bulundurursak oldukça ağır günlerden geçen öğrenciler olmuş. Hayatımızda her şeyin normal yaşanmadığı bu günlerde en azından eğitim şartlarının da normale indirmemizin gerek çocuklar gerekse veliler için çok daha iyi olacağını düşünenlerdenim. 
Her şey çocuklarımız ve gençlerimizin geleceği için. En önemlisi ise sağlık. Bizlerde eğitim camiasına, öğretmenlerimize, sağlık bakanlığımızın bizlere verdiği eğitim kurallarına uyarak çocuklarımızın eğitimlerini daha iyi şartlarda alabilmeleri için yardımcı olalım. Okullara başlayacak ilkokul 1. Sınıf öğrencilerimizin hijyen kurallarına okulda dikkat etmeleri için evde velileri olarak uyaralım. En güzel eğitimin ise görsel eğitim olduğunu unutmayalım. Biz veliler maske, hijyen ve sosyal mesafe kurallarına nasıl dikkatli olursak çocuklarımızda bizlerden görüp, öğrenip uygulayacaklardır. Sağlıkla kalın.

Önceki ve Sonraki Yazılar