LÜTFİ ÖZKAL

LÜTFİ ÖZKAL

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

ELEKTRİĞİNİZİ İNDİRİMLİ ALIN

A+A-

    Son gelen elektrik zammı artık elektrik enerjisini neredeyse “lüks tüketim malları” sınıfına sokmuş durumda. Günümüzde evimizden iş yerlerimize kadar hayatımızın her aşamasında yer alan ve kesintiye uğradığı zaman hayatı durma noktasına getiren bir enerji haline gelen elektrik enerjisine üst üste uygulanan zamlar hepimizin belini bükmüş durumda. Özellikle işi icabı elektrik enerjisinde tasarrufa gidemeyen esnaf ve sanayici için büyük bir maliyet artışını da beraberinde getiren bu zamlardan sonra fiyat artışı da kaçınılmaz bir son olacaktır. Fakat bu zamlarla birlikte uzun zamandır inzivaya çekilmiş bir sektörün de yeniden hareketleneceğini düşünmekteyim.
    Serbest tüketici piyasası!
    Birçoğumuzun bildiği ya da duyduğu bazılarımızın da hiç bilgi sahibi olmadığı bir piyasa bu. Elektriğinizi dilediğiniz tedarikçiden alma olanağı sunan bu piyasa elektriğe peş peşe gelen zamlarla birlikte kanaatimce yeniden ön plana çıkacaktır. Elektrik zamları ile ne alakası var demeyin, bire bir alakalı bir piyasadır bu piyasa. Hatta şöyle ki, zam oranı arttıkça indirim oranının da artması beklenir bu piyasada. 
    Kısaca şöyle izah edebilirim, elektriği üreten ya da satış lisansı sahibi firmalar elektriği ucuza mal ettiklerinde bunu EPDK’nın belirlediği fiyattan daha ucuza satabilirler. EPDK fiyatı ne kadar yüksekte belirlerse, yani maliyet ve satış fiyatı arasındaki fark ne kadar açılırsa firmalar da EPDK’nın satış fiyatı üzerinden o kadar fazla indirim yapabilirler. Sonuçta adı üstünde serbest piyasa.
    Peki, herkes elektriğini dilediği yerden alabilir mi? Evet, tüketicilerin çok büyük bir bölümü serbest piyasadan elektrik enerjisi alabilirler. EPDK’nın 2019 için belirlediği serbest tüketici olma limiti yıllık 1.600 kWh. Yanlış hesaplamadıysam aylık ortalama 80 – 85 TL civarında bir tüketimi bulunan herkes, dilediği lisanslı satıcıdan enerjisini alabilir. Konuyla ilgili aklınıza birçok soru gelebilir. Bütün hepsini buradan yanıtlamam zor. Fakat internetten “serbest tüketici firmaları” ve buna benzer ifadelerle arama yaparsanız detaylı bilgiye erişebilirsiniz. Son zamlardan sonra benim ön görüm, elektriğini dağıtım firmasından değil de serbest piyasadan tedarik etmek isteyecek mesken ve ticarethane tüketicilerinin yüzde 15, sanayi tüketicilerinin yüzde 10 dolaylarında bir indirim alabileceği yönünde. Tabii bu sadece bir öngörüdür, gerçeği piyasa belirler. Bu piyasa ile ilgili birkaç kısa bilgi paylaşmak gerekirse,
•    Serbest tüketici limitini aşan her tüketici elektriğini dilediği firmadan alır.
•    Elektrik faturasını elektrik aldığı firmaya öder. Başka bir yere ödeme yapmaz. Bu faturanın içerisinde dağıtım bedeli, sayaç okuma bedeli vb. dağıtıcı firmaya iletilecek bedeller de bulunur ve bu bedelleri tedarikçi firmanız sizin yerinize dağıtıcı firmaya öder.
•    Elektriği başka bir firmadan aldığınızda dağıtım firması ile olan sözleşmeniz sona erer ve abonelik işlemleri sırasında buraya yatırmış olduğunuz güvence bedelini (depozito) geri alabilirsiniz.
•    Elektriği tedarik ettiğiniz firma ile sözleşmeniz sona erdiğinde dağıtım firmasıyla yeni bir sözleşme yapmak zorundasınız ve yeniden depozito ödemek zorundasınız.
•    Sözleşmenizde belirlenen sürelere ve fesih maddelerine uygun hareket etmek şartı ile daha iyi bir teklifle karşılaştığınızda firma değişikliği yapabilirsiniz.
•    Dağıtım firmalarının neredeyse tamamı aynı zamanda serbest tüketiciler için indirimli elektrik sattığından bahisle dağıtım firmanızdan da indirim teklifi alabilirsiniz.
Umarım bu zamlardan sonra serbest piyasada beklenen indirimler bir nebze de olsa faturalarımızı rahatlatır. Yoksa bu kış biraz zorlu geçecek gibi.
Sağlıkla kalın, hoşça kalın…

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.