Atilla Dağıstanlı

Atilla Dağıstanlı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

EGO

A+A-

Kişiliği koruyan benlik duygusu,hırsın tutsağı olduğunda ,yaşama at gözlüğü ile bakan bir insan yaratıyor.

Hele,hırsın pompasyla  şişen egonun içi boşsa insanın canavara dönüşmesi sürpriz olmuyor.

Hırsla beslenen ego,yarattığı beklentilerini tek tek gerçekleştirmek için ,bendini yıkmış su gibi,ya da tepelerden yuvarlanarak büyüyen çığ gibi önünde duran her şeyi  yıkarak yoluna devam ediyor.

 

Büyük egolar,küçük egoları kendi amaçları için besleyerek  robotlaşmış  yarattıklara  dönüştürerek  yaşamı  egoların savaş alanına dönüştürüyorlar.

 

Analitik psikolojinin kurucusu  Carl Gustav  Jung,bilincin zayıf olduğu,gelişemediği ,ortamlarda,

bilinçaltının gücünün ortaya çıkacağını belirterek,’’Bilinçaltı korkularımız,bilince çıkmadıkça,karşımıza kader olarak çıkar’’ der.

Carl Gustav Jung; dünyanın sonunun,ne atom bombasından,ne salgın hastalıklardan ne de  başka  bir  felaketten değil,bilincin,bilinçaltını yönettiği gerçeğinin bilinmemesi yüzünden ,bilinçaltının yaratacağı olaylardan geleceğini  vurgular.

 

Bizi ilgilendiren bir olayın istemediğimiz gibi sonuçlanması durumunda ,nedenini araştırmak yerine yüzeysel  verilerle yetinerek ona verdiğimiz değeri geri alırız,hatta eleştiririz;çünkü istediğimiz gibi sonuçlanmadığından beklentilerimiz  gerçekleşmemiştir ve bu durum egomuzu  rahatsız eder.

 

Teknolojinin  bir çok ürününden  yararlanıyoruz;ama  kullandığımız telefonların,elektronik aletlerin,izlediğimiz filmlerin,reklamların,görüntülerinin,seslerinin içinde  beynimizi kontrol edebilecek ,yönlendirecek ,doğrudan bilinçaltımıza gidebilecek subliminal mesajlar olduğunu kaçımız biliyor ?

 

Bilinçli  düşünmeden,olanı biteni sorgulamadan,farkında olmadan araştırmadan  geleceğe yönelik planlar üretip uygulamadan ,sanki zaman durmuş gibi  günü birlik yaşamayı seçmek, bir başkasının planının bir parçası olduğumuzu gösterir.

 

Ve neden ,niçin diye sormaya  cesaret edemiyorsak,kendimize ve sorana ;ancak kader böyleymiş

,diyebiliriz.

Önceki ve Sonraki Yazılar