Ellerim kirlenmese eve ekmek götüremem

Ellerim kirlenmese eve ekmek götüremem

Her geçen gün sayıları azalan oto tamir ustalarının Aydın’daki ilk adreslerinden Efeler 2. Sanayi Sitesi’nde Köroğlu Oto Bakim Servisi’nin misafiri olduk.

A+A-

ALPER ŞENDERE- Genç yaşta olmalarına rağmen mesleği büyük bir sevgi ve heyecan ile yapan Murat ve İsmail Köroğlu kardeşler ile konuştuk. Sanayide çalışan tüm emekçilerin sıcak soğuk, temiz kirli, yaz kış demeden çalıştıklarını ifade eden Köroğlu kardeşler ekmek kavgalarını, “Ellerim kirlenmese eve ekmek götüremem” diyerek özetledi. 

Efeler 2. Sanayi’de onlarca dükkandan birisi olan Köroğlu Oto Bakim Servisi’ndeyiz. Küçük yaşlardan beri oto tamirciliği yapan Murat ve İsmail Köroğlu kardeşler, yıllarca başka ustaların yanında sabırla çalışmışlar. Şimdi kendi dükkanlarını işleten Köroğlu kardeşler, kışın bu soğuk günlerinde yine sabırla çalışmaya devam ediyorlar. Onları yakından tanımak istedik ve misafirleri olduk. Murat Köroğlu ile başladık önce konuşmaya ve ardından kardeşi İsmail ile. İkisi de büyük bir merak ve sevgiyle mesleklerini sürdürüyor. Üstelik onlar, sanayide artık yetişmeyen tamir ustalarının son temsilcilerinden.

Murat, seni biraz tanıyabilir miyiz? Bu işe nasıl başladın?
Ben Murat Köroğlu. 30 yaşındayım. Aydın Efeler’de büyüdüm. Tamirciliğe kendi isteğimle başladım. 13 yaşından beri bu işin içindeyim. İlk sanayiye girdiğimde bu işi ileride de yapmayı istiyorum düşüncesindeydim. Çırak olarak ustalarımın yanında çalıştım. Çok şey öğrendim onlardan. Onların verdiği disiplinle bugünlere geldim. Daha sonra araya askerlik girdi. Askerden sonra tekrar mesleğime devam ettim.

Bugünlere gelmende senin yaşadığın ne gibi zorluklar oldu?
Bu işin çok zorluğu var ama alıştık artık biz. O zorluklar olmasa bugünlere gelemezdik. Belki ileride daha çok yaşayacağımız zor günler var ancak bu zor günleri atlatarak bir şekilde ekmek paramızı kazanıyoruz. Yaklaşık 2 yıl önce kendi yerimizi açtık. Çok şükür müşterilerimiz de artmaya başladı. Ustalarımızdan öğrendiklerimiz sayesinde işimizi layığıyla sürdürüyoruz.

Kardeşin İsmail de seninle aynı meslekte. Onu nasıl bu işe yönlendirdin? 
İsmail de benim gibi küçük yaşlarda sanayiye girdi. İlk başta birlikte aynı yerde çalışıyorduk. Daha sonra o ayrı yerlerde çalıştı. Şimdi tekrar yolumuz kendi iş yerimizde kesişti. Kardeşimle birlikte çalışıyoruz. Bu iş ortak ile yapılacaksa tabi ki en iyi ortak kardeşiniz oluyor. Bütün gün birlikteyiz neredeyse. Birbirimize soğuk, sıcak demeden yardımcı olup paramızı kazanıyoruz.

Seni biraz tanıyalım İsmail?
Ben İsmail Köroğlu. 26 yaşındayım. Ben de abim sayesine sanayiye adım attım. Okul başarım aslında çok iyiydi. Bir taraftan teknik liseye devam edip bir taraftan sanayide çalışmaya başladım. Üniversiteye devam edebilirdim ancak liseden mezun olunca tercihimi çalışmaktan yana kullandım.

Sen bu işe neden devam etmek istedin?
Ben işimi gerçekten severek yapıyorum. Zaten baktığınızda bu işi sevmeden uzun süre yapan kimseyi bulamazsınız. Tabi ki sadece sevmek yetmiyor. Aynı zamanda merak da olması lazım. Yıllarca ustalarımız neleri, nasıl yapıyor diye merakla izledik. Şimdi müşterilerimizin otomobilleri buraya geldiğinde ne sorunu var, nasıl çözülebilir kolayca anlıyoruz. Onlara çözüm üretiyoruz.

Hangi araçlar geliyor dükkanınıza?
Biz daha çok Avrupa otomobillerine bakıyoruz. Genellikle müşterilerimiz bakım için geliyor. Gelen otomobillerin hem rutin bakımlarını yapıyoruz hem de arızası var ise tamirlerini yapıyoruz.  Her geçen gün müşterilerimiz de artıyor. Çünkü bu işte güven çok önemli.

Neden güven önemli?
Çünkü gelen otomobilleri sadece sahipleri kullanmıyor. Araç sahipleri ile birlikte aileleri de o arabalarla yol alıyor. Bizim yaptığımız bakımlar aslında insanların hayatlarını kurtarıyor çünkü bakım sırasında gözden kaçan bir eksik onların, Allah göstermesin, kaza yapmasına neden olabilir. Bu nedenle biz de bu işi büyük bir dikkatle yapıyoruz. Gerek ağır bakımlar olsun gerek önemsiz gibi görünen bakımlar olsun hepsinde aracın tümünü gözden geçirip müşterilerimize eksikliklerini anlatıp uyarılarda bulunuyoruz. Çünkü onlar araçlarının sahipleri olsa da mekanik akşamların hepsine hakim olamazlar. Ancak biz sadece sorunlarını çözüp göndermiyoruz, otomobilin hayati önem taşıyan bütün parçalarını da gözden geçirip müşterilerimize bilgi veriyoruz.

Araç sahipleri en çok neye dikkat etmeli?
Otomobil sahipleri veya kullanıcıları en çok triger kayışının bakımını ihmal etmemeli. Suyuna, yağına mutlaka bakmalı. Bunun dışında araçlarında yaşanan herhangi bir arıza belirtisi olduğunda mutlaka bize veya başka ustalara gelmeli. Aydın’da tamir ustası oldukça fazla. Onlardan sürekli gittikleri yer varsa onlara gidebilirler. Bunun haricinde bize de gelebilirler. Memnuniyetle yardımcı oluruz. 

İkinci el araba almak isteyenler de size gelip araçları gösteriyorlar. Araba alacaklar nelere dikkat etmeli?
İkinci el araba alacaklar öncelikle ekspertize aracı göstermeli. Ancak son dönemlerde araçlarda yağ sızıntısı varsa bunlar bazı katkı maddeleri sayesinde önlenebiliyor. Bu durumda ekspertiz bunu fark edemiyor. Araba yeni sahibine geçiyor ve iki ay sonra yağ akıtmaya başlıyor ancak iş işten geçmiş oluyor. Bize geldiğinde biz detaylı inceleme yapıp bunların çoğunu fark edebiliyoruz. Arabanın çalışmasından, kalkışından, sesinden anlayıp motor yağını kontrol ettiğimizde görebiliyoruz bunu. Ayrıca müşterilerimiz piyasası 80 bin lira olan bir arabayı 50-60 bin liraya bulduysa mutlaka o arabada bir kaza, zor çözülen bir arıza vs. vardır. Bunlara mutlaka dikkat edilmesi lazım.

Tamirciliğe başlamak isteyenler için tavsiyen nedir?
Bu iş çok dikkat gerektiren bir iş. Zaten az önce de belirttim hayati önem taşıyabilir yapılan bir hata. Bu nedenle yeni başlayacaklar öncelikle eski model araçlardan başlayarak günümüz arabalarına gelsinler. Çünkü eski otomobillerle öğrenmek biraz daha kolay. Hiçbir ustanın kolay yetişmediğini düşünürsek biraz da sabır isteyen bir süreç. Sadece sök-tak değil bizim işimiz. Hem teorik hem de pratik gerektiren bir iş. Ancak her halükarda bu işi severek yapması lazım.

Çıraklar geliyor mu sanayiye?
Yeni çıraklar artık gelmiyor. Bunun başlıca sebebi olarak yeni başladıklarında verilen ücretleri az bulmaları. Buraya gelen gençler çarşıda geçici işlerde çalıştıklarında daha çok kazanıyor. Ancak orada meslek öğrenmiyorlar sadece gün geçiriyorlar. Bu onlar için kalıcı olmuyor. Ancak kendisi bir dükkan açıp işletecek ki para kazansın. Ancak o da Aydın şartlarında zor. O yüzden bizim mesleği öğrenmek istiyorsa maaşının azına çoğuna, sıcağına soğuğuna bakmaksızın çalışması lazım. Zaten bizden sonra alttan gelen bir nesil yok. Biz bu mesleğin son temsilcileriyiz diyebilirim. Kendi çocuğum olduğunda bile ben çocuğumu tamirci yapmak isterim. Çünkü bu meslek dünyanın her yerinde yapılabilecek bir meslek.

Peki az da olsa gelen çıraklar, stajyerler ne durumda? Örneğin meslek liselerinden staj için gelen öğrenciler neler yapıyor?
Az da olsa gelen öğrenciler oluyor. Fakat staj için gelen öğrenciler genelde stajını bitirmek için geliyor. Stajı bittikten sonra da sanayiye bir daha uğramıyor. Çıraklar da genelde sanayinin disiplinine ayak uyduramıyor. Biz küçükken ustamızdan azar yediğimizde eve gidip şikayet edemezdik. Ettiğimizde bir azar da babamızdan yerdik. Yeni nesiller bu ağır işlere ayak uyduramıyor.

Bu iş senin için ne ifade ediyor?
Bu iş benim hayatım. Çünkü ben sanayide başladım ekmek paramı kazanmaya. Allah ömür verdikçe bu işi yapmaya devam edeceğim. Sıcak soğuk demeden, yaz kış demeden, kirli temiz demeden bu işi sabırla yapıyorum. Evet, bu işi yaptığımız sürece ellerimiz yağ içinde kalıyor, kirleniyor. Ancak benim ellerim kirlenmese eve ekmek götüremem.  

Son olarak söylemek istediğin bir şey var mı?
Bize gelen olsun başka yere giden müşteriler olsun mutlaka yaptırdıkları işlerin faturalarını alsınlar. Ayrıca otomobil sahipleri mutlaka bilinçli olması lazım. Örneğin servise gittiğinde triger kayışı, su pompası, v kayışı, bujileri değişti denildiği zaman bunların ne olduğunu bilmesi lazım. Bunun gibi araçlarından çıkan parçaları da kontrol etmeleri lazım. Arabasını tanıyan müşterilerimiz her zaman daha çok arabalarına bakarlar, sorunlarla daha az karşılaşırlar. Aracın parçalarını tanıyan müşteriler neyin ne zaman yenilenmesini gerektiğini bilirler. Günlük, haftalık ve uzun dönemli bakımları, motor yağı, motor suyu ve lastik havalarını kullanıcılar mutlaka kontrol etmeleri gerekiyor. Bu anlamda biz Aydınlı araç sahiplerini dükkanımıza bekliyoruz. Gelsinler, otomobillerini gözden geçirelim. Ne gibi eksiklikleri varsa yardımcı olalım.

ellerim-kirlenmese-eve-ekmek-goturemem-144564-0f735372ac5d56c2c697292948f4235b.jpgellerim-kirlenmese-eve-ekmek-goturemem-144564-58b3091ac1af8afe73be34c2c168fc17.jpgellerim-kirlenmese-eve-ekmek-goturemem-144564-157f9a3a4059dcca6434b0853ce66e81.jpgellerim-kirlenmese-eve-ekmek-goturemem-144564-a2079e33887eec9c55e52486c1339cb9.jpgellerim-kirlenmese-eve-ekmek-goturemem-144564-e2ed6a3856afc0f57ae1105510da9eb7.jpg
 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.