Milyonlarca emekli, maaşlarına yansıyacak enflasyon farkı artışını merakla bekliyordu. Ocak ayında 2024 yılının ilk 6 aylık dönemi için yüzde 49,25 oranında zam alan emeklilere TÜİK’in 6 aylık enflasyon verisi doğrultusunda yüzde 24,73 artış uygulanacağı açıklandı. SGK ve Bağkur emeklilerini kapsayan oran emekli sandığı emeklileri için ise yüzde 19,31 olarak açıklandı. En düşük emekli maaşı ise yine 10 bin lirada kaldı. 
Emekli zamlarıyla ilgili açıklama yapan TÜED Nazilli Şube Başkanı Orhan Oruç, zammın emeklilerde hayal kırıklığı yarattığını belirtti. 

"ALIM GÜCÜNE KATKISI YOK"
Oruç, “Enflasyon açıklanmadan önce elektriğe, petrole ve piyasadaki ihtiyaç maddelerine yapılan zamlar baz alınarak enflasyon zamları verilmeliydi. Her zaman emeklinin aldığı maaşın yetersizliği bilindiği halde, yerinde saydığı halde, kendi istedikleri şekilde ayarladıkları orana göre zam veriliyor. Yapılan zamlarda emeklinin alım gücüne herhangi bir katkı sağlamamaktadır. Emekli yazın kış aylarında yakacağı doğalgaz ve kömür zamlarını düşünerek geçirirken, kışın ise maalesef yazın yapacağı tatili düşünememiştir. Ekonomik şartların alım gücündeki yarattığı yetersizlik bilindiği halde görmezden gelmek, hiçbir vicdana sığmaz." ifadelerini kullandı. 

Emekli Zammi Hayal Kirikligi Yaratti Baskan Oructan Zam Yorumu Internet 484390 8Cea2B46C1293101C1Ac23236Ab60752

Kuru Meyve Sektörü 2024 Yılında Tarihi Bir Başarıya İmza Attı Kuru Meyve Sektörü 2024 Yılında Tarihi Bir Başarıya İmza Attı

"GÖZDEN GEÇİRİLMELİ"
Maaş artışının en kısa sürede güncellenmesi gerektiğini söyleyen Oruç, "En kısa sürede emekli maaşlarına ilave bir iyileştirme yapılmalıdır. Öncelikle de esas alacak olduğumuz 2000 yılı sonrası emekli maaşlarının intibak düzenlenmesinin ivedilikle yapılmasını istiyoruz” dedi.
 

Muhabir: Mine Eren