Emekli maaşları şekilleniyor

Emekli maaşları şekilleniyor

Yeni yıl yaklaşırken emeklilerin de gözü kulağı emekli maaşlarına yapılacak olan zam oranlarında.

A+A-

KADİR CEYHAN- 2020 yılında emekli maaşlarına yapılacak olan zam miktarları şekillenmeye başladı. Yaklaşık 12 milyon emeklinin merakla beklediği Ocak zammı ile ilgili yapılan duyurularda 2020 yılında yüzde 6.65 oranında emekli maaşlarına zam gelmesi bekleniyor.  

SSK ve Bağkur üzerinden emekli olan vatandaşların emekli maaşlarına her sene o yılki enflasyon oranları üzerinden Ocak ve Temmuz aylarında önceki 6 aylık dönem baz alınarak zam yapılıyor.  Yeni Ekonomi Programı çerçevesinde yıl sonu enflasyon tahmin oranının yüzde 15.9’dan yüzde 12’ye çekilmesi ile birlikte emekliler için Ocak ayında yapılacak zam oranınında yüzde 6.65 oranında olması noktasında beklentiler mevcut.  SSK ve Bağ-Kur’dan emekli olan vatandaşların maaşlarına ek ödemeler ve promosyon ödemeleri hariç olmak kaydı ile 80 TL ile 372 TL arasında Ocak ayında zam yapılması bekleniyor.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) yaptığı beklenti anketleri baz alındığında ise SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşlarındaki artış yüzde 7.3 oranında dahi olabilir. Bu yüzdelik baz alındığında ise SSK ve Bağ-Kur emekli maaşlarına yapılacak olan zam miktarları 87 TL ile 408 TL olacak.

2020 yılında yüzde 6,5 oranında zam yapılması halinde 1200 TL alan emeklinin maaşına 79.8 TL zam gelirken, 5600 TL alan emeklinin mevcut maaşına ise 372.4 TL zam gelecek.  Emekli maaşına yüzde 7.3 oranla bir zam yapılması halinde ise 1200 TL mevcut maaşa 87.6 TL zam, 5600 TL mevcut maaşa 408.8 TL zam yapılacak. Ek ödemeler, ilave tutarlar ve promosyonlar Ocak ayı itibariyle belli olacak ve emekli maaş zammına ek olarak hesaplanacak.

MAAŞLARA ZAMLAR NASIL YANSITILACAK?

Şuanda en düşük emekli aylığı alan esnaf emeklilerinin maaşları bin 675 lira civarında bulunuyor. Bu miktar Ocak ayında yüzde 6.65 oranında gerçekleşecek olan zam ile bin 786 TL olacak. Bağ-Kur tarım emeklilerinde ise bin 249 TL olan en düşük maaş yüzde 6.65’lik artış ile bin 332 TL’ye yükselecek. SSK emeklilerinde en düşük maaş alan 2000'den önce emekli olanların aylıkları ise  bin 982 liradan 2 bin 114 liraya, 2000 sonrası emeklilerde bin 181 liradan bin 260 liraya yükselecek. Emekli maaşlarına yapılan zamlar Ocak ve Temmuz aylarında bir önceki 6 aylık dönemdeki enflasyon oranları baz alınarak yapılıyor.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI ASGARİ ÜCRET TUTARINDA OLACAK

Çok düşük miktarda emekli maaşı alan vatandaşlar için düşünülen bu formül gerçekleşirse en düşük emekli maaşı asgari ücrete sabitlenecek. Bu durumun gerçekleşmesi halinde 2000’den sonra emekli olan SSK’lılar ile Bağ- Kur tarım emeklilerinin maaşlarında ciddi zamlar yapılacak. Ayrıca emeklilere 10 maaş kredi imkanı sağlanması da gündemde. Bunun yanı sıra SGK tarafından emeklilere maaşlarının 3 katı kadar da nakit avans verilebilecek. Maaşı 3 bin TL olan bir emekli 9 bin TL kredi çekebilecek ve bu kredi daha sonra emekli maaşında taksitle kesilecek.

2020 YILINDA EMEKLİLERE VERİLEN BAYRAM İKRAMİYELERİ DEVAM EDECEK Mİ?

Cumhurbaşkanlığı tarafından yasalaştırılan ve dini bayramlarda her sene iki defa olmak kaydı ile emeklilere verilecek olan bayram ikramiyeleri 2020’de de devam edecek. Ramazan ve Kurban Bayramı öncesi emeklilere 1000 TL miktarından emekli ikramiyesi verilmeye devam edilecek.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.