Ehliyet sınavı hakkında merak edilenleri yanıtladı

Ehliyet sınavı hakkında merak edilenleri yanıtladı

Aydın Özel Sürücü Kursları ve Eğitimcileri Derneği Başkanı Nurettin Gümüştaş, ehliyet alma süreci ve 2016 yılında sistemde yaşanan köklü değişiklik hakkında merak edilenleri yanıtladı.

A+A-

 

Sizi tanıyabilir miyiz?
Nurettin Gümüştaş Aydın Özel Sürücü Kursları ve Eğitimcileri Derneği Başkanıyım. Yaklaşık 15 yıldır bu görevi sürdürüyorum. Her 3 yılda bir genel kongremiz oluyor. 4’üncü dönemi de bitirmiş olduk. 5'inci döneme giriyoruz. 32 yıldır bu sektördeyim

Aydın’da kaç sürücü kursu var?
Aydında bizim 58 sürücü kursumuz var il olarak. Ehliyet almak isteyen öğrenciler ilçe ve merkezlerde bulunan bu kurslara müracaat edebilir. 

2016 yılında yapılan sistemde neler değişti?
Bizim sistemimiz 01.01. 2016 yılında köklü değişikliğe gitti. Burada neler oldu; öncelikle her ehliyet alan vatandaş 2 yıl boyunca stajyer ehliyetli olacak kuralı geldi. Bu tabi ki o dönemlerde kamuoyunda çok sansasyon yarattı. Aday sınavı kazandığında kendi başına araç kullanamayacak, yanında mutlaka biri olacak veya sadece tek başına kullanacak yanında başka birisi olmayacak söylentisi oldu. Bir başka söylenti örneğin Aydın’ın Efeler ilçesinde almışsa ehliyetini 2 yıl boyunca Efeler ilçesinin sınırları içerisinde araç sürecek diye kamuoyunda birçok şeyler yaratıldı. Halbuki böyle değildi.
Ne gibi kurallar getirildi?
Biraz cezalar yönünden kıstas getirilmişti. Neydi bu cezalar diye sorarsanız? Alkollü araç kullandığında yakalandığında stajyer sürücünün direkt ehliyeti iptal ediliyor. Diğer sürücülerde 6 ay iptal ediliyordu ama sonra sürücü ehliyetini geri alabiliyordu. Ama stajyer yakalandığında ehliyet iptal oluyor. Aday kursa tekrar kayıt olup sınava girmek zorunda. Alkolün derecesine göre değişiyor tabi. Diğer madde 2 yıl içerisinde 3 kere kırmızı ışık ihlali yaptığı saptanmışsa iptal ediliyor, üçüncü maddemiz yine 2 yıl içinde 3 kere hız limitlerini aşmışsa yani radara yakalanmış ve tespit edilmişse ehliyet kesinlikle iptal ediliyor. Bir de 2 yıl içerisinde sürücülere ceza aldığı zaman para cezasının yanında puan cezası vardır. Bu ceza puanında 2 yıl içerisinde 75 puanı bulursa yine iptal oluyor. Bu 4 madde dışında kalan bütün haklar dışında diğer bütün sürücülerle aynı haklara sahiptirler. Yani vatandaş ehliyetini aldığında ister buradan çıkar Tekirdağ’a isterse de Kars’a gidebilir. Stajyer sürücü için herhangi bir kısıtlama yok.

Aday sınavı kazandıktan ne kadar süre sonra ehliyete dönüştürmek zorunda?
En çok sıkıntısını yaşadığımız durum bu. Aday sınavı kazandığı tarihten itibaren 2 yıl içerisinde ehliyete dönüştürmek zorunda. O da baya önemli. Çünkü eskiden böyle bir yönetmelik maddesi yoktu. Vatandaş 1989 yılında kazanmış, 2005 yılında gelip ehliyete dönüştürebiliyordu. Onların aklında bu şekilde kaldığından diğer arkadaşları da yanlış yönlendirebiliyorlar. 2 yıl içinde mutlaka ehliyete dönüştürülmesi gerekir. Dönüştürülmediği taktirde iptal olur. 
Ehliyet sınıflarında ne gibi değişiklikler oldu?
Eskiden vatandaşın yaşı dolduğunda örneğin E, C,D sınıfı ağır vasıta araçlar için 22 yaş sınırı vardı. 22 yaşını doldurmuşsa direkt C sınıfı kamyona, D sınıfı tır ehliyeti, E sınıfı otobüs ehliyetine kaydolabiliyordu. O tamamen kalktı. Vatandaş ağır vasıta ehliyeti almadan önce temel sınıf B sınıfı almak zorunda. Ondan sonra diğer sınıflara geçme şartı getirildi. Diğer yönden eskiden teorik derslerimizin sayısı fazlaydı. 63 saatti ve 17 iş günü sürüyordu. Ayrı ayrı derslere ve sınavlara giriyordu öğrenciler. Şimdi tamamen sadeleştirildi. Sürücü olmak isteyen kişinin bilmesi gerekenler örneğin motor için örnek vereyim zaten bu isim de kalktı. Dersimiz araç bakım diye geçiyor. Şoför olacak kişi kendi aracını tanıyor mu tanımıyor mu? Bu kabataslak bilgilere sahip olması gerekiyor. Aküyü, yağı ve suyu kontrol edebilmesi yeterliliğinin saptanması bakımından direksiyon sınavlarında da böyle bir madde getirildi. Sınavın süresi 35 dakika. Bu 35 dakikanın 5 dakikası sözlü sınav oluyor. Bu sözlü sınav dediğimiz adayla komisyon arasında bir diyalog kurma, ikincisi aday 14 ders bu aracı kullanmış trafikte acaba aracı ne kadar tanıyor sorusuna cevap olacak. Sürücü adayları için çok güzel bir sistem oldu bu. 
Serbest güzergah ne zaman gelecek?
Şimdi bir çalışma başlatıldı Muğla-Aydın güzergahı kalkacak serbest güzergah gelecek. Komisyon üyesi diyecek ki bizi buraya götür. Süre de en az 45 dakika, en fazla 1 saat olacak. O süre içerisinde aday komisyon üyesi nereye isterse oraya götürecek. 
Direksiyon sınavlarında nasıl bir sistem uygulanıyor?
Direksiyon eğitim sınavları eskiden yapılıyormuş gibi yapılan, aday 400 metre sürünce hemen bitirilen ve geçme oranların yüzde 90 olduğu dönem bitti. Merkezi sınav sistemi dediğimiz bir sistem çıktı. Tüm komisyon üyelerinde laptop var. Sınava onunla giriyorlar. Ek dört maddesi var ve içinde 3 bölüm var. 1 kahverengi bölüm sözlü sınav, ikincisi kırmızı bölüm ve son olarak sarı bölüm. En önemli olay bu kırmızı bölüm. Başarı oranında 100 üzerinden yüz almak zorundasınız. Bir kırmızı hata yaptığınızda, örneğin park yerine girerken dubaya toslasa veya daha başlangıçta emniyet kemerini bağlamadan çıksa direkt kalır. Emniyet kemeri ve sinyal olayı çok önemli. 
Aydın’da başarı oranı ortalaması nasıl?
Biz son teknolojiye dayalı eğitim veriyoruz. Aydın bölgesinde başarı oranı yüzde 85’in üzerinde. Bu büyük bir başarıdır. Direksiyon sınavlarında da diğer illere göre sıraladığımızda Aydın’ın başarı oranı gerçekten yüksek. Öğrenci 14 saat eğitimini almadan kesinlikle sınava giremiyor. Öğretmenine, sınavlarını geçebilecek mi diye soruyoruz. İyi ise onay veriyoruz. 
Eğitim sırasında ne gibi sorunlarla karşılaşıyorsunuz?
Diğer sürücüler bazen hiç dikkat etmiyor. Sürücü levhamız var araçta ama buna rağmen diğer sürücülerimizin birçoğu kaba, adayların üzerine üzerine gidiyorlar. Hatta özellikle kasti olarak üzerine giderek sıkıştırmaya, şaşırtmaya çalışanlar oluyor. Tabi ki bunları zamanla aşacağız bunu da nasıl aşacağız eğitimli sürücülerin sayısını artırarak aşacağız. 
Güncel kurs fiyatları ne kadar?
Bizde indirimli fiyat yok, taban fiyat var. Bizim her yıl Aralık ayında Vali Yardımcımız, İl Milli Eğitim Müdürümüzden oluşan 7 kişilik bir komisyonumuz var. Aydın ilinin geçim sayısı endeksleniyor. Fiyat belirleniyor. 2021 yılı için fiyat bin 925 lira olarak belirlendi. Ama KDV fiyatı o zaman yüzde 1’di. Şimdi Temmuz’dan itibaren yüzde 8’e tekrar çıktığı için fiyat 2 bin 55 lira. Ancak birçok yerde en büyük eksikliğimiz de bu bizim, indirimli fiyat uygulanıyor. Ortalama fiyat bin 500 lira olarak kurs veriyorlar. Bazı ilçeler olması gereken fiyatları uyguluyor. Nazilli ve Söke yapıyor mesela. Ama burada indirimli fiyat uygulanıyor ne yazık ki. Maalesef önüne geçilemiyor. Ehliyet fiyatları ise normal sınıf bin 90 lira,  A sınıfı 543, ağır vasıtaların ise bin 900 lira. 


 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.