AYDIN SARI

AYDIN SARI

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

EMEK VE DAYANIŞMA GÜNÜ VE İŞSİZLİK

A+A-

Bugün tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de işçiler kendilerine özel bayramlarını 1 Mayıs İşçi Bayramı, diğer bir adıyla da Emek ve Dayanışma gününü kutluyorlar. Kovit-19 gölgesinde ve sokağa çıkma kısıtlamaları altında bir bayram.
Sokağa çıkma kısıtlamalarında 1 Mayıs’ı kutlamak yasak, ama sokağa çıkma kısıtlamalarında fabrikalarda, işyerlerinde çalışmak serbest. Bu da kapitalizmin bir sonucu. Kapitalistlerin çarkları dönsün gerisi önemli değil, mantığının bir sonucu.
Dedik ya bugün 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü. Bu günde işi olanlar daha iyi bir çalışma koşulu ve daha iyi bir ücret için eğer çıkabilselerdi alanlarda seslerini duyurmaya çalışacaklardı.
Bir de madalyonun diğer yüzü var ve işten çıkarılanlar.
Kovit-19 bahane edilerek işten çıkarılanlar. Ekonomi iyi değil, küçülüyoruz diye işten çıkarılanlar. Kısacası işsizler ordusuna yeni katılanlar var. Bu konuda Doğruluk Payı’nın yaptığı araştırma verileri de işsizliğin giderek daha büyük bir sorun haline almaya başladığını gösteriyor.
O verilere baktığımızda karşılaştıklarımızı ise şöyle sıralayabiliriz; elbette Türkiye için.
Aylara Göre İşsizlik Oranı
2020 yılının ocak ayında işsizlik oranı %13,8'e yükselmiştir ve son 10 yıldır görülen en yüksek seviyelerde seyretmeye devam etmektedir.
Aylara Göre Genç İşsizlik Oranı
2019 Ocak ayında %26,7 olan 15-24 yaş arasını kapsayan genç işsizlik oranı, 2020 yılının Ocak ayında %24,5 olmuştur.
Erkek İşsizlik Oranı
2019 yılı genelinde, Türkiye'de erkek işsizlik oranı %12,4'e yükselmiştir. Bu oran, 2009 yılında ulaşılan %13,9'luk erkek işsizlik oranından sonra son 10 yılda görülen en yüksek seviyedir.
Kadın İşsizlik Oranı
Kadın işsizlik oranı 2019 yılında %16,5'a yükselmiştir. Kadınlar özelindeki bu işsizlik oranı son 20 yılın en yüksek işsizlik oranıdır.
Yükseköğretim Mezunlarının İşsizlik Oranı
2020 yılının Ocak ayında yükseköğretim mezunlarının işsizlik oranı %12,6 olmuştur. Bu oran 2017 ve 2019 yılları hariç, son 16 yılın en yüksek Ocak ayı ortalamasıdır.
Araştırma verileri Ocak 2020 verileri. O günden bu güne Türkiye’de ve dünyada çok şeyler değişti. Özellikle korona virüs salgını nedeni ile bir çok işyeri kapandı, bir çok işyerinde ekonomik nedenlerle küçülmeye gidiliyor. Bir çok işyerinde de kısa çalışma ödeneği ödeniyor.
Bu 1 Mayıs işçiler için geleceği karanlık bir gün gibi görünüyor. Korona günleri sonrası için bugünden ön görmek pek olası olmasa da, görünen bir gerçek var ki, önümüzdeki süreçte işsizlik bugünkü boyutun da üzerinde bir boyuta gelecek gibi.
1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nüz kutlu olsun.  

Önceki ve Sonraki Yazılar