TÜRKER KOCAKAHYA

TÜRKER KOCAKAHYA

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Ehliyet almak iyi şoför olmaya yetmiyor   

A+A-

Trafikle hepimizin bir şekilde ilgisi var. Araç kullanarak, yolcu yada yaya olarak bir şekilde trafiğin içindeyiz. Hele ki bir kent merkezinde yaşıyorsak evimizden adımımızı attığımız anda genelde trafikle iç içeyiz. Bu da ister istemez hepimizin trafikte daha dikkatli olmasını gerektiriyor. Çünkü trafikte ehliyet almış ancak şoförlükle alakası olmayan ve kural bilmeyen çok insan var. Bunları düşünüce çok çok daha dikkatli olmamız gerektiği ortada. 

İller arası yollarda yılladır araba kullanıyorum ve bu örnekleri çok gördüm ama ben konuyu biraz daha Aydın’a getirmek istiyorum. Efeler başta olmak üzere bir çok ilçeye araçla seyahat ediyorum. İlçeler arası yollar da dahil çok kötü örneklerle karşılaşınca konuyla ilgili iki kelam etmek istedim. 

En başta kurallara uymayan sürücülere değinmek istiyorum. Bu arkadaşlar sanki yollar sadece kendine aitmiş gibi davranıp ne şerit takibini yapıyor ne de hız sınırlarına dikkat ediyor. Ama asıl konu sanırım sinyal. Binlerce lira verip aldığınız araçlarda çok güzel bir özellik olan sinyali kullanmamaktaki amaç nedir? Bunun benzin yada mazot sarfiyatı getirdiğini mi düşünüyorsunuz? Yollarda kafasına göre şerit değiştiren, kavşağa girip nereye gideceği belli olmayan sürücüler trafiği ciddi anlamda tehlikeye atıyor. Kullanın arkadaşlar şu özelliği. Bir şey kaybetmezsiniz. Aksine kazaları önleyerek hem kendi hem de başkalarının canını koruyabilirsiniz.     

Trafikte bir diğer dikkatimi çeken konu da yayalarla ilgili. İçişleri Bakanlığı’nın trafikte yaya önceliği konusunda yaptığı çalışmaları biliyorsunuz. Çok güzel ve yerinde alınan kararlarla yayaların güvenliği sağlandı. Ama özellikle Adnan Menderes Bulvarı’nda yaya önceliğine uymayan o kadar çok sürücü var ki. Yaya geçidine gelirken yavaşlayıp yol verdiğimde yan şeritten gelecek bir başka aracın durmadan insanlara çarpmasından korkuyorum. Hepimiz trafikte sabırsız olabiliyoruz ama lütfen hızın ve acelenin bize bir şey kazandırmayacağını göz ardı etmeyelim. Trafik kazalarında insan unsurunun ne kadar yüksek olduğunu biliyoruz. Bu unsuru minimum seviyeye indirmek bizim elimizde.           

 

Önceki ve Sonraki Yazılar